Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Yakıt Tüketimi Nasıl Azalır?

Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru, Tekne ve Denizcilik, Tekne Yaşamı 18 Temmuz 2013

Yakıt fiyatları gün geçtikçe artıyor. Tekne sahipleri de haklı olarak seyir yaparken ya da tekne hızını ayarlarken daha dikkatli davranmaya özen gösteriyorlar. Teknede yakıt ekonomisi için yapılabilecekler oldukça fazladır. Bu yazımızda teknede yakıt masrafınızı azaltabilecek bazı önerileri bulabilirsiniz.

Tekne Yakıt Ekonomisi
1- Teknenizi Boşaltın: Teknelerde lazım olur diye getirdiğimiz ancak kullanmadığımız çok fazla malzeme vardır. Bunlar yedek parçalar, aletler, ekstra yağ, halatlar, konserve gıdalar, kitaplar, giysiler gibi birçok şey olabilir. Uygun bir zamanda her dolabı, kutuyu elden geçirin. Gerçekten ihtiyacınız olmayan ürünleri tekneden uzaklaştırın. Ekstra ağırlık=Ekstra Yakıt tüketimidir. Bunu unutmayın.
2- Yakıt Doldururken: Yakıtı doldururken yüksek pompa hızında doldurmak daha fazla buharlaşmaya neden olacağından yavaş pompa hızını tercih edin. Bir de sabah saatlerinde yakıt tankları daha soğuk olduğundan yakıt fazla genleşmez ve bir litre yakıt gerçek bir litre olarak alınabilir.
3- Motorunuz Bakımlı Olsun: arabalarda olduğu gibi teknelerde de bakımsız motor, yağ filtresi değiştirilmemiş bir motor daha fazla yakıt tüketecektir. Yakıtı verimsiz kullanacağından dolayı da motordan alacağınız performans ta azalacaktır.
4- Doğru Pervane Boyu: Tekne ve tekne motoruna uygun pervane kullanımı yakıt ekonomisinde çok önemlidir. Yanlış pervane %10’a kadar daha fazla yakıt tüketimi demektir. Doğru çapta, doğru pitch ve doğru pervane kanat alanı olan bir konfigürasyon kullanmaya çalışın.
5- Seyir Planı: Tamamen motor seyri ile yapılacak bir yolculuk söz konusu ise nispeten kısa seyir planlaması yapmak yakıt ekonomisine katkıda bulunur. Aynı şekilde bu seyir sırasında motor devrini çok yüksek tutmayın. Tekne hızını %10 düşürmek yakıt tüketimini %20 kadar düşürebilir.
6- Tekne Altı Temiz mi? Teknenizin altı kekamozlarla dolu ya da sezon için zehirli boya uygulaması yapılmadıysa daha fazla yakıt tüketeceksiniz demektir.
7- Dizel Yakıt Kullanın: Teknenin dizel ya da benzinli olması da bildiğiniz gibi yakıt maliyetini etkiler. Dizel motorlar yakıtı daha efektif kullanırlar ve işletme maliyetleri daha düşüktür.
8- Yakıtı Nereden Alıyorsunuz? Özellikle marina ya da liman gibi yerlerde yakıt daha pahalıdır. Oysaki benzin istasyonlarından standart fiyatta yakıt alabilirsiniz. Tabii ki bu tekne yakıt tankının boyu ile ilgili bir konudur. Özellikle römork ile çekilen teknelerde bu iş daha kolaydır. Yolda giderken uğrayacağınız bir istasyondan tekne yakıt tankını doldurabilirsiniz. Ancak yakıtı bidon ile taşımayı düşünüyorsanız mutlaka yakıt deposu olarak üretilmiş olanlarla bunu yapın. Aksi halde hem tehlikeli hem yasadışı bir durum söz konusu olur. Ayrıca standart olmayan bidonlarla yakıt taşımak yakıtın kalitesini bozabilir ve motor arızalarına yol açabilir. İşte en pahalı tekne yakıtı bu olacaktır.
9- Rölanti Süresini Kısaltın: Bir çok tekne sahibi motorun ısınması için başlangıçta uzun süre motoru rölantide çalıştırır. Bunu sadece biraz daha kısa yapmak yakıt ekonomisine katkıda bulunacaktır.
10- Dalgalı Denizler: Havanın sert olduğu, denizin çalkantılı olduğu havalarda daha fazla yakıt harcarsınız. Tekne motoru dalgaları aşmak, pruvadan gelen denizlerle mücadele etmek için daha fazla yakıt tüketecektir. Aynı şekilde rüzgâra karşı gitmek de bu kapsamda düşünülmelidir. Rüzgârla aynı yöne gitmek ekonomiktir.
11- Rotanızı Koruyun: Özellikle sahilden uzak seyirlerde kaptan fark etmeden zikzak çizerek gider. İki nokta arasındaki en kısa mesafenin bir doğru olduğunu unutmayın. Oto pilotlar bu konuda çok yardımcıdır. Bir GPS cihazı da size yardımcı olabilir. Rotanızı sık sık kontrol edin daha az yakıt tüketin.
12- Yedek Motor: Eğer küçük bir yedek motorunuz varsa ve kısa ya da yavaş seyir yapacaksanız (sırtı çekmek gibi) bu motoru kullanın. Çok ekonomik olabilir.
13- Jeneratör Kullanımı: Teknede bir jeneratör kullanmak ekstra konfor demektir. Ancak bu direk yakıt tüketimi demektir. Gerçekten gerekmeyen zamanlarda jeneratör kullanmayın.
14- Brandaları Azaltın: Teknede özellikle dikey branda gibi objeler paraşüt etkisi yaratarak tekneyi yavaşlatırlar. Bu daha fazla rpm gerektirecek ve yakıt tüketiminiz artacaktır.
15- Doğru Trim: Motorunuzun trim ayarını doğru yapın. Doğru trim ayarında yapılacak seyir daha ucuz, daha sessiz ve daha az sarsıntılıdır. Bunu deneyerek kendiniz de görebilir ve tecrübe edebilirsiniz.
Yakıt, tekne için yaptığınız toplam harcamaların önemli bir kısmını oluşturur. Bu harcamalardan yapacağınız her tasarrufu yine teknede daha fazla keyif almak için harcayabilirsiniz. Teknede yakıt tasarrufu yapmanın birçok yolu vardır. Bunlardan size uygun olanlarını tercih edebilir biraz olsun daha az yakıt parası harcayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]