• Sal. May 21st, 2024

Teknede Düdüklü Tencere Kullanımı

Teknede düdüklü tencere kullanımı eğer teknenizde bolca vakit geçiriyorsanız kesinlikle önerilen aletlerden biri. Evlerde kullanmaya alışık olduğumuz bu alet teknede de çok işe yarıyor. Düdüklü tencere hem pişirme hem de yiyecek saklama açısından kullanılabilecek bir malzeme.
Birçok kişi bu basınçlı tencerelerden tehlike dolayısı ile korkar. Tencerenin yüksek basınç etkisi ile patlama olasılığından çekinirler. Ancak istatistikler gösteriyor ki düdüklü tencere ile pişirme diğer pişirme yöntemlerinden daha tehlikeli değil. Kuralına uygun kullanıldıklarında düdüklü tencereler patlamazlar. Üzerlerinde bulunan güvenlik valfleri sayesinde basınç tehlikeli boyuta ulaşmadan tahliye edilir. Bu durum genelde birden fazla valf ile kontrol edilerek olası kazalar önlenir.

Düdüklü tencerelerle ilgili diğer bir konu da tencerede su kalmadığında tehlike oluştuğu ile ilgilidir. Susuz kalan tencere size kokusuyla hemen haber vermeye başlayacaktır. Su bittiğinde çıkan yanık kokusu ile durumu anlayabilirsiniz. Sanılanın aksine suyu biten düdüklü tencere patlama tehlikesi yaratmaz. Çünkü basıncı oluşturan su buharı ortamda olmayınca basınç kısa sürede düşer. Ve böyle bir tehlike kalmaz. Az sudan ziyade çok dolu bir düdüklü tencere daha tehlikelidir ve üçte ikisinden fazlası doldurulmamalıdır.
Evet, tehlike konusunu geçecek olursak artık teknede düdüklü tencere kullanımı yararlarına geçebiliriz.

Düdüklü tencere ile yemek pişirmek zamandan tasarruf sağlar. Size en az üçte iki oranında daha kısa pişirme zamanı sunar. Yüksek basınç altında yiyecekler çok kısa sürede pişerler. Sistem kapalı olduğundan çok az ısı ve basınç kaybı olur ve bu da size pişirmek için daha az enerji kullanma avantajı sunar, ekonomi sağlar.

Düdüklü tencere kullanmamanız gereken ürünler ise:
Balık, Süt Ürünleri, Taze meyveler, Yumurta Ürünleri olarak sayılabilir. Bu ürünler hem yüksek ısı ve basınca karşı hassastırlar hem de pişirme süresini tutturmakta zorlanırsınız.

Bu yazımız ilginizi çektiyse, “Teknede Yemek Yapmak” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »