Tekne Sigortaları

| Denizde Güvenlik | 05 Ağustos 2013

Bir tekne sahibiyseniz ve tekneniz suda ise her zaman aklınızın bir köşesinde tekneniz ve tekne sigortaları vardır. Tekne ve risk kelimeleri birbiri ile hep bir aradadır. Bu hem teknedeyken hem de tekneden uzaktayken geçerlidir. Tekneler denizin tehlikeleri, yangın, çatışma, çalınma gibi riskler altında olduğundan tekne sigortaları konusu önemli bir konudur. Kredi kullanılarak yapılan tekne alımları genellikle sigorta kapsamındadır. Ancak diğer durumlarda top sizdedir. Tekne sigortaları kanuni olarak zorunlu tutulmaz. Araçlarda olduğu gibi bir yaptırımı da yoktur.

Tekne SigortalarıTekne Sigortaları Genel Şartları:
Tekne sigortaları çatışma durumları, yangın, hırsızlık, korsanlık, fırtına gibi birçok durumu teminat altına alır. Ayrıca tekne karada ya da denizde dahi olsa tekne sigorta teminatı geçerlidir.
Tekne sigortaları için primler belirlenirken tekne yaşı, modeli, yapım stili, sürati, bağlama yeri gibi birçok parametreye bakılır. Bu şekilde teknenin gövdesi, karinası ve üzerindeki teçhizatlar kapsam altına alınır. Ancak yaptırdığınız tekne sigortaları tüm ülkelerde geçerli olmayabilir. Seyrüsefer Sahası olarak adlandırılan bölge dışındaki durumlar teminat kapsamı dışında kalacaktır. Bu konuda yeterli bilgiyi mutlaka alın. Tekne ile diğer kişilere ya da teknelere verebileceğiniz zararlara karşı da tekne sigorta teminatınız ölçeğinde korunmaya devam edebilirsiniz. Hatta üzerinde tekne adınızın yazılı olduğu servis botları da tekne sigortaları teminatına dâhil edilmektedir. Teknede yapılacak bayrak değişikliği ve tadilatlar ile ilgili sigorta şirketinize bilgi verin. Aksi halde tekneniz tekne sigortaları açısından teminat kapsamı dışında kalabilir.
Diğer bir konu ise teknedeki makine arızalarıdır. Makine arızaları teminata dâhil edilmez. Böyle bir talebiniz varsa bunu belirtmeli ve dâhil edilmesini istemelisiniz. Yine acil durumda çekme çekilme durumu tekne sigortası kapsamındadır.
Tekne sigortaları ayrıca teknenizde olabilecek yaralanma ve ölüm gibi durumlarda sigortalı eğer hukuken sorumlu pozisyondaysa yazılı limitler dâhilinde tazminat öderler.
Bu yazıda kısaca tekne sigortaları için hazırlanan poliçelerinin içeriğinden bahsetmeye çalıştık. Aslında her araç gibi deniz araçlarının da sigorta teminat kapsamına alınması imkânlar doğrultusunda yararınıza olacaktır. Burada önemli olan tekne sigortaları ile ilgili olarak teminatınızın neleri kapsadığını iyice öğrenmek olacaktır.

 

Bir yorum yazın

Makale Kategorileri