• Paz. May 26th, 2024

Sezonun neredeyse ortasın geldik. Gün geçmiyor ki teknelerle ilgili bir haber duymayalım. Bazı haberler magazinle ilgili olmakla birlikte haberlerin bir kısmı tekne yangınları ile ilgili. Teknede yangının çıkması ile ilgili birçok sebep vardır. Ancak biz burada kısaca elektrik kaynaklı yangınları ele alacağız. Tekne kaptanı olarak biz gerekli önlemleri alırsak bu tür yangınların da önüne geçmiş oluruz.

Tekne Elektrik Sigortası
Öncelikle her kablonun taşıyabileceği kadar yük yüklemek önemlidir. Üreticisinin belirttiğinin üzerinde amper yüklenen kablolar kolaylıkla yanma noktasına kadar ısınabilir. Bu sebepten dolayı kısa sürede yangına maruz kalabilirsiniz. Uygun cihaz için uygun kablolama yangına karşı esastır.
Diğer önem verilmesi gereken konu ise karmaşık bağlantılardır. Örümcek ağı gibi karmaşıklaşmış bir kablo yığını teknede yangına davetiye çıkarmak demektir. Bu açıdan ilk fırsatta uygun bir ortamda kablolama durumunuzu gözden geçirin. Gerekiyorsa marin elektriğinden anlayan bir elektrikçiden yardım alın. Yapabiliyorsanız kendiniz düzenlemeye çalışın.
Elektrik donanımı konusunda yapılan hatalardan biri de terminal noktalarına çok fazla kabloyu aynı anda bağlamaktır. Hiçbir zaman bir terminale üç taneden fazla kablo bağlanması önerilmez. Güvenli bir şekilde kablolama için küçük sigorta ve devre kesicilerden yararlanmayı ihmal etmeyin.
Tekne hareketli, dinamik ve titreşim yaratan bir ortamdır. Zamanla bu ortam bağlantıları zayıflatır ve bu da direnç yaratarak teknede yangına sebep olabilir. Tüm terminaller ve bağlantı noktalarının sıkı bir şekilde bağlı olduğunu en azından sezon başında kontrol edin ya da ettirin.
Diğer bir konu da nemdir. Teknede nem elektrik bağlantıları üzerinde aşırı neme sebep olur ve direnç artarak önce ısı sonra da yangına neden olur. Elektrik bağlantıları üzerinde nem olup olmadığının düzenli olarak kontrol edin. Ya da teknede nem alma ile ilgili önlemleri düzenli uygulayın.
Sigorta adı üstünde en iyi koruma yöntemlerinden biridir. Aşırı yük ve yangın ihtimaline karşı en iyi koruma yöntemlerinden biridir. Ancak burada yapılan tipik hatalardan biri sigorta attığında biraz daha büyük amper kapasiteli sigorta takılır. İşte bu yangın için gerçek bir sebeptir. Sorunun ne olduğunu bilmeden yapılan bu işlem çok tehlikelidir. Siz önce sorunu bulmaya çalışın sigorta amperini yükseltmeyi denemeyin. Sigorta demişken kablo üzeri sigortalarına da dikkat edin. Elinizde tuttuğunuzda sıcak olduğunu hissederseniz bir direnç söz konusudur. Buna çoğu zaman gevşek bir sigorta sebep olur Ancak yine de dikkatli olmak gereklidir.
Teknelerde elektrik kaynaklı yangın sayısı oldukça fazladır. Önleme her zaman daha kolaydır. Ancak yine de siz tekne boyunuza uygun adette yangın söndürücüyü ulaşılabilir bir noktada bulundurun.

Bir yanıt yazın

Translate »