Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Elektrik Yangınlarını Önleme

Tekne Ekipmanları 26 Temmuz 2013

Sezonun neredeyse ortasın geldik. Gün geçmiyor ki teknelerle ilgili bir haber duymayalım. Bazı haberler magazinle ilgili olmakla birlikte haberlerin bir kısmı tekne yangınları ile ilgili. Teknede yangının çıkması ile ilgili birçok sebep vardır. Ancak biz burada kısaca elektrik kaynaklı yangınları ele alacağız. Tekne kaptanı olarak biz gerekli önlemleri alırsak bu tür yangınların da önüne geçmiş oluruz.

Tekne Elektrik Sigortası
Öncelikle her kablonun taşıyabileceği kadar yük yüklemek önemlidir. Üreticisinin belirttiğinin üzerinde amper yüklenen kablolar kolaylıkla yanma noktasına kadar ısınabilir. Bu sebepten dolayı kısa sürede yangına maruz kalabilirsiniz. Uygun cihaz için uygun kablolama yangına karşı esastır.
Diğer önem verilmesi gereken konu ise karmaşık bağlantılardır. Örümcek ağı gibi karmaşıklaşmış bir kablo yığını teknede yangına davetiye çıkarmak demektir. Bu açıdan ilk fırsatta uygun bir ortamda kablolama durumunuzu gözden geçirin. Gerekiyorsa marin elektriğinden anlayan bir elektrikçiden yardım alın. Yapabiliyorsanız kendiniz düzenlemeye çalışın.
Elektrik donanımı konusunda yapılan hatalardan biri de terminal noktalarına çok fazla kabloyu aynı anda bağlamaktır. Hiçbir zaman bir terminale üç taneden fazla kablo bağlanması önerilmez. Güvenli bir şekilde kablolama için küçük sigorta ve devre kesicilerden yararlanmayı ihmal etmeyin.
Tekne hareketli, dinamik ve titreşim yaratan bir ortamdır. Zamanla bu ortam bağlantıları zayıflatır ve bu da direnç yaratarak teknede yangına sebep olabilir. Tüm terminaller ve bağlantı noktalarının sıkı bir şekilde bağlı olduğunu en azından sezon başında kontrol edin ya da ettirin.
Diğer bir konu da nemdir. Teknede nem elektrik bağlantıları üzerinde aşırı neme sebep olur ve direnç artarak önce ısı sonra da yangına neden olur. Elektrik bağlantıları üzerinde nem olup olmadığının düzenli olarak kontrol edin. Ya da teknede nem alma ile ilgili önlemleri düzenli uygulayın.
Sigorta adı üstünde en iyi koruma yöntemlerinden biridir. Aşırı yük ve yangın ihtimaline karşı en iyi koruma yöntemlerinden biridir. Ancak burada yapılan tipik hatalardan biri sigorta attığında biraz daha büyük amper kapasiteli sigorta takılır. İşte bu yangın için gerçek bir sebeptir. Sorunun ne olduğunu bilmeden yapılan bu işlem çok tehlikelidir. Siz önce sorunu bulmaya çalışın sigorta amperini yükseltmeyi denemeyin. Sigorta demişken kablo üzeri sigortalarına da dikkat edin. Elinizde tuttuğunuzda sıcak olduğunu hissederseniz bir direnç söz konusudur. Buna çoğu zaman gevşek bir sigorta sebep olur Ancak yine de dikkatli olmak gereklidir.
Teknelerde elektrik kaynaklı yangın sayısı oldukça fazladır. Önleme her zaman daha kolaydır. Ancak yine de siz tekne boyunuza uygun adette yangın söndürücüyü ulaşılabilir bir noktada bulundurun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]