Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Kışlaması

Tekne Motoru 10 Aralık 2014

Bu yazımızda tekne motoru kışlaması konusunu ele alacağız. Tekne motoru kışlaması işlemini hala yapmadıysanız bu yazımız tam size göre.
Kış ayları geldi. Kışın teknesini kullananlar olmakla birlikte birçok tekne sahibi de teknesini ve tekne motorunu kışa hazırlayarak teknesini bahara kadar bırakıyor. Motor kışlaması için gerekli adımları aşağıda bulabilirsiniz. Hepsini yapamasanız da mümkün olduğunca fazla maddeyi uygulamaya çalışın.
Tekne Motoru Kışlaması
1- Motor ve şanzıman yağını, filtrelerini değiştirin. Bu işi sonraki sezona bırakırım demeyin. Eski yağlarda birikmiş asit bütün kış motora zarar vermeye devam etmesin.
2- Tekne motorunun kapalı devre yani tatlı su sistemini boşaltın ve antifriz eklenmiş suyla soğutma sisteminizi doldurun.
3- Eğer mümkünse deniz suyu soğutma sistemini de tatlı suyla yıkayın. Bu her zaman kolay olmayabilir.
4- İmpelleri sökün. Ya da sezon başında yenisi ile değiştirin.
5- Yakıt tankının altından birikinti ve suları boşaltın. Depoyu mümkün olduğunca dolu tutun.
6- Ön filtredeki yabancı maddeleri de boşaltın. Filtre süzgecini değiştirin.
7- Hava filtresine biraz yağ sıkarak motoru birkaç tur çevirin. Yağ bu işlemle birlikte silindir iç yüzeylerine dağılır.
8- Hava filtresini değiştirin. Hava filtresinin girişine yağlı bir bez tıkayabilirsiniz.
9- Kayışları iyice gevşetin veya yerinden çıkarın.
10- Motor kulakları, kelepçeler, hortumlar, elektrik devrelerini kontrol edin.
11- Aküleri çıkarıp tam şarj durumuna getirin. Tekne suda kalacaksa kutup başlarını temizleyin, vazelin sürün. Ayda bir de doldurursanız baharda sorunsuz olarak akülerinizi kullanabilirsiniz.
12- Son olarak da yaptığınız her söküm işlemini not edin ve zamanı gelince hepsini erlerine düzgünce taktığınızdan emin olun.
Evet, tekne motoru kışlaması işlemi yukarıdaki maddeleri okuyunca uzun bir iş gibi gelebilir. Ancak yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki çok zamanınızı almayacaktır. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, bir motor ustasına da yaptırabilirsiniz. Sezonda sorunsuz bir seyir için motora kış aylarında gerekli özeni göstermenin çok önemli olduğuna emin olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 9 saat önce - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]

 • Yelken Eğitimi Nereden Alınmalı?

  Tarafından AÇIK 12 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Yelken eğitimi ile ilgileniyorsunuz ancak nereden ve nasıl öğrenebileceğinizi bilmiyorsanız bunun için aşağıdaki yolların biri yada birkaçını değerlendirebilirsiniz. Arkadaşlardan Yelken Öğrenimi: Yelken eğitimi ile tanışmanın güzel yollarından biri de arkadaşlardan öğrenmektir. Arkadaşınızın teknesinde ve onun bilgilerinden faydalanarak konforlu ve güvenli şekilde yelken öğrenebilirsiniz. Ancak en doğrusu bir profesyonelden bu eğitim konusunda yardım almaktır. Yine de […]