• Per. Şub 29th, 2024
Tekne Mutfağı

Bir tekneyi tasarlarken her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek esastır. Kuzine planlaması yani kuzinenin yeri de bunlardan biridir. Bir tekne tasarımı yapılırken kuzinenin nereye yerleştirileceği de temel sorulardan biridir. Eğer tekne bir yelkenliyse geleneksel eğilim kuzinenin iskele tarafına yerleştirilmesidir. Bunun elbette bir sebebi vardır. Tekne kötü hava seyri yaparken sancak kontrada faça yelken pozisyonundayken de yemek hazırlama şansı olsun. Yani kuzine rüzgaraltına doğru eğilmişken yemek yapmak güvenli ve kolaydır.
Kuzinenin yeri ile ilgili diğer bir yaklaşım ise kuzinenin teknenin başına doğru yerleştirilmesidir. Burada amaçlanan ocağın korunaklı bir alanda olması ve gelen geçenin önüne çıkmaması beklentisidir ki bu da 14 metre üzerindeki tekneler için daha uygundur.
Ancak genel eğilim teknenin hareketlerinin en hafif olduğu merkez noktalarda ve tekne giriş çıkışının olduğu yerde kuzine konuşlandırılır. Böylece havalandırma da daha kolay olur. Motoryatlarda ise kuzinenin popüler yeri salondur.

Bir yanıt yazın

Translate »