Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Kayıt Yap | Giriş YapRSS Yayın Akışı  | 

 
Tekne Buzdolabı Kurulumu için yorumlar kapalı

Tekne Buzdolabı Kurulumu

| Tekne Ekipmanları, Tekne Yaşamı | 15 Haziran 2013

Eğer teknenize bir soğutucu eklemeyi düşünüyorsanız ya da buzdolabını yenilemeyi düşünüyorsanız bunu nasıl yapacağınız ile ilgili karar vermeniz zor olabilir. Tekne dünyasındaki birçok konu gibi bu konuda da evrensel tek bir doğrudan söz etmek olanaksızdır. Ancak konu hakkında genel bir çerçeve çizmek belki işi kolaylaştırabilir.

Teknede bir buzdolabı sadece ev tipi bir buzdolabı gibi düşünülmemeli. Bu bir sistem olayıdır. Bir teknede marin bir buzdolabı kurulumu düşünülüyorsa düşünülmesi gereken ilk öncelikler:

1-      Güç ve bu gücün nasıl temin edilecek?

2-      Kompresör nereye kurulacak?

3-      Boyutu, konumu ve yapısı nasıl olacak?

4-      Hangi Marka alınacak?

Güç: Çoğu tekne sahibi bir buzdolabı düşünürken ilk soru “ne kadar güç gerekli olacak?” ve “bu güç nasıl sağlanacak?” Aslına bakılırsa bu soruların yanıtını seçimleriniz de belirler. Örneğin buzdolabı motor bölmesinin yanında ise soğutma için daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğundan emin olabilirsiniz. Aynı durum jeneratör bölmesinin yanında da geçerlidir.

Motor tahrikli sistemler pek tercih edilmez ve önerilmez. Çünkü motor tahrikli sistemler motorun düzenli çalıştırılmasını gerektirir, sıcaklık dalgalanmaları yaşanır ve motorda arıza varsa buzdolabı da çalışmaz, ekstra motor saati dolayısı ile yakıt ve bakım maliyetleri artar.

Çoğu teknede 12 volt ile çalışan buzdolapları kullanılır. Bunun sebebi teknenin akülerinden faydalanarak buzdolabını çalıştırma avantajıdır. Yine şarj için teknenin alternatör, kıyı elektriği, solar enerji, rüzgar türbini gibi bir çok yolla akülerin doldurulma olanağıdır.

Tekne Buzdolabı Kompresörü

Buzdolabının harici bir kompresörü varsa yerleştirileceği yer mümkün olduğunca hava akışının fazla olduğu bir yer olmalıdır. Bundan dolayı motor bölmesine konulması hata olacaktır. Ayrıca buzdolabı ile mesafesinin de çok uzak olmaması verimlilik açısından önemlidir. Ayrıca borulardaki her kıvrım direnç kaynağı olacak ve yine verimi düşürecektir. Diğer bir nokta da gerektiğinde kolay tamir bakım yapılabilecek bir yerde konumlanmasıdır.

Tekne Buzdolabı Özellikleri

Ev tipi buzdolaplarının dışında tekne buzdolapları için seçenekler sınırsızdır. Genelde üstten doldurmalı ve önden doldurmalı olarak iki şekilde üretilirler. Ancak önden doldurmalı modeller teknenin yalpaları ile içeriğini dökme eğilimi taşırlar. Bunun yanı sıra bu tip modellerde şeffaf plastik şeritler bulunmalı ve dolap açıldığında soğuk havanın tamamen boşalmasına engel olunmalı.

Boyutuna gelince ise küçük buzdolabı her zaman soğutma verimliliği açısından daha verimlidir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta soğuk havanın buzdolabı içerisinde hareket edebileceği kadar da bir yer olmalıdır.  

 

 

 

Sponsor Linkler

 • Denizci Sözleri

  Tarafından de 08 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan a...

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından de 06 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ...

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından de 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebi...

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından de 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl y...

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından de 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana "mendir...