• Sal. May 21st, 2024

Tekne ile açılmak isteyen denizcilerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğru havada tekne ile açılma tercihinde bulunmaktır. İkincisi ise seyir halinde bulunan teknenin kaynaklarının doğru tüketimini sağlayarak sınırlı olan bu kaynaklardan tasarruf edebilmektir. Her ikisi de farklı açılardan hayati önem taşımaktadır. Sınırlı kaynak kullanımı derken bahsetmek istediğimiz ilk kaynak sudur. En önemli olan kaynak da zaten budur. Çünkü elektriklerin gitmesi durumunda yedekte bulunan güç kaynakları sayesinde yeniden güç elde edebilecekken, susuz kalınması durumunda yapılabilecek hiçbir seçenek yoktur. Bu gibi durumlarda tuzlu suyu tatlı suya çeviren cihazlardan teknenizde bulunuyorsa elbette şanslısınızdır. Fakat çoğu teknede bu cihazlar maliyetlerinin pahalılığı nedeniyle bulunmazlar. Tam olarak bu nedenden dolayı teknemizde bulunan kaynakları nasıl kullanmamız gerektiğini iyi bilmeliyiz.

Teknede su nasıl kullanılmalıdır?
Suyu en fazla harcadığımız zamanlar, duş aldığımız zamanlardır. Tekne içerisinde sınırlı bir kaynak olarak bulunan banyonun suyunu tasarruf etmeden kullanmak, teknede bulunan diğer kişilerin banyo yapamamasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden banyo sırasında, saçlarınızda ve vücudunuzda kalan tuzları giderebilecek kadar miktarda su harcamayı öğrenmeniz oldukça önemlidir.
Tekneden tekneye farklılık gösterebilecek bir özellikten bahsedeceğiz yazımızın devamında. Normal olarak musluktan akan su tatlı sudur. Fakat bazı teknelerde geliştirilen tasarım özellikleri arasında musluğun altında bir pedal bulunabilir. Bu pedala basmanız halinde denizden gelen tuzlu su musluğunuzdan akmaya başlayacaktır. Peki bu suyun nasıl bir önemi vardır? Öncelikle bulaşıklarınızı yıkarken kullanabileceğiniz deniz suyu, diğer ufak tefek işlerinizde de size yardımcı olacaktır. Böylelikle tatlı su kaynağınızı harcamamış olursunuz. Fakat bu işlemi gerçekleştirirken de dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Limana yakın olan yerlerde deniz suyu, denizin açıklarındaki kadar temiz olmayacağı için ancak denize açıldıktan sonra tuzlu suyun kullanılmasını tavsiye ederiz.

Teknede elektrik nasıl kullanılmalıdır?
Tekne içerisinde bulunan minik buzdolapları kendi boyutları kadar az elektrik yaktıklarını düşündürseler de, durum bunun aksinedir. En fazla elektrik tüketen elektrikli teçhizat buzdolabıdır. Bu yüzden kapağının çok fazla açılıp kapatılmaması alınacak önlemler arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

Translate »