Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yemek Yapmak

Tekne Yaşamı 15 Haziran 2013

Teknede yemek yapmak ev mutfağında yemek yapmaktan farklıdır. Temel bazı farklılıklar olmakla birlikte teknede de müthiş yemekler yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Teknede ne varsa, elinizdeki malzeme bununla sınırlıdır: Limandan ayrılmadan önce ihtiyaçlar için iyi bir alışveriş yapmalı. Karada olduğu gibi unuttuğunuz bir şeyi hemen marketten alıp işinize devam edemezsiniz. Bunun için de seyir öncesi her şeyde olduğu gibi beslenme konusunda da iyi bir planlama yapmak önemlidir.

          İyi bir planlama ve kapsamlı bir alışveriş listesi yapmak

          Yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar

          Öncelikleri belirleme

Bu 3 noktaya önem verirseniz, fazla problem yaşamadan tekne mutfağında yapmak istediğinizi yapabilirsiniz.

Tekne mutfağını, ev mutfağından ayıran önemli başlıklar ise şunlardır:

      1-      Sınırlı Yer:

Teknede sınırlı alan olması sadece alabileceklerinizden ibaret değildir. Depolama alanının yanı sıra yemek hazırlama alanı da yetersizdir. Ocaklar ve fırınlar daha küçüktür.

                Tekne Mutfağında;

   Çok Fonksiyonlu Ürünler: Örneğin konserve açacağı, tirbuşon,   şişe açacağı  için bir alet kullanabilirsiniz.

  Gereksiz eşyalara yer ayırmayın: İhtiyacınız olmayan ya da bir gün lazım olur diye bulundurduğunuz eşyaları uzun süredir kullanmıyorsanız, teknede bunlara yer ayırmayın.

  Planlamayı yaparken yer miktarını değerlendirin: Örneğin fırından büyük bir tavuk almayın.

      2-      Teknede Yemek Yapmaktan Kaçınmak:

Eğer genelde önceden hazırlanmış yiyecekler ve paket ürünler tüketme alışkanlığınız varsa, teknede yemek yapmak sizi biraz korkutabilir. Bunun için işe ufaktan başlamak iyi bir fikir olabilir. Hafif ve kolay soslarla yemekleri daha keyifli hale getirmekle işe başlayabilirsiniz.

      3-      Elektrikli Ev Aletleri Yoktur:

Birçok aşçı elektrikli el aletleri ile çalışmaya çok alışkındır. Bunun için tekne mutfağının yetersiz olduğu düşünülebilirse de böyle düşünmemeli.  Ellerinizle en az onlar kadar iyi çalışabilirsiniz.

Dikkat Edilecekler İse:

       İyi Aletler: keskin bıçaklar, iyi bir karıştırma kaşığı, patates soyucu gibi aletler sizin için bir çok işi oldukça iyi yaparlar.

    Eğer tariflerden yararlanacaksanız, elle karıştırmaya uygun tariflerin olduğu kaynakları tercih edin.

      4-      Tekne Hareketi:

Teknede hareket ve salınımdan her şey etkilenir. Bazı günler bu daha da çok olur. Çaydanlık, kesme tahtası, bıçaklar, kısacası tüm mutfakta bulunan eşyalar hareketten etkilenirler.

Bunun için ise:

       Tekne bir yana yatarsa eşyalar da ardından aynı yöne gideceklerdir.

    Tekne salınımı her zaman bir düzen içerisinde olmayabilir. Ani hareketlere hazırlıklı olun.

          Tehlikeli malzemeleri, yanan çaydanlık ya da keskin bıçaklar sabitlenmelidir.

          Kaymaz materyallerden faydalanmalı.

         Tekne mutfağında çalışırken imkan varsa oturarak çalışmaya özen gösterin.

      5-      Sınırlı Su:

Eğer bir su yapıcınız varsa ciddi bir su sıkıntısı yaşamazsınız. Ancak yoksa sınırlı su kaynağı içmek, yemek yapmak ve yıkama prosedürleri için dikkatli kullanılmalı.

   Gereksiz su kullanmayın. Musluğu gereğinden fazla açmayın. Yemekleri gereğinden fazla suyla yapmayın. Teknedekilerin içeceğinden fazla çay kahve yapmayın.

      Tekrar kullanın. Örneğin makarna suyu ekmek yapmak veya tabak durulama için kullanılabilir.

      6-      Tekne sıcaklığı:

Teknede en yüksek ısı kaynağı mutfaktır. Sıcak bir günde tekne içerisinde, mutfakta çalışmak oldukça zordur. Çok sıcak günlerde daha çok aperatif ve soğuk yenebilecek ürünler tercih edilmeli. 12 volt fanlar ve rüzgardan da yararlanılarak kamara içi serinletilmeye çalışılabilir.

 

  

2544 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]