• Paz. Ara 10th, 2023

Yaz ayları artık iyice yaklaştı. Tekne sahipleri yavaş yavaş seyir planlamaları yapmaya başladı bile. Tekne yolculuklarının en keyifli zamanları işin yemek kısmıdır. Güzel bir seyirden sonra demir yerinde yenilecek güzel bir yemek, dostlarla sohbetle birlikte çok keyifli olacaktır. Bu tür uzun bir seyre çıkmadan önce teknenize kumanya depolayacaksınız. Ancak bu yiyecekler ne kadar dayanacaklar bunu da bilmek gerekiyor. Buzdolabı olmaksızın bazı yiyeceklerin ne kadar dayanabilecekleri hakkında bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. Bunlar genelde dayanıklı tüketim malzemeleri olacak. Bu tür ürünleri alırken son kullanma tarihlerine dikkat edin.
-Kapalı kutularında olmak şartıyla mısır gevreği, müsli, pudra şekeri gibi yiyecekler yaklaşık 4 ay bozulmadan durabilirler.
-Süt Tozu 6 ay kadar dayanır.
-Bitkisel Yağlar için verilen süre 3 ay kadardır.
– Fıstık ezmesi benzeri ürünler 9 ay dayanabilir.
-Et suyu tabletleri, pişmemiş tahıl ürünleri, un, marmelat ve şuruplar, pudding karışımları size 1 yıl kadar hizmet edebilirler.
-Kahve, kakao, hazır çaylar, şekerler, hazır patates püresi gibi ürünler 18 aya kadar dayanabilirler.
-Toz şeker, toz içecekler ve tuz ise 2 yıl raf ömrüne sahiptir.
-Konservelere gelecek olursak en az 1 yıl yenilebilir durunda kalacaklardır. Konserve etler, balıklar 5 yıla kadar dayanabilirler. Konserve tüketiminde paslanmış, şişmiş, hasarlı kutulardan uzak durun. Bu tür konserveleri yemek ölümle bile sonuçlanabilecek zehirlenmelere yol açabilir.
Evet bu yazımızda teknede dayanıklı gıda maddelerin ortalama dayanma sürelerini paylaşmaya çalıştık. Bu ürünler yemek hazırlamada el altında bulunduğunda oldukça kolaylık sağlayan, pratik yemek hazırlama ürünleridir. Satın alırken mutlaka son kullanma tarihleri ve sizin seyir tarihinizi karşılaştırarak uygun ürünleri tercih edin.

Bir yanıt yazın

Translate »