• Per. Şub 29th, 2024

Tekne için kumanya hazırlama konusu önemlidir. Çünkü yapacağınız seyrin önemli bir kısmını da keyifli yemekler oluşturacaktır. Önceden yapılacak iyi bir tekne kumanya hazırlığı sizin ve misafirlerinizin keyfine keyif katacaktır. Bu yazımızda tekne kumanya hazırlığı ile ilgili püf noktalarını ve temel kumanya listelerini paylaşacağız.
Tekne için kumanya alışverişi öncesi yapılacak ilk iş tespitlerdir:

  • Nasıl bir seyir planlanıyor?
  • Kaç kişi katılacak?
  • Misafirler de olacak mı?
  • Seyir kaç gün sürecek?

Teknede en önemli ihtiyaç sudur. Bundan dolayı işe suyla başlayacak olursak temel prensip olarak kişi başı günlük en az 3 litre içme suyu planlayın.
Su işini hallettiyseniz, sıra diğer planlamalarda. Öncelikle kaç öğünü kaç kişi ile yiyeceğinizi ve bu öğünlerde neler yiyeceğinizi planlayarak liste yapmaya başlayabilirsiniz. Bu arada bu öğünlerin bazıları seyir sırasında yeneceğinden bu konu üzerinde de hazırlık yapmanızı önereceğiz. Seyir sırasında aperatif yiyecekler tercih edilebilir. Sandviç, börek, krakerler vb. gibi yiyecekler pratik olacaktır. Demirde ise zaman ve teknenin durumu daha uygun olacağından yemek pişirmek tercih edilebilir.
Tekne için alışveriş yaparken fazladan pirinç, makarna, konserve ürünler gibi dayanıklı ürünleri de almayı ihmal etmeyin. Hazırlıklı olmak iyidir.
Aldığınız ürünleri teknenin buzdolabına yerleştirmeden önce buzdolabının önceden çalışır durumda olmasına dikkat edin. Eğer buzdolabı almayı düşünüyorsanız kapağı üstte olanlardan tercih edin. Böylelikle kapağı her açışınızda bütün soğuk hava akıp gitmez. Ayrıca dolabı doldururken de kapağı açtığınızda en kolay şekilde ulaşabileceğiniz şekilde ürünleri yerleştirirseniz verimini arttırırsınız.
Uzun seyirler öncesi lpg tüpünü de kontrol edin. Ocak olmazsa taze yemek de olmaz. Yedeğiniz yoksa ve tüpün doluluk oranını bilmiyorsanız tereddüt etmeden değiştirin.
Ekte tekne kumanya listenizi hazırlarken yararlanabileceğiniz bir listeyi paylaşıyoruz. Miktarlar öneridir ve siz seyrinize göre planlayabilirsiniz.

Tekne Kumanya Listesi

Bir yanıt yazın

Translate »