• Per. Kas 30th, 2023

Kıçtan Demirleme Tekniği

ByTekne Dergisi

Eki 11, 2014

Eğer bir yelkenli tekne kullanıyorsanız ve kıç demiriyle demirlemeyi biliyorsanız bu sizin için iyi bir haberdir. Birçok teknenin kıç tarafında bir zincirlik ve içinde de zincir-halat karışımı olan demir halat karışımı hazır bulunur.
Peki, kalabalık bir demir yerine girdiniz ve kıç demiriyle demirlemek istiyorsunuz. Bu iş için geçerli yöntem rüzgâra karşı gidebildiğinizi kadar gitmek ve ana yelkeni mayna edip küçük bir yelkenle hafif yol alırken kıç demirini funda edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra rüzgar yeterli ise yelkenleri indirip tekneyi rüzgara bırakabilirsiniz.
Bu aşamadan sonra kaloma 1/5 oranına gelinceye kadar halatı salabilir ve yeterli olduğunda halatı bir koçboynuzuna bağlayarak demirin iyice gömülmesini sağlayabilirsiniz. Artık kıçtan güvenli bir demirlemeyi gerçekleştirmişsiniz demektir. İsterseniz baştan alacağınız bir halatı teknenin kıçına doğru götürüp demir halatına bağlayın ve bir tekne boyu kadar boşluk verin. Artık tekneniz baştan demirlemiş bir teknedir. Siz de diğer teknelerin koydaki duruşlarına uyum sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Translate »