Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çift Motorlu Tekne Avantajlı mıdır?

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru 4 Şubat 2015

Sizce Çift Motorlu Tekne Avantajlı mıdır? Birçok tekne sahibi emniyet ve hız açısından düşünerek çift motorlu bir teknenin hayalini kurarlar. Denizde ortasında kalmamak, daha hızlı gitmek gibi sebepler geçerli olsa da bu yazımızı okuduktan sonra fikriniz değişebilir.

çift motorlu tekne
Genel olarak söylersek, teknenizde içten ya da dıştan takma iki motor varsa, tekneniz bir taneyle olduğundan iki kat “iyi” olmaz. Çift motorlu tekneler, göreceli olarak daha fazla yakıt israf eder, çok daha fazlasına mal olur, yakıt tankları daha büyük olur, daha fazla bakım ister ve son olarak ciddi miktarda daha ağırdırlar.
Çift motorlu tekneler çoğunlukla çok sıkışık olur, motorlara erişmek bir sorundur; bu yüzden de doğru dürüst bakım yapılamayacağı ve o teknelerin bakımsız kalacakları neredeyse kesin bir olgudur.
Çift motor için gösterilen neden emniyettir. Motorlardan biri bozulursa, diğeriyle eve dönebilirsiniz. Yalnız bu iş her zaman öyle umulduğu gibi gerçekleşmez. Çift motorlu kayıcı teknelerin birçoğu, kötü hava ve denizlerde yönetilemez hale gelir. (Bu koşullar da genellikle arızaların baş gösterdiği koşullardır). Daha da ötesi, motor arızlarında en çok karşılaşılan sebep, kirli yakıtlardır. Motorlarınız ayrı tanklardan yakıt almıyorsa, birini kaybettiğinizde öteki de arkasından gelecektir.
Çift motor için gösterilen başka bir sebep, manevra yeteneğidir. Gerçekten de usta bir kişinin elinde çift pervaneli bir tekne yanaşırken dümeni olmasa bile kendi boyu kadar bir mesafede dönüp yanaşabilir. Bu yadsınamaz bir üstünlüktür.
Özerinde iki tane 100 beygirgücü (bg) motor olan bir tekne 200 bg İlk bir motora sahip tekneden daha fazla yakar. Ağırlığı fazladır, transmisyonlardaki toplam sürtünme fazladır, ikinci pervanenin destekleri ve dümen palasından kaynaklanan su direnci daha fazladır Ekonomi için tek motorla seyretseniz bile, tüm bunlar önemlice bir ek maliyet getirecektir.
Kaba kural olarak, çift motorlu tekneler, aynı güçteki tek motorlulardan %20 daha fazla yakıt harcarlar.
Emniyet sorununu aşmak için birçok tek motorlu tekne pervane şaftına bir kayışla bağlanabilen ayrı bir jeneratör taşır. Bazı küçük içten takma motorlu teknelerse aynalıklarında bir “eve dönüş” dıştan takması bulundurur; yalnız burada sıkıntı, onların sakin sularda işe yaramasıdır. Pervaneleri dalgalar gelip geçtikçe sudan dışarı çıkacaktır.
Ticari balıkçı tekneleri dünyalım her yerinde tek motoru tercih eder Bunun bir sebebi vardır her halde! Böylece artık siz de, bunun nedenini bilenlerin arasına katılmış bulunuyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]