• Cum. Nis 19th, 2024
Tekne Yedekleme

Tekne sahiplerinin hemen hepsi bir gün tekne yedekleme ile karşı karşıya kalırlar. İşte bu karşılaşmada risklerle de karşılaşmış olunur. Bundan dolayı bu yazımızda tekne yedekleme deneyimlerinde sorun yaşamamanız için bazı önerilerimiz olacak. Bir tekne tarafından yedeklenmek kaderinizi başka bir tekne sahibinin ellerine bırakmak demektir. Ancak sizin de yapacaklarınız olduğuna emin olabilirsiniz.
Bu işin en önemli kurallarından biri gerekmediği zaman asla tekne yedekleme eğilimine girmeyin. Eğer yedeklenecekseniz iyi ve güçlü bir halat kullanın. Bu iş için demir halatını kullanabilirsiniz. Bunun nedeni demir halatları yeterince uzun, güçlü ve esnek halatlardır. Bu özellikler yedekleme işi için de gerekli özelliklerdir. Halat seçimini hallettiyseniz şimdi onu güvenli şekilde bağlayın. Yani yedek halatınızı sağlam ve güvenli bir yere bağlayın. Eğer tekne yelkenli ise direk iyi bir seçenektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mümkün olduğunca aşağıdan bağlama gereğidir. Bu bağı yaparken iyi bir düğüm atın ve denizin ortasında bu işle tekrar uğraşmayın.
Tekne yedekleme sırasında yapılan hatalardan biri de çeken teknenin hızlana konusunda acelesi davranmasıdır. Bunun sonucu genelde ya halatın ya da bağlandığı nesnenin koparak yaralanmalara yol açmasıdır. Halat koptuğunda bir kamçı gibi salınıp çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Buna dikkat edin.
Sizi çeken tekneden kolayca ayrılabileceğiniz bir bağ seçmeniz de önemlidir. Acil bir durumda hemen halatı çözüp çeken tekneden ayrılabilirsiniz. Ayrıca dalgalı bölgelerde mutlaka yavaşlamayı tercih edin. Dalgalar dolayısı ile oluşan açı farkları halatlara aşırı yük bindirecek ve kopmalara neden olabilecektir.
Yedekleme ile ilgili olarak son paylaşacağımız nokta ise halatı olabildiğince uzun tutmanız gereğidir. İki tekne arasındaki enerjiyi emmesi, çekilen teknenin uzun halat dolayısı ile başını öne eğmesi ve bundan dolayı çeken yani yedekleyen teknenin dümen suyuna girmesi kolaylaşacaktır.
Başta da söylediğimiz gibi tekne yedekleme konusu riskli ve gerekmedikçe kaçınılması gereken, düşünüldüğü kadar kolay olmayan özellikle liman girişleri ve yanaşmalarda sorunlara yol açabilen bir durumdur.

Bir yanıt yazın

Translate »