• Pts. Ara 11th, 2023

Yaz aylarının gelmesi ile tekne tatili fikri hemen herkese cazip geliyor. Son yıllarda popülaritesi artan tekne tatillerine talebin arttığı bir gerçek. Ancak bizim bahsedeceğimiz tekne tatili bareboat kiralama yani kaptansız daha doğrusu kaptanın siz olduğunuz tekne kiralama aktivitesi. Ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan bareboat kiralama özellikle denizciliğe merak saran amatör denizci belgesine sahip (kiralama için zorunlu), yelken tecrübesi olan ya da yelken eğitimi almış ancak henüz tekne sahibi olmayanlar ya da tekne almak yerine kiralamayı tercih edenlere hitap ediyor. Özellikle yılda birkaç hafta izni olan yelken severler tekneye yeterince zaman ayıramayacakları için kiralamayı tercih ediyorlar.

Bareboat Kiralama
Ancak bareboat kiralamada dikkat edilecek noktalardan biraz bahsetmek yararlı olabilir. Öncelikle bütün planlamayı kaptan olarak siz yapmalısınız. Kumanya, mürettebat gibi hizmetler olmayacağından sorumluluk sizde. Tekne seçiminde de ihtiyaçları, kişi sayısını, bütçeyi, rotanızı değerlendirin. Sizin ilk deneyiminiz olacaksa denizcilikten anlayan birinin daha teknede olabileceği bir ekip yaratmanız yararınıza olacaktır. Teknede ihtiyaç duyacağınız birçok şey olacaktır. Bu evraklardan tutun da çarşaflara, sudan mazota, vergilerden mutfak tüpüne kadar birçok ayrıntıyı düşünmeli ve kiralama şirketi ile bunları önceden konuşmalısınız. Özellikle yemek planı için hassas bir çalışma yapmalısınız. Tekne buzdolabının kapasitesi malumdur. Ona göre çabuk bozulacak ürünlerden uzak durun. Zaten seyirde uğrayacağınız yerlerde alışveriş yapabileceğiniz yerler de olacaktır. Bir de yeni bir sektör olarak koylara kadar gazete, dergi, yiyecek, içecek, sigara vb. servisi yapan kişilere sık sık rastlayabilirsiniz. Bir de tekne sigortasını ve kapsamını mutlaka kontrol edin. Ayrıca eğer tecrübeniz sınırlıysa çok zor ve uzun etaplarla kendinizi ve teknedekileri yoracak rotalar çizmeyin. 2-3 saatlik sabahtan yapılacak seyirler herkes için iyi olacaktır. Erkenden bir koya girip yer seçiminde daha rahat olabilirsiniz.
Bareboat deneyimi ülkemizde gün geçtikçe artan bir eğilim. Bilgiler, tecrübeler hem tekne kiralama şirketleri hem de kiralayanlar açısından her sezon artıyor. Keyifli, güzel bir tatili planlayan herkese iyi tatiller diliyoruz…

One thought on “Bareboat Kiralama (Kaptansız ve Mürettebatsız Kiralama)”

Bir yanıt yazın

Translate »