• Per. Şub 22nd, 2024

Teknede çocuk görmek çok keyiflidir. Aancak teknede çocuk demek, dikkat demek, ekstra güvenlik demek, gözü açık olmak demek, sürprizlere hazır olmak demektir. Teknede güvenlik daha denize açılmadan başlayan bir süreçtir. Bundan dolayı daha yola çıkmadan bazı güvenlik tedbirlerini bilmek ve uygulamak, olası durumlara hazır olmanın önemi yadsınamaz. Bu yazımızda ailenizle yapacağınız tekne seyrinde uygulamanız gereken bazı güvenlik önlemlerinden bahsetmek istiyoruz.

teknede-cocuk

Nerede vardavelaları ağ ile donatılmış bir tekne görürseniz bilin ki bunun en önemli sebeplerinden biri teknede çocukların olmasıdır. Ağ, deniz ile teknedeki çocuklar, evcil hayvanlar ve denize düşebilecek oyuncaklar gibi materyaller için bir bariyer oluşturur. Ancak bunu yeterli bir güvenlik donanımı olarak görmeyin. Çocuklar asla güvertede yalnız bırakılmamalıdır.
Çocuklar bir yerlerden eğilip etrafa bakınmayı severler. Buna izin vermeyin. Ayrıca çocuklara teknede koşmayı da yasaklayın. Bunun nedeni hem yaralanmalara sebep olma ihtimali hem de denize düşebilme ihtimalidir. Özellikle seyir halindeyken hızlı hareketlerden onları uzak tutun.
Kamara içine hızla düşme, bir kapaktan aşağı yuvarlanma gibi durumlarda düşme noktasını kontrol edin. Düşmeye engel olmak kadar yumuşak bir yerlere düşmek de önemlidir.
Demirdeyken havuzluğu güneşten uzak tutacak bir güneşlik kullanın. Çocuklar güneşten çok hızlı etkilenirler ve tekne keyifleri hemen kaçabilir.
Diğer önemli konulardan biri de çocuklara can yeleği giydirme gereğidir. Yetişkinler arabaya binerken çocuk koltuğu olmadan çocukları oturtmazlar. Ama nedense teknede can yeleği olmadan denize açılmayı yadırgamazlar. Siz bunu yapmayın. Özellikle yelkenli teknelerde can yeleği olmadan çocuklarla denize açılmayın. Görünürlüğü arttırmak için mutlaka denizle kontrast renkleri tercih edin. Böylece görünürlüğü arttırabilir, tehlike anında kısa sürede kazazedeyi görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »