• Per. Şub 22nd, 2024

Tekne dünyasında denge çok önemlidir. Donanımların birbirleriyle uyumu denizde oldukça kritiktir. Diyelim ki yeni bir tekne aldınız ya da alacaksınız. Bir de motor almayı düşünüyorsunuz. Seçiminiz dıştan takma motordan yana ise kaç beygir gücünde bir motor almalısınız?

Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. 

Eğer tekneye göre küçük bir motor alırsanız tekne çok yavaş gidecek, büyük ve güçlü bir motor tercih ederseniz de bu kez tekne gövdesi üzerinde fazla baskı oluşturup deniz aracınıza zarar verebilirsiniz.

Genelde üreticiler tekne için uygun motor gücü önerisinde bulunurlar. Ancak yine de emin olmak isterseniz bunu kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Her 11-22 Kg arası ağırlığa 1 HP karşılık gelecek şekilde motor gücünü hesaplayabilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta teknenin inşa malzemesi ve yüklü ağırlığıdır. Bunu da ağırlığı tespit ederken göz önüne alın.

Bununla birlikte tekneyi kullanım amacınız da önemlidir. Bir gölde kullanılacak tekne ile açık denizde kullanılacak teknenin ihtiyaç duyacağı hp de farklılık gösterecektir. 

Unutmayın ki gereğinden fazla güçlü bir motor kullanmak pervanenin aşırı hızlı dönmesinden dolayı hava karışımına sebep olması ve güç kaybına neden olacağı gibi ayrıca tekne ağırlığını da arttırmanıza sebep olacaktır. Çünkü büyük motor hem daha ağır olacak hem de daha büyük bir yakıt tankına ihtiyacınız olacaktır. 

Bir yanıt yazın

Translate »