Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Kışlaması

Tekne Motoru 10 Aralık 2014

Bu yazımızda tekne motoru kışlaması konusunu ele alacağız. Tekne motoru kışlaması işlemini hala yapmadıysanız bu yazımız tam size göre.
Kış ayları geldi. Kışın teknesini kullananlar olmakla birlikte birçok tekne sahibi de teknesini ve tekne motorunu kışa hazırlayarak teknesini bahara kadar bırakıyor. Motor kışlaması için gerekli adımları aşağıda bulabilirsiniz. Hepsini yapamasanız da mümkün olduğunca fazla maddeyi uygulamaya çalışın.
Tekne Motoru Kışlaması
1- Motor ve şanzıman yağını, filtrelerini değiştirin. Bu işi sonraki sezona bırakırım demeyin. Eski yağlarda birikmiş asit bütün kış motora zarar vermeye devam etmesin.
2- Tekne motorunun kapalı devre yani tatlı su sistemini boşaltın ve antifriz eklenmiş suyla soğutma sisteminizi doldurun.
3- Eğer mümkünse deniz suyu soğutma sistemini de tatlı suyla yıkayın. Bu her zaman kolay olmayabilir.
4- İmpelleri sökün. Ya da sezon başında yenisi ile değiştirin.
5- Yakıt tankının altından birikinti ve suları boşaltın. Depoyu mümkün olduğunca dolu tutun.
6- Ön filtredeki yabancı maddeleri de boşaltın. Filtre süzgecini değiştirin.
7- Hava filtresine biraz yağ sıkarak motoru birkaç tur çevirin. Yağ bu işlemle birlikte silindir iç yüzeylerine dağılır.
8- Hava filtresini değiştirin. Hava filtresinin girişine yağlı bir bez tıkayabilirsiniz.
9- Kayışları iyice gevşetin veya yerinden çıkarın.
10- Motor kulakları, kelepçeler, hortumlar, elektrik devrelerini kontrol edin.
11- Aküleri çıkarıp tam şarj durumuna getirin. Tekne suda kalacaksa kutup başlarını temizleyin, vazelin sürün. Ayda bir de doldurursanız baharda sorunsuz olarak akülerinizi kullanabilirsiniz.
12- Son olarak da yaptığınız her söküm işlemini not edin ve zamanı gelince hepsini erlerine düzgünce taktığınızdan emin olun.
Evet, tekne motoru kışlaması işlemi yukarıdaki maddeleri okuyunca uzun bir iş gibi gelebilir. Ancak yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki çok zamanınızı almayacaktır. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, bir motor ustasına da yaptırabilirsiniz. Sezonda sorunsuz bir seyir için motora kış aylarında gerekli özeni göstermenin çok önemli olduğuna emin olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]