• Sal. Mar 28th, 2023

Bu yazımız tekne kiralama üzerine. Tekne kiralama konusu aslında çok geniş bir konu. Çünkü birçok değişik amaçla insanlar tekne kiralama fırsatlarından yararlanıyorlar. İşte bu yüzden bu farklı amaçları ayrı ayrı ele almaya çalışacağız. Tekne kiralama amaçları bu kadar farklı olunca tabii ki fiyatlar da sunulan hizmetler de oldukça geniş yelpazede değerlendirilmeli.

Balık Avı için Tekne Kiralama:
Günümüzde artık balık avlamak için tekne kiralamak oldukça popüler bir hale geldi. Özellikle şehir hayatının yoğunluğundan uzak keyifli bir gün geçirmek için tekne balıkçılığına meraklı olan kişiler yoğunlukla bu tip kiralamayı tercih ediyorlar. Böylelikle aslında bir tekne sahibi olmasalar da aynı bir tekne sahibi gibi teknenin bir gün için bütün olanaklarından yararlanabiliyorlar. Günübirlik balık avı tekneleri de aslında oldukça çeşitli. Bireysel ya da küçük grupları ağırlayan tekneler olduğu gibi oldukça fazla kişiyi ava götüren tekneler de mevcut. Bu teknelerde duruma göre öğle yemeği, yem, sıcak içecek servisi gibi hizmetler de sunuluyor. Balık avı için tekne kiralayanlar için bir avantaj da balık avlayacakları meraları aramak ya da bulmak için çaba harcamalarına gerek olmamasıdır. Deneyimli bir kaptan sizi hedef balığa uygun bir yere götürecek ve yardımcı olacaktır. Balık avı için tekne kiralayanlar için hizmetler bununla da bitmiyor. Bulunduğunuz şehirden teknenin bulunduğu yere araçla servis hizmeti veren turlar da bulunuyor. Örneğin İzmir’den Çeşme, Kuşadası, Didim gibi yerlere balık turları için servis hizmeti verilebiliyor. Balık avı turları her mevsim aktif olarak düzenleniyor.

Günübirlik Gezi için Tekne Kiralama:
Özellikle yaz aylarında yoğunlaşan günübirlik gezi turlarında da yine hem küçük gruplara hem de kalabalık gruplara hizmet veren tekneler mevcut. Genellikle küçük gruplara hizmet veren tekneler o bölgede bulunan tekne sahiplerinin teknelerini kiralamalarıyla gerçekleşiyor. Nispeten daha küçük tekneler (6-10 Metre arası) tarafından verilen bu hizmet genelde mahalli tekne sahiplerinin bir ek gelir elde etmek için yaptıkları turları kapsıyor. Bu teknelerde de öğle yemeği servisi yapılıyor. Ancak bu tür teknelerde bir gezi planlayacaksanız teknede bulunması gereken asgari güvenlik donanımının kişi sayısı kadar yeterli olup olmadığını mutlaka kontrol etmek gerekiyor. Bir de çoğu sahil bölgesinde bol gürültülü müzik eşliğinde koy koy gezen gezi teknelerinden bahsedelim. Aslında daha ekonomik olması ve tatile gidilen bölgede değişik ve keyifli bir gün geçirmek için katıldıkları kalabalık turlar daha yaygın tercih ediliyor. Amatör denizciler tarafından pek tasvip edilmeyen bu tekneler özellikle girdikleri koyda huzur bırakmamaları ile kısa sürede dikkat çekerler. Günübirlik tekne kiralamada kiralama amaçları aslında bunlarla da kalmaz. Teknede nişan ya da düğün, teknede evlilik teklifi, teknede akşam yemeği, teknede yılbaşı, teknede mezuniyet, teknede doğum günü, tekne ile dolunay turu, tekne ile boğaz turu gibi akla gelen ve gelmeyen bir çok sebeple tekne kiralamak mümkündür.

Bir cevap yazın

Translate »