• Cts. Nis 13th, 2024

Teknede Sağlıklı Yiyecekler:

   Teknede yemek hazırlamanın zorlukları vardır. Bunun için birçok denizci genellikle paketlenmiş, önceden hazırlanmış ya da konserve ürünleri teknede tercih etmektedirler. Ancak yine de basitçe yapılacaklar ile daha sağlıklı yemekler hazırlamak mümkündür.

    Bir soğutucu, bir tencere ve bir ocakla birçok yemeği teknede hazırlamak mümkündür. Uzun yolculuklar için elbette bir buzdolabı edinmek daha iyi olacaktır.

       Teknede yapılacak kahvaltı en kolayı olsa gerek. Genelde pişirmeye gerek olmayan ürünlerin tüketildiği bir öğün olan kahvaltıda peynir, domates, salatalık, meyve, yoğurt gibi ürünler tahıllı ekmeklerle tüketilebilirler. Ayrıca yumurta bulundurmanız halinde protein ihtiyacınıza da katkıda bulunabilirsiniz. Yumurtayı tencerede de pişirebileceğinizi unutmayın.

     Öğle yemeği için ise soğuk sandviçler (örneğin tavuk göğüs eti ile yapılmış) veya önceden hazırlanmış salataya bir ton balığı ilave ederek bir sosla sağlıklı bir öğün elde edebilirsiniz.

      Akşam yemeği için ise önceden hazırlanmış yemekler, soslu deniz ürünlü makarnalar,  ızgara somon gibi öneriler değerlendirilebilir.

     Teknede ayrıca sağlıklı atıştırmalık ürünler de bulundurulmalı. Fındık, ceviz, kuru meyveler de elinizin altında olursa size yardımcı olacaklardır. Ancak bu tür yiyeceklerin kalori düzeylerini göz önünde bulundurun.

      İçecek olarak da aslında teknede en iyisi her zaman sudur. Denizde su kaybı fazla olduğundan bolca su tüketmeye özen gösterin. Kalorisi yoktur ve vücut için son derece gereklidir. Portakal suyu ya da sağlıklı meyve suları da tercih edilebilir. Sıcak içecek olarak çay ve kahveden vazgeçemeseniz de antioksidan kaynağı yeşil çayı arada tüketebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Translate »