Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yakıt Ekonomisinin Sırları

Tekne ve Denizcilik 1 Haziran 2020

Yakıt fiyatları her gün artarken teknede kullandığımız yakıta ödediğimiz para da artıyor. Teknede tükettiğimiz yakıtı azaltmanın ya da tekneyi daha ekonomik kullanmanın bazı temel noktalarını, yani teknede yakıt ekonomisinin sırları için aşağıdaki konuları sıralayabiliriz.

 Uygun Devirde Kullanım:

Tekne kullanımında genellikle gaz kolu ileri itilerek motordan fazla performans alınmak istenir. Artan devir, yakıt tüketimi ile direk ilişkilidir. Genellikle motorlar 3000 ve 4000 rpm arasında daha ekonomik bir seyir sunarlar. Bu açıdan teknenizin ekonomik seyir devrini bilmeniz ve buna uygun kullanımınız önemlidir. Diğer bir uygulama ise tekne belirli bir hıza ulaşıncaya kadar yüksek devir kullanım ardından motor devrini düşürmektir. Teknenin başlangıçta kazandığı ivme dolayısı aşırı bir hız kaybı gerçekleşmez. Bu da daha ekonomik seyir için kullanılan bir yöntemdir.

Doğru Pervane Seçimi:

Pervanenin çok büyük olması ya da çok küçük olması da yakıt ekonomisini çok etkileyen diğer bir unsurdur. Bu durum sürekli yanlış viteste kullanılan bir araba gibi çok yakıt harcamanıza neden olabilir. Bu konu ile ilgili birçok kılavuz bulunmakta ve bunlardan yararlanabilirsiniz.

Pervane Bakımı:

Pervanenin dengesi ve kanatlarının hasarsız ve düzgün olması da önem taşımaktadır. Yeterli dengede olmayan bir pervane hem sallantıya hem de pervane ve şaft yataklarına zarar verir. Daha fazla sürtünme daha fazla güç ve yakıt tüketimi getirecektir.

Doğru Trim Ayarı:

Eğer motorunuzun trim ayar özelliği varsa uygun trim açısında kullanmaya özen gösterin. Sürtünmenin fazla olması da yakıt tüketiminin artmasına katkıda bulunur. Doğru ayarı bulmak için belirli bir devirde seyir halindeyken bir GPS ile hız ölçümü yaparak denemelerde bulunabilirsiniz.

Teknenizin Altı Temiz mi?:

Teknenizin altının temiz olması başlıca bir yakıt ekonomisi konusudur. Unutmamalı ki sürtünmeyi arttıran her etken yakıt tüketimini de arttırır.

Yedek Tekne:

Eğer bir tekne yedeğinizde ise (servis botu vs) bu da yakıt tüketimini arttırır.

Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun:

Teknelerde lazım olur diye bulundurduğumuz ancak pek de kullanmadığımız birçok ağırlık taşırız. Bunların da bir kısmından kurtularak bir miktar yakıt ekonomisi sağlamak mümkündür.

Tabii ki teknede yakıt ekonomisinin sırları çoğumuzun bildiği ama bazen dikkatimizden kaçan konular. Ancak son olarak yakıt ekonomisi için yapılacak en iyi uygulamadan da söz etmeden geçmeyelim:

O da bir “yelkenli” kullanmaktır:)

Teknede yakıt konusu ilginizi çektiyse bir de “Yola Dolu Yakıt Deposuyla Çıkın” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • Cummins Motor

  Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne Motoru Neden Durur? sorusunun yanıtları hakkında bu yazımız. Bakımlı bir tekne motoru, uygun bir kullanımla kolay kolay arıza yapmaz. Güç kaybeden, devri düşen, durma noktasına gelen ya da duran tekne motoru ile ilgili ilk düşünülmesi gerekenleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sağ kolonda belirtilen sebeplerin öncelik sırasını da görebilirsiniz. A- Yetersiz Yakıt Beslemesi 1 Yakıt sisteminde […]

 • Tekne Motoru Bujisi İpuçları

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir. Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]