• Paz. May 26th, 2024

Bir teknede yelkenci olmayan kişileri tespit etmenin en kolay yolu, nereye oturduklarına bakmaktır. Tekneyi kullanıyorsanız, yalnızca tekneyi iyi kullanmak istemezsiniz, aynı zamanda iyi de görünmek İstersiniz. Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir
Dingi tekne kullanırken, ağırlığınızın teknenin dengesi üzerindeki etkisini unutmayın. Sadece oturmakla kalmamalısınız, teknenin rüzgâr üstü tarafı (rüzgârın estiği yön) yelkenlerin yan yatma (alabora olma) gücüne karşı sizin ağırlığınıza ihtiyaç duyar.
Yekenin ucunun önüne doğru oturun, böylece yekeyi rahatça hareket ettirebilirsiniz. Çoğu teknede yekenin ucuna bağlanmış bir yeke uzatması veya yürüyüş sopası bulunur, bu sayede tekneyi kullanırken teknenin başına doğru oturabilirsiniz. Bu uzatmayı sürekli kullanmak, tekneyi kullanırken rahatça oturmanızı ve havalı görünmenizi sağlar. Yeke uzatmasını arkada kalan elinizde tutarsanız öndeki elinizi ana yelken ıskotasını ayarlamak için kullanabilirsiniz. Teknenin başına daha yakın oturursanız floklu bir teknede yelkenlerin nasıl İşledikleri hakkında daha fazla fikre sahip olursunuz.
Dümenli sabit omurgalı teknelerde dümenin arkasında ve her İki yanında ayakta durabilir ya da oturabilirsiniz. Yekeyle kumanda edilen sabit omurgalı teknelerde, teknenin her iki yanında, görüş netliğiniz olan ve kendinizi en rahat hissettiğiniz yerde oturabilirsiniz. Ancak yan yatmayı önlemek için ağırlığınızın teknenin başına yakın olması daha küçük sabit omurgalı tekneler için önemlidir.
Kabin tavanı veya yelkenler yüzünden teknenizde kör bir nokta varsa oraya bakmak için ara sıra gezinin. Mürettebattan bir kişiye önünüzdeki engelleri ve diğer tekneleri ara sıra sormak kimsenin canını yakmaz. Tekneniz için tehlikeli olabilecek her şeyin her zaman farkında olmak sizin sorumluluğunuzdur.

Bir yanıt yazın

Translate »