Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çift Motorlu Tekne Avantajlı mıdır?

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru 4 Şubat 2015

Sizce Çift Motorlu Tekne Avantajlı mıdır? Birçok tekne sahibi emniyet ve hız açısından düşünerek çift motorlu bir teknenin hayalini kurarlar. Denizde ortasında kalmamak, daha hızlı gitmek gibi sebepler geçerli olsa da bu yazımızı okuduktan sonra fikriniz değişebilir.

çift motorlu tekne
Genel olarak söylersek, teknenizde içten ya da dıştan takma iki motor varsa, tekneniz bir taneyle olduğundan iki kat “iyi” olmaz. Çift motorlu tekneler, göreceli olarak daha fazla yakıt israf eder, çok daha fazlasına mal olur, yakıt tankları daha büyük olur, daha fazla bakım ister ve son olarak ciddi miktarda daha ağırdırlar.
Çift motorlu tekneler çoğunlukla çok sıkışık olur, motorlara erişmek bir sorundur; bu yüzden de doğru dürüst bakım yapılamayacağı ve o teknelerin bakımsız kalacakları neredeyse kesin bir olgudur.
Çift motor için gösterilen neden emniyettir. Motorlardan biri bozulursa, diğeriyle eve dönebilirsiniz. Yalnız bu iş her zaman öyle umulduğu gibi gerçekleşmez. Çift motorlu kayıcı teknelerin birçoğu, kötü hava ve denizlerde yönetilemez hale gelir. (Bu koşullar da genellikle arızaların baş gösterdiği koşullardır). Daha da ötesi, motor arızlarında en çok karşılaşılan sebep, kirli yakıtlardır. Motorlarınız ayrı tanklardan yakıt almıyorsa, birini kaybettiğinizde öteki de arkasından gelecektir.
Çift motor için gösterilen başka bir sebep, manevra yeteneğidir. Gerçekten de usta bir kişinin elinde çift pervaneli bir tekne yanaşırken dümeni olmasa bile kendi boyu kadar bir mesafede dönüp yanaşabilir. Bu yadsınamaz bir üstünlüktür.
Özerinde iki tane 100 beygirgücü (bg) motor olan bir tekne 200 bg İlk bir motora sahip tekneden daha fazla yakar. Ağırlığı fazladır, transmisyonlardaki toplam sürtünme fazladır, ikinci pervanenin destekleri ve dümen palasından kaynaklanan su direnci daha fazladır Ekonomi için tek motorla seyretseniz bile, tüm bunlar önemlice bir ek maliyet getirecektir.
Kaba kural olarak, çift motorlu tekneler, aynı güçteki tek motorlulardan %20 daha fazla yakıt harcarlar.
Emniyet sorununu aşmak için birçok tek motorlu tekne pervane şaftına bir kayışla bağlanabilen ayrı bir jeneratör taşır. Bazı küçük içten takma motorlu teknelerse aynalıklarında bir “eve dönüş” dıştan takması bulundurur; yalnız burada sıkıntı, onların sakin sularda işe yaramasıdır. Pervaneleri dalgalar gelip geçtikçe sudan dışarı çıkacaktır.
Ticari balıkçı tekneleri dünyalım her yerinde tek motoru tercih eder Bunun bir sebebi vardır her halde! Böylece artık siz de, bunun nedenini bilenlerin arasına katılmış bulunuyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]