Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Kışlaması

Tekne Motoru 10 Aralık 2014

Bu yazımızda tekne motoru kışlaması konusunu ele alacağız. Tekne motoru kışlaması işlemini hala yapmadıysanız bu yazımız tam size göre.
Kış ayları geldi. Kışın teknesini kullananlar olmakla birlikte birçok tekne sahibi de teknesini ve tekne motorunu kışa hazırlayarak teknesini bahara kadar bırakıyor. Motor kışlaması için gerekli adımları aşağıda bulabilirsiniz. Hepsini yapamasanız da mümkün olduğunca fazla maddeyi uygulamaya çalışın.
Tekne Motoru Kışlaması
1- Motor ve şanzıman yağını, filtrelerini değiştirin. Bu işi sonraki sezona bırakırım demeyin. Eski yağlarda birikmiş asit bütün kış motora zarar vermeye devam etmesin.
2- Tekne motorunun kapalı devre yani tatlı su sistemini boşaltın ve antifriz eklenmiş suyla soğutma sisteminizi doldurun.
3- Eğer mümkünse deniz suyu soğutma sistemini de tatlı suyla yıkayın. Bu her zaman kolay olmayabilir.
4- İmpelleri sökün. Ya da sezon başında yenisi ile değiştirin.
5- Yakıt tankının altından birikinti ve suları boşaltın. Depoyu mümkün olduğunca dolu tutun.
6- Ön filtredeki yabancı maddeleri de boşaltın. Filtre süzgecini değiştirin.
7- Hava filtresine biraz yağ sıkarak motoru birkaç tur çevirin. Yağ bu işlemle birlikte silindir iç yüzeylerine dağılır.
8- Hava filtresini değiştirin. Hava filtresinin girişine yağlı bir bez tıkayabilirsiniz.
9- Kayışları iyice gevşetin veya yerinden çıkarın.
10- Motor kulakları, kelepçeler, hortumlar, elektrik devrelerini kontrol edin.
11- Aküleri çıkarıp tam şarj durumuna getirin. Tekne suda kalacaksa kutup başlarını temizleyin, vazelin sürün. Ayda bir de doldurursanız baharda sorunsuz olarak akülerinizi kullanabilirsiniz.
12- Son olarak da yaptığınız her söküm işlemini not edin ve zamanı gelince hepsini erlerine düzgünce taktığınızdan emin olun.
Evet, tekne motoru kışlaması işlemi yukarıdaki maddeleri okuyunca uzun bir iş gibi gelebilir. Ancak yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki çok zamanınızı almayacaktır. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, bir motor ustasına da yaptırabilirsiniz. Sezonda sorunsuz bir seyir için motora kış aylarında gerekli özeni göstermenin çok önemli olduğuna emin olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]