Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekneye Nasıl Binelim?

Deniz Seyir Bilgileri, Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Yaşamı 8 Şubat 2015

Tekneye nasıl binelim? Denizciliğe yeni başlayanlar daha tekneye binmeden önce kendilerini suda bulabilirler. Bu yazımız tekneye binme ipuçları ile ilgili.
Farklı teknelerin farklı kısımları olduğu gibi, tekne türüne göre tekneye nasıl bindiğiniz de değişiklik gösterir. Bu bölümde, tüm tekne tiplerine binme konusunda ipuçları bulunur. Daha dengesiz teknelerle –dingi teknelerle- başlayacağız ve daha sonra daha büyük sabit omurgalı teknelere nasıl çıkılacağına bakacağız.

Dingi Tekneye Binmek
Dingi tekneler, hareketli salmalarında (yüzgeç) safra (ağırlık) taşımayan daha küçük teknelerdir (genellikle 20 feet’ten ya da 6 metreden kısa tekneler). Dingi tekneler alabora olabilir. Bu kitapla yüzmeyi değil yelkeni iyice öğrenmenizi istediğimiz için, bir dingi tekneye çıkarken ilk adımınızı merkez hattına (teknenin baştan uca tam ortasında bulunan hayali bir hat),yani teknenin baştan kıça orta noktasına olabildiğince yalan attığınızdan emin olun. (Eğer dikkatli biri değilseniz, tekneyi alabora edip suya düşebilirsiniz.)
Eğer teknenin, destek amacıyla direği (yanında veya üstünde) teknenin sancak ve iskelesine bağlayan tel donanımları (çarmıhtan) varsa, dengenizi sağlamak İçin bu tellere nazikçe tutunmak ve tekneye adım atarken tekneyi kendinize yaklaştırmak isteyebilirsiniz. Rıhtımdayken oturma veya çömelme pozisyonundan başlamayı da düşünebilirsiniz. Her halükârda, resimde görebileceğiniz gibi, tekneye binerken ağırlığınızı merkez hattına olabildiğince yakın tutmaya çalışın.
dingi tekneye binmek
Hareketli salmayı, torpil salmayı veya borda sarkıtma salmasını indirmek, teknenin dengesini sağlar ve bu da tekneyi hareket ettirmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle, salmayı indirmek, tekneye çıktıktan sonra yapmanız gereken ilk harekettir.
Tekne, hareket ederken daha dengeli hale gelir ve rüzgârın basıncı yelkenler üzerinde olur. Ancak yelken yapmaya başlayana kadar, yani tekneyi donatma aşamasında, kendinizi olabildiğince merkez hattına yakın tutmaya çalışın.

Sabit Omurgalı Tekneye Binmek
Sabit omurgalı tekneler, dingi teknelere göre daha dengeli olsa da, safralı salmaları yüzünden onlara çıkmak da zor olabilir. Tekne ne kadar büyükse, fribord da (teknenin güvertesi ve su arasındaki mesafe) o kadar yüksek olacaktır. Daha büyük sabit omurgalı teknelerde (25 feet’ten ya da 8 metreden büyük) genellikle vardevelalar, yani puntel adı verilen metal çubuklar tarafından desteklenen, güverte etrafında dolanan teller, bulunmaktadır. Vardevelalar, mürettebatın güverte üzerinde kalmasını sağlar, ancak tekneye vardevelalar üzerinden çıkmak zor olabilir.
Bazı küçük sabit omurgalı teknelerin vardevelaları yoktur, bu yüzden bu tür teknelere çıkarken dingi teknelere çıkma konusunda belirttiğimiz teknikleri kullanabilirsiniz. Ancak su seviyesine yakın, vardevelalı ve daha büyük bir sabit omurgalı tekneye çıkmak daha farklı yöntemler gerektirebilir. Belki de sizi rıhtımdan vardevelaların arasındaki bir boşluğa çıkaran merdivenler, kendinizi Queen Mary’e çıkıyormuşsunuz gibi hissettirebilir. Ya da bazı teknelerde, açık bir taç aynası (teknenin arka kısmı) tekneye çıkmayı kolaylaştırır. Ancak illa vardevelalardan çıkmanız gerekiyorsa, bir elinizle çarmıhı yakalayıp güverteye adım atin ve resimde görebileceğiniz üzere ata biner gibi bacağınızı vardevelalardan geçirin.
sabit omurgalı tekneye binmek
Eşyalarınızı uygun bir çantada taşıyın. Böylelikle, teknedeki mürettebattan birine çantanızı rahatlıkla verebilir veya havuzluğa (teknede mürettebatın oturduğu alan) atabilirsiniz. Tekneye çıkmak için iki elinizin de serbest olması gerekir.
Destek almak için çarmıhı yakalayın (eğer erişebiliyorsanız); vardevelalar veya puntel ağırlığınızı taşıyamayabilir.
Eğer o kadar atletik değilseniz, vardevelalarda bir boşluk yoksa veya taç aynalığında tekneye çıkmanızı kolaylaştıracak bir açıklık yoksa vardevelaların arasından sürünerek geçebilirsiniz. Egonuz, güvertede emeklemeyi rıhtımda bırakılmaya tercih edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]