Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Menzili Hesaplama

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Bir motorlu teknenin menzilini belirleyen faktörler oldukça sınırlıdır. Deniz koşullarındaki değişiklikleri göz ardı ederseniz, iki temel faktör yakıtı kullanım biçiminiz ve yakıt kapasitenizdir.

Ekonomik seyir hızları optimize edildiğinde teknelerin yakıt tüketimlerinin anlamlı düzeyde azaldığı söylenebilir. Böylece mevcut yakıt kapasitenizle daha uzun bir seyir yapma olanağı kazanabilirsiniz. Diğer faktör olan yakıt kapasitesi ise biraz tartışmalı bir konudur.

Çünkü yakıt deposu büyüdükçe tekne ağırlığı artmakta bu da teknenin ekonomik bir şekilde seyir yapmasının önüne geçebilmektedir. Burada yapılacak olan tekne sahibinin teknesini zamanla tanıyarak bu iki faktörün dengesini bulması olacaktır.

 

  

2263 gösterim, 6 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]