• Per. Şub 22nd, 2024

Amatör Denizcilik Federasyonu, bilindiği gibi 2006 yılından bu yana Amatör Denizcilik Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz sınavlarını gerçekleştirmekteydi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı Yetki Devri Sözleşmesi adı verilen sözleşmeyi yenilememesi dolayısı ile 15 Ağustos tarihinden itibaren Amatör Denizcilik Federasyonu adı geçen sınavları gerçekleştiremeyeceğini duyurdu. Dolayısı ile sistem 25 Temmuz tarihinde başvurulara kapatılacaktır. ADF tarafından, resmi sitesinde bu tarihe kadar başvuru yapanların sınava girmeleri için gerekli çabanın gösterileceği belirtildi. Yine de sınava giremeyenler olduğu takdirde yazılı başvuru yapmaları halinde ücret iadesinin yapılacağı belirtiliyor.
Bu konu ile ilgili olarak bakanlık tarafından ise sistemin nasıl devam edeceği ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Büyük ihtimallerden biri olarak Amatör Denizcilik Federasyonu ve bağlı kulüpler yerine Liman başkanlıkları tarafından amatör denizcilik belgesi ve kısa mesafe telsiz belgesi sınavlarının yapılması bekleniyor. Federasyonun bazı konularda bakanlık ile farklı görüşlerde olmasının da bu gelişmede katkısı olduğu düşünülüyor. Bunlardan bazıları bağlama kütüğü uygulaması, Türk bayrağına geçiş ile ilgili konular, tekne vergileri gibi konulardır.
Sonuç olarak sebebi her ne olursa olsun amatör denizci belgesi ve kısa mesafe telsiz belgesi alımı ile 15 Ağustos 2013 tarihinden itibaren bir geçiş dönemi ve beraberinde bazı gecikmeler ve karışıklıklar olabileceğinden bu sıralar bu belgeleri almak isteyenler acele etmeli.

Bir yanıt yazın

Translate »