• Sal. May 21st, 2024

İyi çalışıyor gibi görünse de, teknede dizelin durumunu incelemeniz gereken birkaç durum vardır. Önümüzdeki sezonda, kapsamlı bir motor araştırması yapmak beklenmedik bir arıza olasılığını azaltacak ve dizele her ihtiyaç duyduğunuzda gönül rahatlığınızı artıracaktır.
Dizel Motorun Görsel Kontrolü:
Motor bölmesinin genel durumu dizelin ne kadar iyi korunduğunu gösterebilir. Özenle boyanmış bir motor iyi bakımlı olarak düşünülebilir. Öte yandan, birkaç boya tabakası çok sayıda sorunu gizleyebilir. Bir fırçanın veya spreyin ulaşamadığı yerlere bakın.

Dizel Motor Sızıntıları

Bir motoru çalıştırmadan düzgün bir şekilde araştıramazsınız. Tekne sudan çıkmışsa, su pompası girişine bağlı ayrı bir hortumla bir kovaya su beslemesi yapın. Motorun sudan çıkarılması aşağıdaki kontrolleri kapsamaz, ancak motorun durumunu iyi gösterir.
Motoru çalıştırmadan önce şunları kontrol edin:
Gaz kelebeği mekanizması: Durmadan durmaya kadar tam ve rölanti hareketini kontrol edin. Gaz kolunun rölantide durduğundan emin olun.
Kablo durdurma mekanizması: Kontrol edin ve kolun çalışma konumuna döndüğünden emin olun.
Solenoid durdurma mekanizması: Kablolamanın iyi olup olmadığını kontrol edin. Özellikle, titreşen konnektörleri itin.

Motoru çalıştırın ve kontrol edin:
Hızlı başlangıç: İyi bir motor, krank milinin birkaç dişine ihtiyaç duymadan anında çalışmalıdır. Soğuk hava, soğuk metal ısıyı basınçlı havadan emdiği için biraz daha uzun sürer. Motor yavaş çalışıyorsa, kapatın ve tekrar çalıştırın. Bu sefer derhal çalıştırılmalıdır. Anında başlatma, sıkıştırma, yakıt dağıtımı ve atomizasyon, akü ve marş motorunun iyi olduğunu onaylar.
Yağ basıncı: Gösterge, çalıştırmadan sonraki 15 saniye içinde yağ basıncını kaydetmezse, motoru kapatın. Basınçlar motorlar arasında değişiklik gösterir ve motor soğukken daha yüksek olacaktır.
Egzoz Dumanı: Modern, çevre dostu motorlar az duman üretir, ancak eski motorlar – iyi durumda olanlar bile – hafif duman çıkarabilir. Başlarken ve hemen sonra duman görmek normaldir, ancak ilk birkaç dakika içinde neredeyse hiç duman kalmamalıdır.
Devirdaim Su Dolaşımı: Egzoz çıkışından bol miktarda su geldiğini kontrol edin. Egzoz enjeksiyon dirseğini besleyen ham su borusu ılık olmalıdır, sıcak veya soğuk değil.
Gürültü ve Titreşim: Motor çalışırken anormal bir ses dinleyin ve elinizle hissedin.


Kaçaklar: Yağ, soğutma suyu ve ham su sızıntısı olup olmadığına bakın. Enjektörlerin çevresinde yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Bu alandaki bazı tortular, bakır rondelalarının gaz sızdırdığını gösterir.
Su sıcaklığı: Motor sıcaklığının dengelenmesine izin verin ve sıcaklık derecesine yakın olup olmadığını kontrol edin. Çok az dalgalanma olmalıdır.
Şarj: Alternatör çıkışını kontrol edin. Bazı kurulumlar rpm’nin rölantinin üzerine çıkarılmasını gerektirse de şarj ışığı başlatma işleminden hemen sonra sönmelidir. Devreye takılan bir ampermetre, alternatör şarj olmaya başlar başlamaz çıkışı gösterecektir. Standart alternatörler başlangıçta yüksek bir hızda şarj olur, ancak akü voltajı arttıkça hızla azalır. Voltaj regülatörleri voltajı tipik olarak 14 ila 14.5 voltta kontrol eder.
Aktarma sistemi (Şanzıman): Hem ileri hem de geri yönde bağlantı olup olmadığını kontrol edin.
Yüksüz RPM: Bir takometre takılmışsa, gazı kısaca maksimuma itin ve Motor, genellikle enjektör pompası veri plakasına damgalanan veya motor özelliklerinde listelenebilen nominal devir sayısının %10’u içinde olmalıdır. Nominal yüksüz rpm değerine ulaşılamaması, hatalı bir takometreden kaynaklanabilir, ancak daha sıklıkla başka problemler olduğunu gösterir.
Deniz Testi: Tekneyi sakin bir havada dışarı çıkarın ve motoru kademeli olarak artan devirde çalıştırın. Yük altındayken motoru görsel olarak inceleyin ve sızıntı ve titreşimli bileşenler arayın. Yağ basıncını, su sıcaklığını ve egzoz dumanını not edin.
Ulaşılabilir Maksimum Devir sayısını kontrol edin. Çoğu küçük motor üreticisi, motorları için maksimum aralıklı bir derece tanımlar. Motorun normalde bu devir / dakika değerinin % 90’ının altında çalıştırılması şartıyla, motor aşırı yüklenmemeli ve gerektiğinde biraz yedekte kalacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »