• Paz. Ara 10th, 2023

Led ışıklar artık hayatın her alanında yer alıyorlar. Bu yaygınlaşma eğilimine uzun süredir tekneler de eklendi. Led ışıklar parlak ışık verirler, verimleri fazla elektrik tüketimleri azdır. Fazla ısınmazlar ve çok uzun kullanım ömrüne sahiptirler. Fiyat olarak geleneksel ampullere oranla 3 kata kadar daha pahalı olabilirler. Ancak avantajları dolayısı ile bu göz ardı edilebilir niteliktedir. Led ışıklar konbine ya da sadece tek başlarına kullanılabilirler.

seyir-feneri

Tekne Seyir Fenerlerinde LED Işık Kullanımı:

Başlıca led seyir feneri üretimi yapan firmalar Attwood, Perko, Sea-Dog, Sea-Sense olmakla birlikte piyasada farklı ürünler de bulmak tabii ki olası.

Eğer seyir fenerlerinizi led ile değiştirecekseniz, mümkünse önceki kullandığınız boyutla aynı olanı bulmaya çalışın. Böylece montajı kolay olacaktır ve teknede önceki seyir fenerinin izi kalmayacaktır. Bulamıyorsanız da biraz daha büyük olanı tercih ederek olumsuzlukları kapatabilirsiniz.

led-seyir-feneri

Montaj sırasında öncelikle eski feneri söküp delikten artı ve eksi kabloları hafifçe çekerek biraz çıkarın. Daha sonra yeterli mesafeden kabloları kesin. Kabloları korozyon ve hasara karşı kontrol edin. Böyle bir durum varsa marin kablo ile değiştirin.

led-seyir-feneri-montaj

Problem yoksa işleme devam edip montaj yüzeyindeki eski artıkları ve conta kalıntılarını iyice temizleyin. Bu işlem sırasında yüzeye hasar vermeyecek düzeyde çalışmaya dikkat edin. Son olarak asetona batırılmış bir bezle yüzey iyice arındırılabilir.

Daha sonra kabloları bir konektör aracılığı ile bağlayın. Kablo bağlantılarını ısıyla eriyen bantla kaplayarak korozyona karşı koruyabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Translate »