• Per. Şub 22nd, 2024

Tekne İçin Bütçe: Tekne için ne kadar bütçe ayırmak gerekir? Yelkenli Tekne veya Motoryat almak için ideal bütçe nedir? Tekne almak için bütçe nasıl hesaplanır?
Bu aslında oldukça karışık bir konudur. Ancak temel bazı noktalardan bahsetmek yaralı olacaktır. Aklına başka ayrıntılar gelenler de eklerse konu daha da zenginleşebilir.

Öncelikle bütçenizi iyice bir değerlendirin, kontrol edin. Ne kadar nakit ayırabileceğinizi belirleyin. Daha sonra da bu parayla ne tür bir tekne alacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Burada kredi olanaklarında ve aylık gelirlerden de bahsedilebilirse de birikmiş para ile almak her zaman en iyisidir. Kredi demek risk demektir. Olası ters giden durumlarda kredi sizi zor duruma düşürebilir. Ancak nakit her zaman değerlidir. Diğer yandan iş sadece tekneyi almakla bitmez. Barınma giderleri, bakım, onarım, sigorta ve vergi giderleri vardır. Bunlar için de bütçenizi hesaplamalısınız.

Aslına bakılırsa çok ucuza alacağınız bir tekne bile sizi denize ulaştırabilir. Eğer almayı planladığınız tekne bir motoryat ise yakıt masrafınızın çok olacağına emin olabilirsiniz. Genelde bunun için verilen oran tüm paranızın 1/10’unun motoryat için kullanılması şeklindedir. En son çıkacağınız pay ise ¼ tür. Daha fazlasını harcarsanız diğer maliyetler sizi zorlayabilir.

Eğer yelkenli bir tekne alacaksanız yakıt masrafınız az olacaktır. Motor ile seyir yapacak olsanız da yelkenli tekne motorları düşük beygir gücüne sahip olduklarından az yakıt tüketirler. Dolayısı ile yelkenli tekne alırken bütçe konusu biraz daha esnektir. Tüm paranızın ¼’ü yelkenli almak için idealdir. Burada üst pay olarak da ½ düşünülebilir. Bu rakamlar sizi zorluyorsa tekne almayı bir daha düşünmenizde yarar vardır. Ya da daha ekonomik bir tekne edinmeyi deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »