• Paz. May 26th, 2024

Usturmaçaları doğru bağlamak zamanının çoğunu marinalarda ya da barınaklarda geçiren teknelerimizin güvenliğinde önemli yer tutar. Öncelikle güverteyi, sonrasında da tekne gövdesini olabilecek hasarlardan bizi usturmaçalar koruyacaktır. Tabii bunun yapabilmeleri için önce doğru bağlanmalılar.
Usturmaçaları bağlarken ilk dikkat edilecek konu bağladığımız yerde kalmasını sağlamak olmalıdır. Vardavela tellerine bağladığımız usturmaçalar sert havalarda tekne hareketiyle olması gerekne yeri terk edebilir. Bunun için sabit donanıma iyi bir şekilde bağlamak gereklidir.
Usturmaçanı büyüklüğü de diğer bir konudur. Teknenize uygun bir büyüklükte usturmaça kullanın. Ne kadar büyük o kadar iyi olabilse de aslında bu da depolama gibi bir sorunu gündeme getirir.
Denizcilikte limandan çıkıldığında usturmaçaların kaldırılması adettendir. Bu adete pek uyulmamakla birlikte mümkünse kaldırıp depolanmalıdır.
Aslında bizde pek uygulanmasa da usturmaçalar yatay olarak da kullanılabilir. Böylece daha geniş bir alanı koruyabilir, gerektiğinde basamak olarak da kullanabilirsiniz. Yine acil durumlarda denize biri düştüğünde yüzdürme araco olarak da atılabilir. Gerektiğinde şamandıra olarak da kullnılabilecek olan ısturmaçaların teknede sayısız yararı olabilir.

Bir yanıt yazın

Translate »