• Per. Ara 8th, 2022

Muhtemelen iskeleden ayrıldığınızda son düşündüğünüz şey budur. Suda bir şeyler ters giderse, yardım istemek için telefon çekmez ve VHF Telsiziniz çalışmazsa ne yapacaksınız? Acil durum işaretleri gerekli olacak. Bölgedeki diğer teknelerin yardıma ihtiyacınız olduğunu bilmeleri veya potansiyel kurtarıcılara sizi nerede bulabileceklerini göstermek için başka bir yola ihtiyacınız var. İşte gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda yardım almak için birkaç teknik…

Başlıca Acil Durum İşaretleri

Fişekler:

Güvenlik kitinizin içinde zaten bir dizi fişek varsa bu iyi haber demektir. Ama ne tür olduklarını ve nasıl kullanılacağını biliyor musunuz? Gündüz ve gece olmak üzere iki tip gerekli işaret fişeği vardır; bunlar kayan, elde taşınan ve anteni olanlara bölünür.

Yüzer Tip Fişekler: Bu işaret fişekleri suda açılır ve turuncu duman yayar. Yalnızca gündüz kullanım içindir, birkaç dakika sürer ve 5 mil kadar görülebilir. Yakındaki diğer tekneler veya kurtarıcılar yardım için veya sizi bulmalarına yardımcı olmak için bunları kullanırsınız.

El Tipi Fişekler: Bu işaret fişekleri ya turuncu duman yayan sinyaller ya da yardıma ihtiyacınız olan yakındaki gemileri uyaran ve görsel bir yer işaretleyici sağlayan parlak gündüz işaret fişekleridir. Bunlar havaya daha yükseğe hareket eder ve daha uzak bir mesafeden görülebilir, ancak tipik olarak sadece birkaç saniye yanar. Bu işaret fişekleri, bulunduğunuz yeri bulmaktan ziyade yetkilileri veya yakındaki gemileri uyarmak için kullanılır.

Hava Fişekleri: Portatif bir turuncu tabancadan ateş ettiğiniz işaret fişeklerini de biliyor olabilirsiniz. Bunlar altı saniyeye kadar yanar ve yaklaşık 21 milden görünür. Ve 47 ​​milden görülebilen ve 40 saniyeye kadar süren SOLAS paraşüt fişekleri var. Tüm işaret fişekleri, aynı ateşli silahla aynı özenle kullanılmalıdır. Ayrıca, talimatlara göre kullanmıyorsanız sizi yakabilecek sıcak cürufu boşaltırlar. Tüm fişeklerin maksimum raf ömrü 42 aydır, bundan sonra Sahil Güvenlik onaylı bir tesiste değiştirilmeleri ve uygun şekilde atılmaları gerekir.

Işıklı Fenerler:

Bazı ışıklı fenerler görsel tehlike işareti olarak kullanılır. Kıyı sularında daha yaygın kullanılabilir. Bu fenerler genelde pille çalışır ve 60 saate kadar 10 mil’e kadar görünen bir LED ışığı ile bir SOS sinyali yanıp söner.

Bayraklar:

Gündüz, yardım için sinyal vermek üzere turuncu bir tehlike bayrağı da kullanabilirsiniz. Turuncu bayrak 3 x 3 feet ölçülerindedir ve siyah bir dairenin üstünde siyah bir kare içerir. Bunları tekne malzemeleri satan büyük mağazalarda bulabilirsiniz.

Diğer Seçenekler:

Acil durum işaretleri ile sorununuz mu var? Aslında standart işaretlerden olmayan, ancak her şey başarısız olduğunda yine de yardımcı olabilecek sinyal yolları vardır. Teknedeki herhangi birinin parlak renkli bir tişörtü var mı? Bir tekne kancasına (kakıç, gönder), kürek veya kürek üzerine takın ve güvertedeki erişilebilir en yüksek noktadan havaya sallayın. Bir sinyal aynası (veya herhangi bir yansıtıcı cihaz) kullanmayı öğrenin. Her iki kolu başınızdan kalçanıza sallamak genel olarak tanınan bir yardım sinyalidir. Geceleri, yakındaki birinin dikkatini çekmek için bir el feneri veya spot ışığı hızla açıp kapatmayı deneyin. Aynı zamanda, tekne kornanızı çalmayı deneyin. Eğer sizi görmezlerse, belki sizi duyacaklardır.

Ayrıca “Denizde Ses İşaretleri” yazımızı da okumak için Tıklayın…

Bir cevap yazın