• Paz. Ara 10th, 2023

Yelkenli tekne kullanma konusunda tecrübeli ancak teknesi olmayanlar ya da farklı seyir bölgelerinde tatil, yelken yapmak isteyenlerin tercih ettiği kaptansız tekne kiralama hakkında yazımızı okuyup biraz fikir edinebilirsiniz.
En yaygın tekne kiralama yollarından biri olan kaptansız tekne kiralamadır (bareboat charter). Burada temel prensip tam donanımlı teknenin kaptan veya mürettebat olmaksızın kiralanmasıdır.
Bu kiralamanın keyifli ve başarılı olması için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Biraz onlardan söz edelim.
Tekne kiralama şirketleri birçok değişik tekne türü sunarlar. Bunlar tek gövdeli teknelerden katamaran teknelere kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Siz belirli bir tekneye odaklandıysanız tekneyi almaya gittiğinizde bu teknenin müsait olması konusunda taahhüt almaya çalışın. Sezon da her zaman sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Eğer bir grup aktivitesi planlıyorsanız teknede yatak planlamasını yapmaya veya kişi sayısına uygun yatağı olan bir tekne seçmeyi unutmayın.
Ücret konusuna gelecek olursak genel uygulama rezervasyon sırasında toplam ücretin %25 inin ödenmesi şeklindedir. Ücret genellikle Euro bazındadır ve özellikle sezonda ve popüler lokasyonlarda oldukça kabarıktır. Bazı tekne kiralama şirketleri yelken bilgi ve deneyiminizi sorgularlar. Bunun için bir özgeçmiş veya yelken sertifikası kullanılabilir. Şirketler genellikle teknede oluşabilecek hasar veya olası kayıplar için depozito ücreti talep ederler. Bunlar ya geri ödenen ve yüksek miktarlı ya da geri ödenmeyen ancak günlük belirli bir miktarda olabilir. (40-50 dolar gibi)
Teknede arıza olması ihtimali çok sık değildir. Çünkü bu teknelerde düzenli bakım yapılır. Ama siz yine de bakım konusunu sorun ve arıza durumunda şirketin politikasını net bir şekilde öğrenin.
Tekneye kumanya alımı konusu ise oldukça önemlidir. Siz yapmaya da kalkabilirsiniz ya da bu konuda yardım alabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz bir bölgede alışverişin çok zaman alabileceğine emin olabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin yerleştirme işlemini kendiniz yapın. Yoksa çoğu yiyeceği bulamadan seyri tamamlayabilirsiniz. Bir de tekne mutfağında yemek pişirmek ve sonra onun bulaşığı ile ilgilenmek çok sempatik gelmiyorsa pratik yemekler planlayın. Bazı öğünleri tekne dışında da yiyebileceğiniz bir plan da yapılabilir.
Seyir planınızda kıyıya çıkmak varsa bir servis botu temin edilmesini de istemeyi unutmayın. Bir de gereğinden fazla eşyayı yanınızda götürmeyin. Teknede alan çok kıymetlidir. Tekne kalabalıklaştıkça bunun anlamını daha iyi anlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »