Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yakıt Ekonomisinin Sırları

Tekne ve Denizcilik 1 Haziran 2020

Yakıt fiyatları her gün artarken teknede kullandığımız yakıta ödediğimiz para da artıyor. Teknede tükettiğimiz yakıtı azaltmanın ya da tekneyi daha ekonomik kullanmanın bazı temel noktalarını, yani teknede yakıt ekonomisinin sırları için aşağıdaki konuları sıralayabiliriz.

 Uygun Devirde Kullanım:

Tekne kullanımında genellikle gaz kolu ileri itilerek motordan fazla performans alınmak istenir. Artan devir, yakıt tüketimi ile direk ilişkilidir. Genellikle motorlar 3000 ve 4000 rpm arasında daha ekonomik bir seyir sunarlar. Bu açıdan teknenizin ekonomik seyir devrini bilmeniz ve buna uygun kullanımınız önemlidir. Diğer bir uygulama ise tekne belirli bir hıza ulaşıncaya kadar yüksek devir kullanım ardından motor devrini düşürmektir. Teknenin başlangıçta kazandığı ivme dolayısı aşırı bir hız kaybı gerçekleşmez. Bu da daha ekonomik seyir için kullanılan bir yöntemdir.

Doğru Pervane Seçimi:

Pervanenin çok büyük olması ya da çok küçük olması da yakıt ekonomisini çok etkileyen diğer bir unsurdur. Bu durum sürekli yanlış viteste kullanılan bir araba gibi çok yakıt harcamanıza neden olabilir. Bu konu ile ilgili birçok kılavuz bulunmakta ve bunlardan yararlanabilirsiniz.

Pervane Bakımı:

Pervanenin dengesi ve kanatlarının hasarsız ve düzgün olması da önem taşımaktadır. Yeterli dengede olmayan bir pervane hem sallantıya hem de pervane ve şaft yataklarına zarar verir. Daha fazla sürtünme daha fazla güç ve yakıt tüketimi getirecektir.

Doğru Trim Ayarı:

Eğer motorunuzun trim ayar özelliği varsa uygun trim açısında kullanmaya özen gösterin. Sürtünmenin fazla olması da yakıt tüketiminin artmasına katkıda bulunur. Doğru ayarı bulmak için belirli bir devirde seyir halindeyken bir GPS ile hız ölçümü yaparak denemelerde bulunabilirsiniz.

Teknenizin Altı Temiz mi?:

Teknenizin altının temiz olması başlıca bir yakıt ekonomisi konusudur. Unutmamalı ki sürtünmeyi arttıran her etken yakıt tüketimini de arttırır.

Yedek Tekne:

Eğer bir tekne yedeğinizde ise (servis botu vs) bu da yakıt tüketimini arttırır.

Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun:

Teknelerde lazım olur diye bulundurduğumuz ancak pek de kullanmadığımız birçok ağırlık taşırız. Bunların da bir kısmından kurtularak bir miktar yakıt ekonomisi sağlamak mümkündür.

Tabii ki teknede yakıt ekonomisinin sırları çoğumuzun bildiği ama bazen dikkatimizden kaçan konular. Ancak son olarak yakıt ekonomisi için yapılacak en iyi uygulamadan da söz etmeden geçmeyelim:

O da bir “yelkenli” kullanmaktır:)

Teknede yakıt konusu ilginizi çektiyse bir de “Yola Dolu Yakıt Deposuyla Çıkın” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

  

1453 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]