Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motor Sistemleri

Tekne Motoru 12 Nisan 2020

Motorla yürütülen bir tekneniz varsa motor teknenin kalbi demektir. Tekne Motor Sistemleri motorun genelini oluşturur. Motorun sağlıklı çalışması, bakımlı olması denizde teknenize olan güveni arttıracaktır. Sürekli aklınızın bir köşesinde “acaba bugün motor sorun çıkarır mı?” sorusuyla seyir yapmak pek de keyifli bir gün geçirmenizi sağlamaz. Hele ki o sorunun yanıtını motor arızası nedeniyle denizde kalarak öğrenmeyi hiç kimse istemez…

Aşağıda tekne motor sistemleri ile ilgili birkaç başlıkta tekne soğutma sistemi, elektrik sistemi, yakıt sistemi, yağlama sistemi ile ilgili bilgiler ve bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Soğutma Sistemi:

Tekne motorları, arabalar gibi radyatörlerle donatılmamıştır, ancak yine de bir şekilde hareketli parçaların sürtünmesi ile oluşan ısıyı dağıtmalıdır. En popüler iki soğutma sistemi, deniz suyu sistemi ve kapalı veya tatlı su soğutma sistemidir.

Deniz suyu ile soğutma sistemi, tekneyi çevreleyen gövdeden suyu alır, üretilen ısıyı dışarı çekmek için motordan aldığı ısıyı pompalar ve ısıtılmış suyu egzoz sisteminden tahliye eder. Bu deşarjın iki faydası vardır. Egzozu soğutur ve ayrıca egzoz sesini azaltır.

Kapalı bir sistem, deniz sulu soğutma sistemiyle aynı genel konfigürasyona sahiptir. Ancak, kapalı sistemde motora antifriz içeren küçük bir tank eklenir ve bu “tatlı” su motor parçalarını soğutur. Bu sıvı daha sonra bir ısı eşanjöründen geçirilir, burada ısı, soğutucu deniz suyu ile çevrelenen bir dizi tüp yoluyla dağıtılır.

Aynı deniz suyu, tatlı suyun ısısını emer ve daha sonra deniz sulu soğutma sistemindeki gibi egzozdan dışarı pompalanır. Tatlı suyun veya kapalı sistemin avantajı, motor parçalarının çevredeki potansiyel olarak kirlenmiş suya maruz kalmamasıdır. Bu özellikle tuzlu suda çalışırken yararlıdır.

Teknenizi ilk çalıştırdığınızda egzoz sisteminden su tahliye edildiğinden emin olun. Bu, soğutma sisteminin çalışır durumda olduğunu gösterir. SOĞUTMA SİSTEMİNE SU OLMADAN MOTORU ASLA ÇALIŞTIRMAYIN. Su pompasında yer alan impeller, soğutmak ve yağlamak için su olmadan çok hızlı bir şekilde yanacaktır ve aşırı ısınma nedeniyle motorun ciddi zarar görme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Elektrik Sistemi:

Tekne arızalarının en yaygın nedeni elektriktir. Bir tekne yapısı ve bulunduğu ortam nedeniyle, yüzen bir korozyon üretme makinesidir. Bu özellikle tuzlu suda çalışırken geçerlidir. Tüm elektrik sistemlerini sık sık kontrol ederek temiz ve korozyondan uzak tutmalısınız. Akü terminallerini, elektrik konnektörlerini vb. temizleyin ve WD 40 gibi korozyon geciktirici bir madde püskürtün.

Yakıt Sistemi:

Yakıt sistemleri bir veya daha fazla tank, vana, hat, pompa ve filtreden oluşur. Bu elemanların her biri, bakımsız bırakılırsa, potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Deponuzu sızıntıya neden olabilecek olası korozyon açısından sık sık kontrol edin. Vanaları, yakıt hatlarını ve pompaları periyodik olarak korozyon veya aşınma açısından inceleyin. Motora temiz yakıt girmesini sağlamak için filtreleri sık sık kontrol edin ve değiştirin.

Yakıt sistemindeki sorunları teşhis etmek için en önemli araç burnunuzdur. Teknenize her bindiğinizde “koklama testi” yapın. Yakıt kokusu alıyorsanız sorunu bulun.

Yağ ve Yağ Filtresi:

Arabanızda yağ ve yağ filtrelerinin temiz tutulması önemli olduğu gibi, aynı şey teknenizin motorunda da geçerlidir. Her üç yüz saatte bir veya en az her mevsimde, tekne motorunuzdaki yağı ve filtreyi değiştirin.

Kontrol Listesi:

Servis, bakım veya sadece periyodik kontrol gerektirebilecek öğeleri hatırlatması için bir güvenlik kontrol listesi hazırlayın.

Teknede Dizel Motor Kontrolü hakkında yazımız için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]