Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yakıt Ekonomisinin Sırları

Tekne ve Denizcilik 1 Haziran 2020

Yakıt fiyatları her gün artarken teknede kullandığımız yakıta ödediğimiz para da artıyor. Teknede tükettiğimiz yakıtı azaltmanın ya da tekneyi daha ekonomik kullanmanın bazı temel noktalarını, yani teknede yakıt ekonomisinin sırları için aşağıdaki konuları sıralayabiliriz.

 Uygun Devirde Kullanım:

Tekne kullanımında genellikle gaz kolu ileri itilerek motordan fazla performans alınmak istenir. Artan devir, yakıt tüketimi ile direk ilişkilidir. Genellikle motorlar 3000 ve 4000 rpm arasında daha ekonomik bir seyir sunarlar. Bu açıdan teknenizin ekonomik seyir devrini bilmeniz ve buna uygun kullanımınız önemlidir. Diğer bir uygulama ise tekne belirli bir hıza ulaşıncaya kadar yüksek devir kullanım ardından motor devrini düşürmektir. Teknenin başlangıçta kazandığı ivme dolayısı aşırı bir hız kaybı gerçekleşmez. Bu da daha ekonomik seyir için kullanılan bir yöntemdir.

Doğru Pervane Seçimi:

Pervanenin çok büyük olması ya da çok küçük olması da yakıt ekonomisini çok etkileyen diğer bir unsurdur. Bu durum sürekli yanlış viteste kullanılan bir araba gibi çok yakıt harcamanıza neden olabilir. Bu konu ile ilgili birçok kılavuz bulunmakta ve bunlardan yararlanabilirsiniz.

Pervane Bakımı:

Pervanenin dengesi ve kanatlarının hasarsız ve düzgün olması da önem taşımaktadır. Yeterli dengede olmayan bir pervane hem sallantıya hem de pervane ve şaft yataklarına zarar verir. Daha fazla sürtünme daha fazla güç ve yakıt tüketimi getirecektir.

Doğru Trim Ayarı:

Eğer motorunuzun trim ayar özelliği varsa uygun trim açısında kullanmaya özen gösterin. Sürtünmenin fazla olması da yakıt tüketiminin artmasına katkıda bulunur. Doğru ayarı bulmak için belirli bir devirde seyir halindeyken bir GPS ile hız ölçümü yaparak denemelerde bulunabilirsiniz.

Teknenizin Altı Temiz mi?:

Teknenizin altının temiz olması başlıca bir yakıt ekonomisi konusudur. Unutmamalı ki sürtünmeyi arttıran her etken yakıt tüketimini de arttırır.

Yedek Tekne:

Eğer bir tekne yedeğinizde ise (servis botu vs) bu da yakıt tüketimini arttırır.

Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun:

Teknelerde lazım olur diye bulundurduğumuz ancak pek de kullanmadığımız birçok ağırlık taşırız. Bunların da bir kısmından kurtularak bir miktar yakıt ekonomisi sağlamak mümkündür.

Tabii ki teknede yakıt ekonomisinin sırları çoğumuzun bildiği ama bazen dikkatimizden kaçan konular. Ancak son olarak yakıt ekonomisi için yapılacak en iyi uygulamadan da söz etmeden geçmeyelim:

O da bir “yelkenli” kullanmaktır:)

Teknede yakıt konusu ilginizi çektiyse bir de “Yola Dolu Yakıt Deposuyla Çıkın” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

  

1984 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]