Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yemek Yapmak

Tekne Yaşamı 15 Haziran 2013

Teknede yemek yapmak ev mutfağında yemek yapmaktan farklıdır. Temel bazı farklılıklar olmakla birlikte teknede de müthiş yemekler yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Teknede ne varsa, elinizdeki malzeme bununla sınırlıdır: Limandan ayrılmadan önce ihtiyaçlar için iyi bir alışveriş yapmalı. Karada olduğu gibi unuttuğunuz bir şeyi hemen marketten alıp işinize devam edemezsiniz. Bunun için de seyir öncesi her şeyde olduğu gibi beslenme konusunda da iyi bir planlama yapmak önemlidir.

          İyi bir planlama ve kapsamlı bir alışveriş listesi yapmak

          Yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar

          Öncelikleri belirleme

Bu 3 noktaya önem verirseniz, fazla problem yaşamadan tekne mutfağında yapmak istediğinizi yapabilirsiniz.

Tekne mutfağını, ev mutfağından ayıran önemli başlıklar ise şunlardır:

      1-      Sınırlı Yer:

Teknede sınırlı alan olması sadece alabileceklerinizden ibaret değildir. Depolama alanının yanı sıra yemek hazırlama alanı da yetersizdir. Ocaklar ve fırınlar daha küçüktür.

                Tekne Mutfağında;

   Çok Fonksiyonlu Ürünler: Örneğin konserve açacağı, tirbuşon,   şişe açacağı  için bir alet kullanabilirsiniz.

  Gereksiz eşyalara yer ayırmayın: İhtiyacınız olmayan ya da bir gün lazım olur diye bulundurduğunuz eşyaları uzun süredir kullanmıyorsanız, teknede bunlara yer ayırmayın.

  Planlamayı yaparken yer miktarını değerlendirin: Örneğin fırından büyük bir tavuk almayın.

      2-      Teknede Yemek Yapmaktan Kaçınmak:

Eğer genelde önceden hazırlanmış yiyecekler ve paket ürünler tüketme alışkanlığınız varsa, teknede yemek yapmak sizi biraz korkutabilir. Bunun için işe ufaktan başlamak iyi bir fikir olabilir. Hafif ve kolay soslarla yemekleri daha keyifli hale getirmekle işe başlayabilirsiniz.

      3-      Elektrikli Ev Aletleri Yoktur:

Birçok aşçı elektrikli el aletleri ile çalışmaya çok alışkındır. Bunun için tekne mutfağının yetersiz olduğu düşünülebilirse de böyle düşünmemeli.  Ellerinizle en az onlar kadar iyi çalışabilirsiniz.

Dikkat Edilecekler İse:

       İyi Aletler: keskin bıçaklar, iyi bir karıştırma kaşığı, patates soyucu gibi aletler sizin için bir çok işi oldukça iyi yaparlar.

    Eğer tariflerden yararlanacaksanız, elle karıştırmaya uygun tariflerin olduğu kaynakları tercih edin.

      4-      Tekne Hareketi:

Teknede hareket ve salınımdan her şey etkilenir. Bazı günler bu daha da çok olur. Çaydanlık, kesme tahtası, bıçaklar, kısacası tüm mutfakta bulunan eşyalar hareketten etkilenirler.

Bunun için ise:

       Tekne bir yana yatarsa eşyalar da ardından aynı yöne gideceklerdir.

    Tekne salınımı her zaman bir düzen içerisinde olmayabilir. Ani hareketlere hazırlıklı olun.

          Tehlikeli malzemeleri, yanan çaydanlık ya da keskin bıçaklar sabitlenmelidir.

          Kaymaz materyallerden faydalanmalı.

         Tekne mutfağında çalışırken imkan varsa oturarak çalışmaya özen gösterin.

      5-      Sınırlı Su:

Eğer bir su yapıcınız varsa ciddi bir su sıkıntısı yaşamazsınız. Ancak yoksa sınırlı su kaynağı içmek, yemek yapmak ve yıkama prosedürleri için dikkatli kullanılmalı.

   Gereksiz su kullanmayın. Musluğu gereğinden fazla açmayın. Yemekleri gereğinden fazla suyla yapmayın. Teknedekilerin içeceğinden fazla çay kahve yapmayın.

      Tekrar kullanın. Örneğin makarna suyu ekmek yapmak veya tabak durulama için kullanılabilir.

      6-      Tekne sıcaklığı:

Teknede en yüksek ısı kaynağı mutfaktır. Sıcak bir günde tekne içerisinde, mutfakta çalışmak oldukça zordur. Çok sıcak günlerde daha çok aperatif ve soğuk yenebilecek ürünler tercih edilmeli. 12 volt fanlar ve rüzgardan da yararlanılarak kamara içi serinletilmeye çalışılabilir.

 

  

2059 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]