Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yakıt Ekonomisinin Sırları

Tekne ve Denizcilik 1 Haziran 2020

Yakıt fiyatları her gün artarken teknede kullandığımız yakıta ödediğimiz para da artıyor. Teknede tükettiğimiz yakıtı azaltmanın ya da tekneyi daha ekonomik kullanmanın bazı temel noktalarını, yani teknede yakıt ekonomisinin sırları için aşağıdaki konuları sıralayabiliriz.

 Uygun Devirde Kullanım:

Tekne kullanımında genellikle gaz kolu ileri itilerek motordan fazla performans alınmak istenir. Artan devir, yakıt tüketimi ile direk ilişkilidir. Genellikle motorlar 3000 ve 4000 rpm arasında daha ekonomik bir seyir sunarlar. Bu açıdan teknenizin ekonomik seyir devrini bilmeniz ve buna uygun kullanımınız önemlidir. Diğer bir uygulama ise tekne belirli bir hıza ulaşıncaya kadar yüksek devir kullanım ardından motor devrini düşürmektir. Teknenin başlangıçta kazandığı ivme dolayısı aşırı bir hız kaybı gerçekleşmez. Bu da daha ekonomik seyir için kullanılan bir yöntemdir.

Doğru Pervane Seçimi:

Pervanenin çok büyük olması ya da çok küçük olması da yakıt ekonomisini çok etkileyen diğer bir unsurdur. Bu durum sürekli yanlış viteste kullanılan bir araba gibi çok yakıt harcamanıza neden olabilir. Bu konu ile ilgili birçok kılavuz bulunmakta ve bunlardan yararlanabilirsiniz.

Pervane Bakımı:

Pervanenin dengesi ve kanatlarının hasarsız ve düzgün olması da önem taşımaktadır. Yeterli dengede olmayan bir pervane hem sallantıya hem de pervane ve şaft yataklarına zarar verir. Daha fazla sürtünme daha fazla güç ve yakıt tüketimi getirecektir.

Doğru Trim Ayarı:

Eğer motorunuzun trim ayar özelliği varsa uygun trim açısında kullanmaya özen gösterin. Sürtünmenin fazla olması da yakıt tüketiminin artmasına katkıda bulunur. Doğru ayarı bulmak için belirli bir devirde seyir halindeyken bir GPS ile hız ölçümü yaparak denemelerde bulunabilirsiniz.

Teknenizin Altı Temiz mi?:

Teknenizin altının temiz olması başlıca bir yakıt ekonomisi konusudur. Unutmamalı ki sürtünmeyi arttıran her etken yakıt tüketimini de arttırır.

Yedek Tekne:

Eğer bir tekne yedeğinizde ise (servis botu vs) bu da yakıt tüketimini arttırır.

Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun:

Teknelerde lazım olur diye bulundurduğumuz ancak pek de kullanmadığımız birçok ağırlık taşırız. Bunların da bir kısmından kurtularak bir miktar yakıt ekonomisi sağlamak mümkündür.

Tabii ki teknede yakıt ekonomisinin sırları çoğumuzun bildiği ama bazen dikkatimizden kaçan konular. Ancak son olarak yakıt ekonomisi için yapılacak en iyi uygulamadan da söz etmeden geçmeyelim:

O da bir “yelkenli” kullanmaktır:)

Teknede yakıt konusu ilginizi çektiyse bir de “Yola Dolu Yakıt Deposuyla Çıkın” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

  

2312 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]