• Paz. Ara 10th, 2023

Eğer teknenize bir soğutucu eklemeyi düşünüyorsanız ya da buzdolabını yenilemeyi düşünüyorsanız bunu nasıl yapacağınız ile ilgili karar vermeniz zor olabilir. Tekne dünyasındaki birçok konu gibi bu konuda da evrensel tek bir doğrudan söz etmek olanaksızdır. Ancak konu hakkında genel bir çerçeve çizmek belki işi kolaylaştırabilir.

Teknede bir buzdolabı sadece ev tipi bir buzdolabı gibi düşünülmemeli. Bu bir sistem olayıdır. Bir teknede marin bir buzdolabı kurulumu düşünülüyorsa düşünülmesi gereken ilk öncelikler:

1-      Güç ve bu gücün nasıl temin edilecek?

2-      Kompresör nereye kurulacak?

3-      Boyutu, konumu ve yapısı nasıl olacak?

4-      Hangi Marka alınacak?

Güç: Çoğu tekne sahibi bir buzdolabı düşünürken ilk soru “ne kadar güç gerekli olacak?” ve “bu güç nasıl sağlanacak?” Aslına bakılırsa bu soruların yanıtını seçimleriniz de belirler. Örneğin buzdolabı motor bölmesinin yanında ise soğutma için daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğundan emin olabilirsiniz. Aynı durum jeneratör bölmesinin yanında da geçerlidir.

Motor tahrikli sistemler pek tercih edilmez ve önerilmez. Çünkü motor tahrikli sistemler motorun düzenli çalıştırılmasını gerektirir, sıcaklık dalgalanmaları yaşanır ve motorda arıza varsa buzdolabı da çalışmaz, ekstra motor saati dolayısı ile yakıt ve bakım maliyetleri artar.

Çoğu teknede 12 volt ile çalışan buzdolapları kullanılır. Bunun sebebi teknenin akülerinden faydalanarak buzdolabını çalıştırma avantajıdır. Yine şarj için teknenin alternatör, kıyı elektriği, solar enerji, rüzgar türbini gibi bir çok yolla akülerin doldurulma olanağıdır.

Tekne Buzdolabı Kompresörü

Buzdolabının harici bir kompresörü varsa yerleştirileceği yer mümkün olduğunca hava akışının fazla olduğu bir yer olmalıdır. Bundan dolayı motor bölmesine konulması hata olacaktır. Ayrıca buzdolabı ile mesafesinin de çok uzak olmaması verimlilik açısından önemlidir. Ayrıca borulardaki her kıvrım direnç kaynağı olacak ve yine verimi düşürecektir. Diğer bir nokta da gerektiğinde kolay tamir bakım yapılabilecek bir yerde konumlanmasıdır.

Tekne Buzdolabı Özellikleri

Ev tipi buzdolaplarının dışında tekne buzdolapları için seçenekler sınırsızdır. Genelde üstten doldurmalı ve önden doldurmalı olarak iki şekilde üretilirler. Ancak önden doldurmalı modeller teknenin yalpaları ile içeriğini dökme eğilimi taşırlar. Bunun yanı sıra bu tip modellerde şeffaf plastik şeritler bulunmalı ve dolap açıldığında soğuk havanın tamamen boşalmasına engel olunmalı.

Boyutuna gelince ise küçük buzdolabı her zaman soğutma verimliliği açısından daha verimlidir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta soğuk havanın buzdolabı içerisinde hareket edebileceği kadar da bir yer olmalıdır.  

 

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »