Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekneyi Terk Etme Kararı Vermek!

Tekne ve Denizcilik 30 Ekim 2015

“Eğer gerçekten can salına geçmek zorunda değilseniz, teknenizi asla terk etmeyin” şeklindeki eski öğüdü sık sık duyarsınız.
Can salına geçmek kulağa çok kolay bir şeymiş gibi gelir, ama o işin kolay olduğu tek an suların göreceli olarak durgun olduğu anlardır.
Can salını savunan kişilerin genel olarak, kötü bir fırtınada teknenin yanı başında bir taraftan kendi kendini delmeye uğraşırken, öte taraftan da arızalı bir asansör gibi çılgınca hoplayıp zıplayan, tekneye çarpıp durarak insanları sağa sola savuran o da olmazsa bağını koparıp kış rüzgârlarında uçuşan tohumlar gibi uzaklaşıp giderek her türlü numarasını sergileyen bir can salını hayatlarında hiç görmediklerini pek rahat söyleyebiliriz. Can salı dediğiniz şey, bir an yukardadır, bir an aşağıda, sonra da rüzgâra kapılarak dalgaların üstünde gözden kaybolur gider.
Bununla birlikte yukarıdaki söz ilkesel olarak geçerlidir: “Batacağından kesinlikle ve kesinlikle emin olmadan tekneni terk etme!” Kısmen su almış bir teknenin terk edildikten aylar, hatta yıllar sonra yüzer vaziyette bulunabildiğine sıklıkla rastlıyoruz; oysa o tekneden can salına binmeyi başarmış olanlar asla bulunamıyorlar. Söz ettiğimiz koşullarda bir can salma geçmeye çalışmak teknede kalmaktan çok daha tehlikeli olabilmektedir.
1979’da İngiltere’deki Fastnet Yarışı sırasında on beş hayat kaybedilmiş ve kayıpların çoğu tekneler terk edilirken gerçekleşmişti. Haziran 1994’te, Yeni Zelanda açıklarındaki Kraliçenin Doğum Günü fırtınasında üç denizci öldüğünde aynı şey tekrarlanmış; ölenler yalnızca, teknelerini terk edip can salına geçerek uzaklaşanlar olmuştu.
Maalesef insanlar üzerinde gerekli olmadığı halde tekneyi terk etme baskısı büyük olmaktadır. Özellikle de donanımlı ve iyi durumda olan bir can salınız varsa o dürtüye direnmeniz kolay olmaz.
Bir fırtınayla mücadele sırasında, olası bir direk kırılması veya başka hasar nedeniyle kafaca çökmüş ve sintineleri boşaltacağım diye pompalarla uğraşırken vücutça tükenmiş olabilirsiniz. Kontrolü kaçırmış ve yanlış kararlar almış olmak gibi hisler yaşamanız da çok doğaldır. Hava şartları daha da kötüleşiyor ve korkuyor olabilirsiniz. Mutlaka gürültülerden ürküyorsunuzdur: rüzgârın azgın çığlığı ve bütün varlığıyla gövdeye çarpıp duran suların dehşet verici gümbürtüsü. Buna ek olarak muhtemelen mürettebatınızı tehlikeye sokmaktan dolayı suçluluk da hissetmektesinizdir.
Her şey dayanılmaz durumdadır ve can salı bir çıkış yolu sunmaktadır, onun yumuşak karnında ana rahmindeki gibi kıvrılmaktan başka bir şey istememektesiniz! Can salı size huzur vaat eder:
Kararlar vermek, mürettebata emir vermek yok, çıkan paniği yatıştırmak durumunda olmayacaksınız, tüm bunların yarattığı büyük zihinsel baskıdan kurtulmak.
Sal size bakacaktır. Karar verecek bir şey kalmaz: kavga yok, dolanmış halatlar yok, aşağıda kargaşa yok, yani eksiksiz ve mükemmel teslimiyet. Sadece uzan ve bırak seni uzağa taşısın. Can salının çekiciliği çok kuvvetlidir.
O öyledir ama heç kapakları açık vaziyette olsa bile, fırtınalar yüzünden terk edilmiş teknelerden pek azının battığı da bir gerçektir. Tekneyi çok erken terk etme yönündeki baskıların önceden farkında ve bilincinde olmanın yanı sıra, can salının son sığınak olacağının belirginleşmesine kadar mücadele etmeyi seyre çıkmadan kafanıza koymak sizin için en iyisi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]