• Per. May 30th, 2024

Birçok tekne sahibi teknesinin hızından ya da performansından memnun değildir. Diğer konular göz ardı edildiğinde (teknenin alt temizliği, motor bakım durumu gibi) aslında bu durumun iki nedeni vardır.
1- Motor Seçimi
2- Pervane Seçimi
Bu seçimlerin doğru olup olmadığını test etmekle işe başlayabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce motorunuzun maksimum RPM değerini öğrenin. Daha sonra tekne normal yüklü düzeyde seyre çıkın. Motora tam yol vererek tekne motorunun ulaştığı maksimum RPM’yi kontrol edin. Bu seyir sırasında yapılacak diğer bir işlem de tekne hızını ölçmek olmalıdır.
Teknenin üreticisinin verdiği maksimum gövde hızı (Maximum Hull Speed) değeri ile teknenin çıktığı maksimum hızı da karşılaştırmak gerekir.
Bu iki değer yani Max RPM ve teknenin çıktığı maksimum hız üreticinin belirttiğinden fazla ya da az ise tekne motoru ve pervane ile ilgili kapasite sorunu olduğu düşünülebilir. Bunlar da tabii ki
1- Yanlış Pervane Seçimi
2- Yanlış Motor Gücü Seçimi
Aslında hem pervane hem de motorun seçimi ile ilgili yapılacak ilk iş teknenin üreticisinin önerdiği motor gücünde bir motor tercih etmektir. Diğer bir yöntem de bu konuda bazı hesaplamalardan yararlanmak olmalıdır ki bu teorik bilgi size iyi bir fikir verebilir. Motor ve pervane seçimi ile ilgili hesaplama teknikleri ile bu verilere ulaşabilirsiniz.
Tekne pervane hesabı ile ilgili pratik bir yöntem de tam yolda çalışan tekne motorunun elde ettiği RPM nin az mı fazla mı olduğuna bakılarak yapılabilir. Eğer motor devri gerekenden az ise pervane adımı (pitch) küçültülmeli, gerekenden yüksek ise arttırılmalıdır. Bu aşamada her 200 RPM değişiklik için 1 inç pervane adımı değişikliği öngörülebilir.

Bir yanıt yazın

Translate »