Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Buzdolabı Kurulumu

Tekne Ekipmanları, Tekne Yaşamı 15 Haziran 2013

Eğer teknenize bir soğutucu eklemeyi düşünüyorsanız ya da buzdolabını yenilemeyi düşünüyorsanız bunu nasıl yapacağınız ile ilgili karar vermeniz zor olabilir. Tekne dünyasındaki birçok konu gibi bu konuda da evrensel tek bir doğrudan söz etmek olanaksızdır. Ancak konu hakkında genel bir çerçeve çizmek belki işi kolaylaştırabilir.

Teknede bir buzdolabı sadece ev tipi bir buzdolabı gibi düşünülmemeli. Bu bir sistem olayıdır. Bir teknede marin bir buzdolabı kurulumu düşünülüyorsa düşünülmesi gereken ilk öncelikler:

1-      Güç ve bu gücün nasıl temin edilecek?

2-      Kompresör nereye kurulacak?

3-      Boyutu, konumu ve yapısı nasıl olacak?

4-      Hangi Marka alınacak?

Güç: Çoğu tekne sahibi bir buzdolabı düşünürken ilk soru “ne kadar güç gerekli olacak?” ve “bu güç nasıl sağlanacak?” Aslına bakılırsa bu soruların yanıtını seçimleriniz de belirler. Örneğin buzdolabı motor bölmesinin yanında ise soğutma için daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğundan emin olabilirsiniz. Aynı durum jeneratör bölmesinin yanında da geçerlidir.

Motor tahrikli sistemler pek tercih edilmez ve önerilmez. Çünkü motor tahrikli sistemler motorun düzenli çalıştırılmasını gerektirir, sıcaklık dalgalanmaları yaşanır ve motorda arıza varsa buzdolabı da çalışmaz, ekstra motor saati dolayısı ile yakıt ve bakım maliyetleri artar.

Çoğu teknede 12 volt ile çalışan buzdolapları kullanılır. Bunun sebebi teknenin akülerinden faydalanarak buzdolabını çalıştırma avantajıdır. Yine şarj için teknenin alternatör, kıyı elektriği, solar enerji, rüzgar türbini gibi bir çok yolla akülerin doldurulma olanağıdır.

Tekne Buzdolabı Kompresörü

Buzdolabının harici bir kompresörü varsa yerleştirileceği yer mümkün olduğunca hava akışının fazla olduğu bir yer olmalıdır. Bundan dolayı motor bölmesine konulması hata olacaktır. Ayrıca buzdolabı ile mesafesinin de çok uzak olmaması verimlilik açısından önemlidir. Ayrıca borulardaki her kıvrım direnç kaynağı olacak ve yine verimi düşürecektir. Diğer bir nokta da gerektiğinde kolay tamir bakım yapılabilecek bir yerde konumlanmasıdır.

Tekne Buzdolabı Özellikleri

Ev tipi buzdolaplarının dışında tekne buzdolapları için seçenekler sınırsızdır. Genelde üstten doldurmalı ve önden doldurmalı olarak iki şekilde üretilirler. Ancak önden doldurmalı modeller teknenin yalpaları ile içeriğini dökme eğilimi taşırlar. Bunun yanı sıra bu tip modellerde şeffaf plastik şeritler bulunmalı ve dolap açıldığında soğuk havanın tamamen boşalmasına engel olunmalı.

Boyutuna gelince ise küçük buzdolabı her zaman soğutma verimliliği açısından daha verimlidir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta soğuk havanın buzdolabı içerisinde hareket edebileceği kadar da bir yer olmalıdır.  

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]