• Paz. Ara 10th, 2023

Yaz ayları geldi. Herkes alternatif tatil olanaklarını değerlendirmeye başladı. Son yıllarda tekne kiralama oldukça popüler bir şekilde denize ilgi duyanlar tarafından tercih ediliyor. Tekne kiralama aslında diğer tatil şekillerinden farklıdır. Denizin, teknenin kuralları da devreye girince dikkat edilmesi gereken kurallar da devreye girer.
Biz bu yazıda daha çok yelkenli bir tekneyi kaptansız olarak kiralayacak yani “bareboat” hizmetinden yararlanacaklara bazı önerileri aktarmaya çalışacağız.
Yelkenli tekne, yelken seyri herkesin tarzı olmayabilir. Bu açıdan kendiniz karar verdiyseniz birlikte tatile çıkacağınız kişileri iyi seçmeye çalışın. Yelken yapma konusunda fazla istekli olmayan kişileri ısrarla bu tür bir tatile yönlendirmek hayal kırıklığı yaratabilir. Gerçekten yelkenli tekne ile tatil isteyen birilerini bulmaya çalışın. Bu, sizin de tatilinizi keyifli hale getirecek ve teknenin yönetimsel sorumluluğunu paylaşma şansı verecektir. Diğer bir konu ise çocuklardır. Eğer çocuklarınızın da sizin bu heyecanını paylaşmasını istiyorsanız, onları erkenden bir yelken kursuna götürün. Yelken öğrenmiş çocuklarınız için de çok keyifli bir tatil yapma şansınız olur. Yelken seyri, motorlu teknelerle yapılan seyirlerden daha fazla çaba ister. Bu yüzden uzun seyirler teknedekileri sıkabilir. Seyir planlamalarını 2-3 saati aşmayacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Öğleden sonra genelde rüzgâr daha şiddetli olacağından seyir planınızı da tecrübe düzeyinize göre kendiniz belirleyin. Rüzgâr demişken asla hava ve rüzgâr raporu almadan seyre çıkmayın, gideceğiniz liman ya da koyun pozisyonu ve rüzgâr alma durumunu da belirleyin. Havanın sert olduğu zamanlarda can yeleklerini hazırda tutun ya da giyin. Yüzme bilmeyenlere ise tüm seyir boyunca can yeleklerini kullandırın. Kısa mesafe telsiz kullanma belgesi ise en az bir kişide bulunsun. VHF telsiz ne zaman lazım olur bilinmez. Tekneyi bir grup olarak kiralayacaksanız, imkânların kısıtlı, alanın dar olduğu bir alanda bir hafta hoşgörü ile yaşayabileceğiniz kişileri tercih edin. Gerisini de doğa ve denize bırakın!

Bir yanıt yazın

Translate »