Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Elektrik Yangınlarını Önleme

Tekne Ekipmanları 26 Temmuz 2013

Sezonun neredeyse ortasın geldik. Gün geçmiyor ki teknelerle ilgili bir haber duymayalım. Bazı haberler magazinle ilgili olmakla birlikte haberlerin bir kısmı tekne yangınları ile ilgili. Teknede yangının çıkması ile ilgili birçok sebep vardır. Ancak biz burada kısaca elektrik kaynaklı yangınları ele alacağız. Tekne kaptanı olarak biz gerekli önlemleri alırsak bu tür yangınların da önüne geçmiş oluruz.

Tekne Elektrik Sigortası
Öncelikle her kablonun taşıyabileceği kadar yük yüklemek önemlidir. Üreticisinin belirttiğinin üzerinde amper yüklenen kablolar kolaylıkla yanma noktasına kadar ısınabilir. Bu sebepten dolayı kısa sürede yangına maruz kalabilirsiniz. Uygun cihaz için uygun kablolama yangına karşı esastır.
Diğer önem verilmesi gereken konu ise karmaşık bağlantılardır. Örümcek ağı gibi karmaşıklaşmış bir kablo yığını teknede yangına davetiye çıkarmak demektir. Bu açıdan ilk fırsatta uygun bir ortamda kablolama durumunuzu gözden geçirin. Gerekiyorsa marin elektriğinden anlayan bir elektrikçiden yardım alın. Yapabiliyorsanız kendiniz düzenlemeye çalışın.
Elektrik donanımı konusunda yapılan hatalardan biri de terminal noktalarına çok fazla kabloyu aynı anda bağlamaktır. Hiçbir zaman bir terminale üç taneden fazla kablo bağlanması önerilmez. Güvenli bir şekilde kablolama için küçük sigorta ve devre kesicilerden yararlanmayı ihmal etmeyin.
Tekne hareketli, dinamik ve titreşim yaratan bir ortamdır. Zamanla bu ortam bağlantıları zayıflatır ve bu da direnç yaratarak teknede yangına sebep olabilir. Tüm terminaller ve bağlantı noktalarının sıkı bir şekilde bağlı olduğunu en azından sezon başında kontrol edin ya da ettirin.
Diğer bir konu da nemdir. Teknede nem elektrik bağlantıları üzerinde aşırı neme sebep olur ve direnç artarak önce ısı sonra da yangına neden olur. Elektrik bağlantıları üzerinde nem olup olmadığının düzenli olarak kontrol edin. Ya da teknede nem alma ile ilgili önlemleri düzenli uygulayın.
Sigorta adı üstünde en iyi koruma yöntemlerinden biridir. Aşırı yük ve yangın ihtimaline karşı en iyi koruma yöntemlerinden biridir. Ancak burada yapılan tipik hatalardan biri sigorta attığında biraz daha büyük amper kapasiteli sigorta takılır. İşte bu yangın için gerçek bir sebeptir. Sorunun ne olduğunu bilmeden yapılan bu işlem çok tehlikelidir. Siz önce sorunu bulmaya çalışın sigorta amperini yükseltmeyi denemeyin. Sigorta demişken kablo üzeri sigortalarına da dikkat edin. Elinizde tuttuğunuzda sıcak olduğunu hissederseniz bir direnç söz konusudur. Buna çoğu zaman gevşek bir sigorta sebep olur Ancak yine de dikkatli olmak gereklidir.
Teknelerde elektrik kaynaklı yangın sayısı oldukça fazladır. Önleme her zaman daha kolaydır. Ancak yine de siz tekne boyunuza uygun adette yangın söndürücüyü ulaşılabilir bir noktada bulundurun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]