Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

ADF Artık Sınav Yapmayacak!

Tekne ve Denizcilik 12 Temmuz 2013

Amatör Denizcilik Federasyonu, bilindiği gibi 2006 yılından bu yana Amatör Denizcilik Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz sınavlarını gerçekleştirmekteydi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı Yetki Devri Sözleşmesi adı verilen sözleşmeyi yenilememesi dolayısı ile 15 Ağustos tarihinden itibaren Amatör Denizcilik Federasyonu adı geçen sınavları gerçekleştiremeyeceğini duyurdu. Dolayısı ile sistem 25 Temmuz tarihinde başvurulara kapatılacaktır. ADF tarafından, resmi sitesinde bu tarihe kadar başvuru yapanların sınava girmeleri için gerekli çabanın gösterileceği belirtildi. Yine de sınava giremeyenler olduğu takdirde yazılı başvuru yapmaları halinde ücret iadesinin yapılacağı belirtiliyor.
Bu konu ile ilgili olarak bakanlık tarafından ise sistemin nasıl devam edeceği ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Büyük ihtimallerden biri olarak Amatör Denizcilik Federasyonu ve bağlı kulüpler yerine Liman başkanlıkları tarafından amatör denizcilik belgesi ve kısa mesafe telsiz belgesi sınavlarının yapılması bekleniyor. Federasyonun bazı konularda bakanlık ile farklı görüşlerde olmasının da bu gelişmede katkısı olduğu düşünülüyor. Bunlardan bazıları bağlama kütüğü uygulaması, Türk bayrağına geçiş ile ilgili konular, tekne vergileri gibi konulardır.
Sonuç olarak sebebi her ne olursa olsun amatör denizci belgesi ve kısa mesafe telsiz belgesi alımı ile 15 Ağustos 2013 tarihinden itibaren bir geçiş dönemi ve beraberinde bazı gecikmeler ve karışıklıklar olabileceğinden bu sıralar bu belgeleri almak isteyenler acele etmeli.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]