Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yelkenli Teknede Yedekleme

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne ve Denizcilik, Yelken Seyri 8 Kasım 2018

Açık denizde bir yelkenli teknenin başka bir tekneyi yedeklemesi için en yararlı yöntem, bunu kıç tarafından çekerek götürmesi olacaktır.
Yedekleme halatının uzunluğuna ve rüzgârın kuvvetine bağlı olarak binen yük değişik olacağından, teknenin sabit yapılarını korumak üzere dikkatlice bir yedekleme yapılmalıdır.

Yedeklemekte kullanılan en faydalı donanım naylon demir halatıdır. Bu konuda naylonun sağlamlığı, Dakron ve polipropüenden daha üstündür
Polipropilen halat su üzerinde yüzebilir fakat sağlamlık ve elastiklik yönünden naylon kadar yeterli değildir.
Bir kural olarak, en doğru yolun kendi yedekleme halatınızı kullanmak olduğunu söyleyeceğiz. Denizli havalarda çekilecek tekneye yanaşmak zor olacağından yedekleme halatını bir yüzer maddeye bağlayarak denize atmanız ve rüzgâr altında kalan öteki tekneden bunun bir kanca ile alınması en pratik yol olacaktır.

Buradaki amaç, çeken teknenin sabit donanımına binecek zoru orantılı olarak dağıtmak ve ani gelen zorlara karşı koymaktır. Çekilen teknede ise, baş taraf yapılarına binecek zorları, ana direk çevresinden alınacak bir doblin ile eşit olarak tüm bünyeye dağıtmak ve bir kırılmaya karşı teknenin başka bir bölümünün bağlı kalmasını sağlamaktır.
Yedeklemede önemli bir etken de, yedek halatının boyunun ayarlanmasıdır. En doğru yedek halatı boyu, dalga tepelerine, teknelerin boyuna ve halatlara binen yüklere göre ayarlanacaktır.
Yedekleme sırasında başka teknelerin de durumunuzu anlaması için Denizde Çatışmayı önleme Tüzüğünde belirlenen işaretleri göstermeniz zorunludur. .
Kapalı bir bölgede, çevrenizin teknelerle dolu olduğu bir limanda yedekleyeceğiniz tekneye bordadan yanaşarak bağlamanız gerekecektir.
Bordadan bağlanarak yedeklenen tekne aynı boyda ise, her iki tekne yan yana bağlanarak çekme işine başlanabilir. Çekilecek tekne daha büyük ise, daha ileriye doğru bağlanmalıdır. Böylece, çeken teknenin dümen ve makine manevralarına mani olmuş olmaz.
Her iki teknenin birbirine bağlanmasında yeterli sayıda usturmaça kullanılması daha sonraki seyir için teknelerin hasar görmelerine mani olacaktır.

Eğer yelken kullanarak yedekleme işi yapılacaksa, bu zorlu çekiş için bazı tedbirler almak gerekecektir. Örneğin, yedek halatı, biri yedekleyen teknenin sancak tarafında öteki iskele tarafında bulunan iki palangaya bağlanacaktır. Böylece tekne rüzgâra karşı seyir yaparken tramola etmek için yararlı bir donanıma sahip olacaktır. Yedeklenen tekne hangi borda tarafında kalırsa, bu taraftaki palangaya yük bindirilecek, öteki palanga boş olacaktır.

Omurgaya kadar inen direkler bağlamak için kullanılabilirse de, güverte üstü direklere bağlama yapılmamalıdır. Çeken tekne bağlamayı mümkün olduğu kadar kıçtan uzak bir noktadan (iskota veya mandar vinçleri gibi) yapmalıdır ve kurt ağızından geçirmemelidir. Kıça çok yakın bağlama noktası seçilirse çeken tekne dümen dinlemeyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]