• Paz. Ara 10th, 2023

Tekne için kıyafet seçimi denizciliğe yeni başlayanlar, tekne kiralayanlar ya da bir tekneye misafirliğe gidecekler için biraz zor olabilir. Aslında bazı basit kuralları ve gereksinimleri bilirseniz işiniz kolaylaşacaktır. Öncelikle tekneye getirilecek eşyaları seçerken teknede yerin kısıtlı olduğunu unutmamalısınız. Eşyalarınızı koyacağınız çanta bavul tarzı değil yumuşak olanlardan seçilmeli gerektiğinde kolayca depolanmalıdır.

Tekne Giyimi

Kıyafetleri alırken mutlaka yedeklerini de almayı unutmayın. Aniden gelecek bir serpinti ya da küçük bir kaza sonucu tamamen ıslanabilirsiniz. Bir küçük deniz havlusu da işinize yarayacaktır. Teknede şapka seçiminde ise siperlikli şapkaları tercih etmemeye çalışın. Bunun nedeni siperlikli şapkaların kolayca rüzgâr alıp uçup gitmesi ve kamara giriş çıkışlarında başınızı sık sık çarpmanıza sebep olacaklarıdır. Onun yerine bere ya da safari şapkası olarak tabir edilen şapkalar uygun olacaktır. Eğer yelkenle ya da halatlarla bolca uğraşmanız gerekecekse eldiven bulundurmayı ihmal etmeyin. Giyeceğiniz giysileri mümkün olduğu kadar birbiri ile uyumlu gerektiğinde üst üste giyilebilir olanlardan tercih edin. Gece ısı farkının fazla olacağını, karadan daha soğuk geceler geçirebileceğinizi, sivrisineklerin de olacağını düşünerek uzun kıyafetleri de unutmayın. Mayonuzun yedeği mutlaka olsun. Teknede ayakkabı seçimine gelince kaymayan yumuşak tabanlı ve mümkünse tabanı beyaz dışında renkte olmayan ürünler tercih edebilirsiniz. Renkli tabanlar bazen fiber tekneleri boyayabilir. Teknede tatildeyken ayakkabı giymenizin gerekli olmayacağını sakın düşünmeyin. Çıplak ayakla teknede dolaşmak ya ayağınızı bir donanıma çarparak yaralamanıza ya da kayıp düşmenize sebep olabilir. B açıdan rahat bir ayakkabı mutlaka bulundurun. Gittiğiniz koylarda karada yürüyüş yapmayı planlıyorsanız bir yürüyüş ayakkabısı da alabilirsiniz. Güneş kremleri ve güneş gözlükleri ise çok önemlidir. Eğer mümkünse bir de yedek güneş gözlüğü alın. Denize en çok düşürülen şeylerden biri de gözlüklerdir. Islak giysiler ya da kirliler için poşetleri de çantanıza alın.
Peki, hangi kıyafetten ne kadar almalı? Gün başına bir tişört (2-3 yedeği ile), iki pantolon, iki şort, iki mayo yeterli olabilir. Yine de teknenin büyüklüğü ve olanaklarını bilin ve eşya seçiminde bunları da dikkate alın.

Bir yanıt yazın

Translate »