Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Doğru Pervane Trimi

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru 15 Haziran 2013

Pervane trim açısı seyirde oldukça önemlidir. Pervanenin doğru açıda çalışması hem doğru hız hem de doğru yakıt ekonomisi için gereklidir. Çoğu tekne sahibi bu ayrıntıları unutur ve sabit bir trim açısını tüm hızlarda kullanır.

Peki nelere dikkat etmeli?

  • İlk harekete geçerken pervane trimi tamamen aşağıda olmalıdır. Bu açı tekne mimarisinde “negatif trim” adını alır ve her zaman bu açıda harekete başlanır.
  • Tekne planing pozisyonunu kaybetmeye başladığında pervane trimi yavaşça kaldırılmalı. Temel fikir olarak pervane su yüzeyine paralel olmalı.
  •  Pervane ayarını seyir süresince ayarlamaya devam edin. Çok yüksek pevane trimi yüzeyden pervanenin hava emmesini sağlar ve hız kaybına neden olur. Ayrıca soğutma suyu girişini de engelleyebilir. Buna “ventilasyon” denilir.
  • Eğer değişik hızlarda seyir yapıyorsanız, pervane için de değişik ayarları kullanmalısınız.

 

 

  

2822 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]