• Per. Şub 22nd, 2024
Yelkeni Nereden Öğrenmeli

Yelkeni nereden öğrenmeli? Bu yazımızda yelkeni nereden öğrenmeli konusunu paylaşıyoruz. Elbette karar sizin ama arkadaşlardan yelken öğrenmeyi tavsiye etmiyoruz, ancak bir kursta temel becerileri öğrendikten sonra, yelkenci arkadaşlara sahip olmak müthiş olur. Yelkenli tekne sahipleri, gönüllü mürettebat bulmaktan her zaman memnun olurlar, ömür boyu arkadaş olmak zorunda değilsiniz, ancak rıhtımlarda dolaşan insanların yelken yapmaya istekli olduğunuzu ve sandviç yapabileceğinizi bilmelerinden zarar gelmez. Daha deneyimli birinin mürettebatı olmak, kendi bilginizi geliştirmenin mükemmel bir yoludur.
Diğer tekne türlerini deneme fırsatını da yakalamış olursunuz. Eğer yelken yapmayı sabit omurgalı bir teknede öğrendiyseniz, sizi dingi tekneyle yelkene çıkaracak birini bulun, ya da tam tersi. Farklı teknelerle yelken yapmak, ufkunuzu genişletmenin müthiş bir yolu olabilir çünkü her teknenin ayar ve kumanda şekli farklıdır.
Kesinlikle kendi teknenizin olması gereken bir yerde yaşıyorsanız, eğitiminizin bir sonraki aşaması için büyük ihtimalle tekne kiralamak veya ödünç almak (eğer cömert arkadaşlarınız varsa) zorunda kalabilirsiniz. Bu şekilde, farklı tekne türlerini denemiş olursunuz ve size uygun olmayan bir tekneye bütün paranızı yatırmak zorunda kalmazsınız. Pek çok ticari yelken okulunun da yelken kulüpleri veya tekne kiralama operasyonları bulunmaktadır ve mezunlarından sürekli iş almak onların da hoşuna gidecektir. Tekne kiralama, bir tekne sahibi olmanın keyfini (ve zorluğunu) yaşamadan yelken yapmanın müthiş bir yoludur. Pratik yaptığınız temel bilgileri geliştirmek için bir öğleden sonra bir eğitmen bile kiralayabilirsiniz.
Şayet yelken okulunun öğrencilerinden biri değilseniz, bir tekne kiralama şirketi, teknelerinden birini size vermeden önce deneyiminizin ispatını görmek isteyebilir. Bu sebeple, ulusal sertifika veren bir tesiste ders almak önemlidir. Tekne kiralama şirketi, ne kadar deneyimli olduğunuzu söylerseniz söyleyin, tekneyi size kiralamadan önce belirli bir teknede kendi çalışanlarından birine deneyiminizi göstermenizi isteyebilir.
Bir yelken kursu almanız, dünya turu yapmaya hazır olduğunuz anlamına gelmez. Kabiliyetinizi aşan rüzgâr ve deniz koşullarında yelken yapmayın. Bu deneyimler zamanla kazanılır ve önce sakin koşullarda güven kazanma zamanı olduğunu savunmayın.

Bir yanıt yazın

Translate »