Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motor Sistemleri

Tekne Motoru 12 Nisan 2020

Motorla yürütülen bir tekneniz varsa motor teknenin kalbi demektir. Tekne Motor Sistemleri motorun genelini oluşturur. Motorun sağlıklı çalışması, bakımlı olması denizde teknenize olan güveni arttıracaktır. Sürekli aklınızın bir köşesinde “acaba bugün motor sorun çıkarır mı?” sorusuyla seyir yapmak pek de keyifli bir gün geçirmenizi sağlamaz. Hele ki o sorunun yanıtını motor arızası nedeniyle denizde kalarak öğrenmeyi hiç kimse istemez…

Aşağıda tekne motor sistemleri ile ilgili birkaç başlıkta tekne soğutma sistemi, elektrik sistemi, yakıt sistemi, yağlama sistemi ile ilgili bilgiler ve bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Soğutma Sistemi:

Tekne motorları, arabalar gibi radyatörlerle donatılmamıştır, ancak yine de bir şekilde hareketli parçaların sürtünmesi ile oluşan ısıyı dağıtmalıdır. En popüler iki soğutma sistemi, deniz suyu sistemi ve kapalı veya tatlı su soğutma sistemidir.

Deniz suyu ile soğutma sistemi, tekneyi çevreleyen gövdeden suyu alır, üretilen ısıyı dışarı çekmek için motordan aldığı ısıyı pompalar ve ısıtılmış suyu egzoz sisteminden tahliye eder. Bu deşarjın iki faydası vardır. Egzozu soğutur ve ayrıca egzoz sesini azaltır.

Kapalı bir sistem, deniz sulu soğutma sistemiyle aynı genel konfigürasyona sahiptir. Ancak, kapalı sistemde motora antifriz içeren küçük bir tank eklenir ve bu “tatlı” su motor parçalarını soğutur. Bu sıvı daha sonra bir ısı eşanjöründen geçirilir, burada ısı, soğutucu deniz suyu ile çevrelenen bir dizi tüp yoluyla dağıtılır.

Aynı deniz suyu, tatlı suyun ısısını emer ve daha sonra deniz sulu soğutma sistemindeki gibi egzozdan dışarı pompalanır. Tatlı suyun veya kapalı sistemin avantajı, motor parçalarının çevredeki potansiyel olarak kirlenmiş suya maruz kalmamasıdır. Bu özellikle tuzlu suda çalışırken yararlıdır.

Teknenizi ilk çalıştırdığınızda egzoz sisteminden su tahliye edildiğinden emin olun. Bu, soğutma sisteminin çalışır durumda olduğunu gösterir. SOĞUTMA SİSTEMİNE SU OLMADAN MOTORU ASLA ÇALIŞTIRMAYIN. Su pompasında yer alan impeller, soğutmak ve yağlamak için su olmadan çok hızlı bir şekilde yanacaktır ve aşırı ısınma nedeniyle motorun ciddi zarar görme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Elektrik Sistemi:

Tekne arızalarının en yaygın nedeni elektriktir. Bir tekne yapısı ve bulunduğu ortam nedeniyle, yüzen bir korozyon üretme makinesidir. Bu özellikle tuzlu suda çalışırken geçerlidir. Tüm elektrik sistemlerini sık sık kontrol ederek temiz ve korozyondan uzak tutmalısınız. Akü terminallerini, elektrik konnektörlerini vb. temizleyin ve WD 40 gibi korozyon geciktirici bir madde püskürtün.

Yakıt Sistemi:

Yakıt sistemleri bir veya daha fazla tank, vana, hat, pompa ve filtreden oluşur. Bu elemanların her biri, bakımsız bırakılırsa, potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Deponuzu sızıntıya neden olabilecek olası korozyon açısından sık sık kontrol edin. Vanaları, yakıt hatlarını ve pompaları periyodik olarak korozyon veya aşınma açısından inceleyin. Motora temiz yakıt girmesini sağlamak için filtreleri sık sık kontrol edin ve değiştirin.

Yakıt sistemindeki sorunları teşhis etmek için en önemli araç burnunuzdur. Teknenize her bindiğinizde “koklama testi” yapın. Yakıt kokusu alıyorsanız sorunu bulun.

Yağ ve Yağ Filtresi:

Arabanızda yağ ve yağ filtrelerinin temiz tutulması önemli olduğu gibi, aynı şey teknenizin motorunda da geçerlidir. Her üç yüz saatte bir veya en az her mevsimde, tekne motorunuzdaki yağı ve filtreyi değiştirin.

Kontrol Listesi:

Servis, bakım veya sadece periyodik kontrol gerektirebilecek öğeleri hatırlatması için bir güvenlik kontrol listesi hazırlayın.

Teknede Dizel Motor Kontrolü hakkında yazımız için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]