Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Alabora Olursa…

Denizde Güvenlik 19 Ekim 2018

En son olmasını isteyeceğimiz bir şey olmakla birlikte teknenin alabora olması durumunda ne gibi bir prosedür uygulamak gerektiği ile ilgili yakın zamanda okuduğum bir yazıdan aklımda kalanları paylaşmak isterim.
Umarım hiçbir zaman ihtiyaç olmaz 😕
Alabora Durumunda
1- Hemen bir hava bölmesi arayınız, Bu şekilde uzun süre kalabilme şansınız vardır. Paniğe kapılmazsanız kurtulma ihtimaliniz yüksektir. En tehlikeli durum panik durumudur.
2- Çıkış denemesi yapmadan once ulaşabileceğiniz donanımı elde etmeye çalışın. İşaret fişeği, can yeleği gibi ekipmanlar tekneyi terk ettikten sonra gerekli olacaktır.
3- Tekneyi terk etmeden önce vakit varsa nefesinizi ne kadar tutabileceğinizi kontrol edin.
4- Çıkışa ulaşmakta zorlanıyorsanız tutunarak ilerlemeyi deneyin.
5- Teknenin ters dönmüş olduğundan çıkış ve geçişlerin yönünü karıştırmayacak şekilde tespit edin.
6- Eğer çıkamıyorsanız sakin bir şekilde beklemeye devam ediniz. Kurtarıcıları duyarsanız, teknenin gövdesine vurarak veya bağırarak yerinizi bildirmeye çalışın. Nefesinizi idareli kullanın ve eğer mümkünse sudan uzak durmaya çalışarak vücut ısınızı koruyun.

  

1201 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]