Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Yakıt Tüketimi Nasıl Azalır?

Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru, Tekne ve Denizcilik, Tekne Yaşamı 18 Temmuz 2013

Yakıt fiyatları gün geçtikçe artıyor. Tekne sahipleri de haklı olarak seyir yaparken ya da tekne hızını ayarlarken daha dikkatli davranmaya özen gösteriyorlar. Teknede yakıt ekonomisi için yapılabilecekler oldukça fazladır. Bu yazımızda teknede yakıt masrafınızı azaltabilecek bazı önerileri bulabilirsiniz.

Tekne Yakıt Ekonomisi
1- Teknenizi Boşaltın: Teknelerde lazım olur diye getirdiğimiz ancak kullanmadığımız çok fazla malzeme vardır. Bunlar yedek parçalar, aletler, ekstra yağ, halatlar, konserve gıdalar, kitaplar, giysiler gibi birçok şey olabilir. Uygun bir zamanda her dolabı, kutuyu elden geçirin. Gerçekten ihtiyacınız olmayan ürünleri tekneden uzaklaştırın. Ekstra ağırlık=Ekstra Yakıt tüketimidir. Bunu unutmayın.
2- Yakıt Doldururken: Yakıtı doldururken yüksek pompa hızında doldurmak daha fazla buharlaşmaya neden olacağından yavaş pompa hızını tercih edin. Bir de sabah saatlerinde yakıt tankları daha soğuk olduğundan yakıt fazla genleşmez ve bir litre yakıt gerçek bir litre olarak alınabilir.
3- Motorunuz Bakımlı Olsun: arabalarda olduğu gibi teknelerde de bakımsız motor, yağ filtresi değiştirilmemiş bir motor daha fazla yakıt tüketecektir. Yakıtı verimsiz kullanacağından dolayı da motordan alacağınız performans ta azalacaktır.
4- Doğru Pervane Boyu: Tekne ve tekne motoruna uygun pervane kullanımı yakıt ekonomisinde çok önemlidir. Yanlış pervane %10’a kadar daha fazla yakıt tüketimi demektir. Doğru çapta, doğru pitch ve doğru pervane kanat alanı olan bir konfigürasyon kullanmaya çalışın.
5- Seyir Planı: Tamamen motor seyri ile yapılacak bir yolculuk söz konusu ise nispeten kısa seyir planlaması yapmak yakıt ekonomisine katkıda bulunur. Aynı şekilde bu seyir sırasında motor devrini çok yüksek tutmayın. Tekne hızını %10 düşürmek yakıt tüketimini %20 kadar düşürebilir.
6- Tekne Altı Temiz mi? Teknenizin altı kekamozlarla dolu ya da sezon için zehirli boya uygulaması yapılmadıysa daha fazla yakıt tüketeceksiniz demektir.
7- Dizel Yakıt Kullanın: Teknenin dizel ya da benzinli olması da bildiğiniz gibi yakıt maliyetini etkiler. Dizel motorlar yakıtı daha efektif kullanırlar ve işletme maliyetleri daha düşüktür.
8- Yakıtı Nereden Alıyorsunuz? Özellikle marina ya da liman gibi yerlerde yakıt daha pahalıdır. Oysaki benzin istasyonlarından standart fiyatta yakıt alabilirsiniz. Tabii ki bu tekne yakıt tankının boyu ile ilgili bir konudur. Özellikle römork ile çekilen teknelerde bu iş daha kolaydır. Yolda giderken uğrayacağınız bir istasyondan tekne yakıt tankını doldurabilirsiniz. Ancak yakıtı bidon ile taşımayı düşünüyorsanız mutlaka yakıt deposu olarak üretilmiş olanlarla bunu yapın. Aksi halde hem tehlikeli hem yasadışı bir durum söz konusu olur. Ayrıca standart olmayan bidonlarla yakıt taşımak yakıtın kalitesini bozabilir ve motor arızalarına yol açabilir. İşte en pahalı tekne yakıtı bu olacaktır.
9- Rölanti Süresini Kısaltın: Bir çok tekne sahibi motorun ısınması için başlangıçta uzun süre motoru rölantide çalıştırır. Bunu sadece biraz daha kısa yapmak yakıt ekonomisine katkıda bulunacaktır.
10- Dalgalı Denizler: Havanın sert olduğu, denizin çalkantılı olduğu havalarda daha fazla yakıt harcarsınız. Tekne motoru dalgaları aşmak, pruvadan gelen denizlerle mücadele etmek için daha fazla yakıt tüketecektir. Aynı şekilde rüzgâra karşı gitmek de bu kapsamda düşünülmelidir. Rüzgârla aynı yöne gitmek ekonomiktir.
11- Rotanızı Koruyun: Özellikle sahilden uzak seyirlerde kaptan fark etmeden zikzak çizerek gider. İki nokta arasındaki en kısa mesafenin bir doğru olduğunu unutmayın. Oto pilotlar bu konuda çok yardımcıdır. Bir GPS cihazı da size yardımcı olabilir. Rotanızı sık sık kontrol edin daha az yakıt tüketin.
12- Yedek Motor: Eğer küçük bir yedek motorunuz varsa ve kısa ya da yavaş seyir yapacaksanız (sırtı çekmek gibi) bu motoru kullanın. Çok ekonomik olabilir.
13- Jeneratör Kullanımı: Teknede bir jeneratör kullanmak ekstra konfor demektir. Ancak bu direk yakıt tüketimi demektir. Gerçekten gerekmeyen zamanlarda jeneratör kullanmayın.
14- Brandaları Azaltın: Teknede özellikle dikey branda gibi objeler paraşüt etkisi yaratarak tekneyi yavaşlatırlar. Bu daha fazla rpm gerektirecek ve yakıt tüketiminiz artacaktır.
15- Doğru Trim: Motorunuzun trim ayarını doğru yapın. Doğru trim ayarında yapılacak seyir daha ucuz, daha sessiz ve daha az sarsıntılıdır. Bunu deneyerek kendiniz de görebilir ve tecrübe edebilirsiniz.
Yakıt, tekne için yaptığınız toplam harcamaların önemli bir kısmını oluşturur. Bu harcamalardan yapacağınız her tasarrufu yine teknede daha fazla keyif almak için harcayabilirsiniz. Teknede yakıt tasarrufu yapmanın birçok yolu vardır. Bunlardan size uygun olanlarını tercih edebilir biraz olsun daha az yakıt parası harcayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]