• Paz. Ara 10th, 2023

Tekne yakıt tüketimi konusu tekne sahiplerini ya da tekne almayı düşünenlerin hep merak ettikleri konuların başında gelir. Kullanacağınız tekne yelkenli ise bu konuda oldukça avantajlı olacağınız kesin olmakla birlikte sadece motor gücüyle yürütülen teknede yakıt tüketimi önemli bir konudur. Yakıt tüketiminin önemi temelde iki sebepten kaynaklanır. Bunlardan ilki yakıt tüketiminin hesaplanmasının aslında seyirde kritik düzeyde önemli olduğu gerçeğidir. Gitmek istediğiniz yere yeterli yakıt ile gidip dönebilmelisiniz. Bunun için de bir takım hesaplamaları yapabiliyor olmanız önemlidir. İkinci konu ise yakıtın maliyetli olmasıdır. Motorla tekne seyri sürekli maliyet anlamına geleceğinden ekonomiye önem vermeniz gerekiyorsa ekonomik seyir için gerekli motor devrini öğrenip buna göre seyrinizi sürdürmelisiniz. Sürat arttıkça yakıt tüketimi doğru orantılı olarak artacaktır. Aynı şekilde teknede gereksiz ağırlıklar da yakıt tüketiminin atmasına katkıda bulunacaktır.
İlk konumuz olan tekne için gerekli yakıtın hesaplanması konusuna tekrar gelecek olursak temel prensip olarak yakıtı planlarken 1/3 yakıt gidiş 1/3 yakıt dönüş, 1/3 yakıt da olası ekstra durumlar için düşünülebilir. Bu oldukça yeterli ve tedbirli bir yaklaşımdır. Eğer teknenizin ortalama bir havada ne tükettiğini biliyorsanız daha isabetli tahminlerle seyir planlamanızı yapabilirsiniz. Havanın rüzgarlı olduğu durumlarda %5 ekstra yakıt, dalgalı olduğu durumlarda da yine %5 ekstra yakıt düşünülebilir. İkisi birlikteyse %8 uygun olacaktır.
Deniz her zaman sürprizlerle doludur. Bunu denize biraz ilgisi olan herkes bilir. Burada teknede yakıt tüketimi için söylenecek en önemli söz ihtiyatlı olmak olacaktır. Her zaman yedek bir depo yakıt güven verecektir. Mümkünse ayrı bir yakıt deposunda ve oldukça yeterli bir miktar yakıt her zaman gerekli olabilir. Bu konu ile ilgili olarak ilave edilecek bilgi ise eğer gerekli olmazsa yedek depodaki yakıtın çok uzun süre bekletilmeden ana depoya ilave edilerek sık sık tazelenmesi olacaktır. Çünkü yakıt bekledikçe kalitesi azalacak ve başka sorunlara yol açabilecektir.

Bir yanıt yazın

Translate »