• Per. Şub 29th, 2024

Teknede inverter kullanımı artık oldukça yaygın. Basit anlatımıyla inverter, 12 Volt DC akımı 220 Volt AC akıma çeviren aletlere verilen isimdir. Teknede kullanılan elektrikli aletlerin birçoğu 12 volt DC akımla çalışmaktadır. Ancak her elektrikli aletin 12 volt versiyonunu bulundurmak mümkün olmayacaktır. Ayrıca 12 volt elektrikli araçların 220 volt olanlara oranla pahalı olduğunu da belirtmek gerekir.

Teknede İnverter Seçimi
Teknede İnverter Seçimi

Teknede inverter seçimi için yapılacak temel iş ne kadar watt tüketiciniz olduğunu hesaplamaktır. İnverterların normal çalışma gücü toplam kullandığınız watt miktarından fazla olmalıdır. Örneğin 60 watt bir buzdolabı, 50 watt televizyon gibi bunları toplayıp toplam tüketiminizi bulun. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta elektrikli aletlerin ilk çalışmada fazla yük çekmeleridir. Özellikle buzdolabı gibi ürünlerde bu görülür. Bu durum da hesaba dâhil edilmeli ve teknede inverter için ani yük kaldırma gücü de değerlendirilmelidir. Aslında teknede inverter seçiminde önemli olan nokta tüketimden fazla güçte olması gereğidir.
Tabii teknede inverter kullanımının diğer bir yönü de işin akü kapasitesi kısmıdır. Teknede kullandığınız elektrikli aletleri tekne akü kapasitenizle kaç saat çalıştırabilirsiniz. Bu hesabı yapmak da aslında zor değildir.

Tükettiğiniz Toplam Watt / 12,5 volt = Saatte Kullandığınız Amper
Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse
150 Watt Tüketim olan bir teknede hesap:
150/12,5= 12 Amper/Saat olacaktır.
Eğer sizin tekne akü kapasiteniz sağlıklı olarak 90 Amper ise
90/12: 7,5 Saat elektrikli aletlerinizi kullanabilirsiniz demektir.
Teknede inverter kullanmak konforludur. Ancak teknede inverter için yer seçimi de önemlidir. İnverter çalışırken ısısı artacağından iyi havalanan ve serin bir yere monte edilmelidir. Ayrıca kabloların kaldırabileceği kapasitede olması da yangın tehlikesine karşı önemlidir. Genelde bu cihazlar voltaj düştüğünde otomatik olarak kapanırlar. Ancak bu size akünüzün korunacağı fikrini vermesin. Çünkü inverter kendini koruyacak şekilde duracaktır. Akülerinizin doluluk oranlarını kontrol ederek tehlikeli deşarjlara engel olmalı. Ayrıca akülerin tek beslediği tüketicinin inverter değil diğer tekne aksesuarları da olduğu unutulmamalı buna göre kapasite hesabı yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »