Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekneyi Ne Zaman Terk Etmeli?

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik 21 Temmuz 2016

Denizde sakin kalmak ve doğru kararlar almak hayat kurtarır. Korku ve panik içerisinde yapılan bir çok hareket kötü sonuçlara bazen de yaşam kayıplarına dahi sebep olabilir.
Genellikle korku ve panik hallerinde teknedekilerin ilk akıllarına gelen tekneyi terk etme fikridir. Peki, bu her zaman iyi bir fikir midir? Aslında pek öyle sayılmaz. Tekneyi gerçekten terk etme kararı için iki durum gündeme gelmelidir.
1- Tekneye hızla dolan ve boşaltamayacağınız miktarda su girişi.
2- Kontrol altına alınamayan yangın.
Eğer bu iki durumdan biri mevcut değilse tekneyi terk etmek önerilmez.
Peki can salına binsek ve güvenli şekilde karaya ulaşsak? Aslında bu güzel gibi görünen fikrin de bazı sakıncaları var. Özellikle sert havalarda bir can salına binmek tahmin edemeyeceğiniz kadar zordur. Yüksek dalgaların arasında can salına binmek neden zordur? Çünkü tekne dalga üstündeyken can salı aşağıdadır. Tekne indiğinde can salı yükselişe geçmektedir.
Sonuç olarak batacağına yüzde yüz emin ız tekneyi asla terk etmeyiniz. Denizcilik tarihi batacak sanılıp terk edildilten sonra batmayarak kıyıya vuran ya da daha sonra yüzer halde bulunan teknelerle doludur. Tekneden ayrılsanız dahi eğer nereye gideceğinizi bilmiyorsanız. Aynı lokasyonda kalmanız da iyi bir fikir olabilir. Zira yardım çağrısı yaptıysanız kurtarma ekipleri sizi teknenin en son bulunduğu lokasyondan aramaya başlayacaklardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]