Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Dizel Motor Kontrolü

Bakım Onarım Kışlama, Tekne Motoru, Tekne ve Denizcilik 23 Mart 2020

İyi çalışıyor gibi görünse de, teknede dizelin durumunu incelemeniz gereken birkaç durum vardır. Önümüzdeki sezonda, kapsamlı bir motor araştırması yapmak beklenmedik bir arıza olasılığını azaltacak ve dizele her ihtiyaç duyduğunuzda gönül rahatlığınızı artıracaktır.
Dizel Motorun Görsel Kontrolü:
Motor bölmesinin genel durumu dizelin ne kadar iyi korunduğunu gösterebilir. Özenle boyanmış bir motor iyi bakımlı olarak düşünülebilir. Öte yandan, birkaç boya tabakası çok sayıda sorunu gizleyebilir. Bir fırçanın veya spreyin ulaşamadığı yerlere bakın.

Dizel Motor Sızıntıları

Bir motoru çalıştırmadan düzgün bir şekilde araştıramazsınız. Tekne sudan çıkmışsa, su pompası girişine bağlı ayrı bir hortumla bir kovaya su beslemesi yapın. Motorun sudan çıkarılması aşağıdaki kontrolleri kapsamaz, ancak motorun durumunu iyi gösterir.
Motoru çalıştırmadan önce şunları kontrol edin:
Gaz kelebeği mekanizması: Durmadan durmaya kadar tam ve rölanti hareketini kontrol edin. Gaz kolunun rölantide durduğundan emin olun.
Kablo durdurma mekanizması: Kontrol edin ve kolun çalışma konumuna döndüğünden emin olun.
Solenoid durdurma mekanizması: Kablolamanın iyi olup olmadığını kontrol edin. Özellikle, titreşen konnektörleri itin.

Motoru çalıştırın ve kontrol edin:
Hızlı başlangıç: İyi bir motor, krank milinin birkaç dişine ihtiyaç duymadan anında çalışmalıdır. Soğuk hava, soğuk metal ısıyı basınçlı havadan emdiği için biraz daha uzun sürer. Motor yavaş çalışıyorsa, kapatın ve tekrar çalıştırın. Bu sefer derhal çalıştırılmalıdır. Anında başlatma, sıkıştırma, yakıt dağıtımı ve atomizasyon, akü ve marş motorunun iyi olduğunu onaylar.
Yağ basıncı: Gösterge, çalıştırmadan sonraki 15 saniye içinde yağ basıncını kaydetmezse, motoru kapatın. Basınçlar motorlar arasında değişiklik gösterir ve motor soğukken daha yüksek olacaktır.
Egzoz Dumanı: Modern, çevre dostu motorlar az duman üretir, ancak eski motorlar – iyi durumda olanlar bile – hafif duman çıkarabilir. Başlarken ve hemen sonra duman görmek normaldir, ancak ilk birkaç dakika içinde neredeyse hiç duman kalmamalıdır.
Devirdaim Su Dolaşımı: Egzoz çıkışından bol miktarda su geldiğini kontrol edin. Egzoz enjeksiyon dirseğini besleyen ham su borusu ılık olmalıdır, sıcak veya soğuk değil.
Gürültü ve Titreşim: Motor çalışırken anormal bir ses dinleyin ve elinizle hissedin.


Kaçaklar: Yağ, soğutma suyu ve ham su sızıntısı olup olmadığına bakın. Enjektörlerin çevresinde yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Bu alandaki bazı tortular, bakır rondelalarının gaz sızdırdığını gösterir.
Su sıcaklığı: Motor sıcaklığının dengelenmesine izin verin ve sıcaklık derecesine yakın olup olmadığını kontrol edin. Çok az dalgalanma olmalıdır.
Şarj: Alternatör çıkışını kontrol edin. Bazı kurulumlar rpm’nin rölantinin üzerine çıkarılmasını gerektirse de şarj ışığı başlatma işleminden hemen sonra sönmelidir. Devreye takılan bir ampermetre, alternatör şarj olmaya başlar başlamaz çıkışı gösterecektir. Standart alternatörler başlangıçta yüksek bir hızda şarj olur, ancak akü voltajı arttıkça hızla azalır. Voltaj regülatörleri voltajı tipik olarak 14 ila 14.5 voltta kontrol eder.
Aktarma sistemi (Şanzıman): Hem ileri hem de geri yönde bağlantı olup olmadığını kontrol edin.
Yüksüz RPM: Bir takometre takılmışsa, gazı kısaca maksimuma itin ve Motor, genellikle enjektör pompası veri plakasına damgalanan veya motor özelliklerinde listelenebilen nominal devir sayısının %10’u içinde olmalıdır. Nominal yüksüz rpm değerine ulaşılamaması, hatalı bir takometreden kaynaklanabilir, ancak daha sıklıkla başka problemler olduğunu gösterir.
Deniz Testi: Tekneyi sakin bir havada dışarı çıkarın ve motoru kademeli olarak artan devirde çalıştırın. Yük altındayken motoru görsel olarak inceleyin ve sızıntı ve titreşimli bileşenler arayın. Yağ basıncını, su sıcaklığını ve egzoz dumanını not edin.
Ulaşılabilir Maksimum Devir sayısını kontrol edin. Çoğu küçük motor üreticisi, motorları için maksimum aralıklı bir derece tanımlar. Motorun normalde bu devir / dakika değerinin % 90’ının altında çalıştırılması şartıyla, motor aşırı yüklenmemeli ve gerektiğinde biraz yedekte kalacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]