• Paz. May 26th, 2024

      Hareketli salmaya sahip bir tekne, sabit omurgalı bir tekneye oranla daha kolay “alabora” olur. Ancak daha kolay da düzeltilir. Sabit omurgalı bir teknede mürettebatın dışında salma da alabora olmaya karşı direnç gösterecektir. Ancak bir sabit omurgalı tekne alabora olduğunda da salma, teknenin kolayca düzeltilemeyeceği ağırlık ve boyuttadır.

        Sert havalarda omurgalı teknelerde mutlaka lombozlar ve tavan kapakları kapatılmalı ve sintineye su dolması önlenmelidir. Emin olun ki fazla su tekneyi batırabilir ki bu alabora olmaktan oldukça farklı bir durumdur.

     Modern üretim teknelerin çoğu alabora olsa dahi batmadan yüzecek şekilde imal edilirler. Yine bu tekneler alabora olduklarında kolayca düzelecek şekilde üretilirler.

      Alabora olma olasılığı olan bir teknedeyseniz ilk yapmanız gereken kesinlikle can yeleği giymek olmalıdır. Giymeseniz bile hemen ulaşabileceğiniz bir yerde olursa suda bile kolayca giyebilirsiniz. Diğer önemli bir nokta da yüzmekte olan bir tekneyi asla terk etmeyin. İyi bir yüzücü olabilirsiniz, kara yakın da görünebilir.  Tekne yüzüyorsa yanından ayrılmamak temel kurallardandır.

 

Bir yanıt yazın

Translate »