Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Kontrolleri

Tekne Motoru 27 Ekim 2015

Bu yazımızda tekne almak isteyen ya da tekne motorunun durumu hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için dikkat edilmesi ve kontrol edilmesi gereken başlıkları ve önemlerini paylaşıyoruz. Bir tekne satın almak istiyorsanız motorun çalışma kondisyonunu görmeden karar vermek uygun değildir elbette. Ancak almayı planladığınız tekne karada ise bu biraz zor gibi gelebilir. Aslında yapılacak iş basittir. Resimdeki gibi tekne deniz suyu su girişine bir kovadan bağlantı yaparak kısa süreli de olsa motoru çalıştırabilirsiniz. Bu sürede de bazı motor kontrollerini yapmak mümkün olabilir.
Bu sırada gaz kolunu tam yol ve rölantide deneyebilirsiniz. Motoru çalıştırmadan önce motor üzerindeki kablolamaları da kontrol etmek iyi olacaktır. Genelde kablo konnektörleri vibrasyon nedeniyle bağlantı kaybı yaşayabilirler. Bağlantıların güvenli bir şekilde olduğundan emin olun.
Motoru çalıştırdınız. Hemen çalıştıysa bu iyi haberdir. İyi bir motor kısa sürede çalışmalı. Defalarca marşa basarak çalıştırılan motor ateşleme sistemi ile kötü haberler olduğunu düşündürmeli. Soğuk havalarda bu süre biraz uzayabilirse de bu süre çok uzamamalı. Genelde 2-3 denemede çalışmalıdır motor. Kısa sürede çalışan motor, kompresyon, yakıt sistemi, akü ve marş motorunun durumunun iyi olduğunu gösterecektir.
Yağ Basıncı göstergesini kontrol edin. Gösterge 15 saniye içerisinde yağ basıncını göstermiyorsa motoru hemen kapatın. Bu ciddi bir sorundur.


Egzoz Dumanına da bakmayı ihmal etmeyin. Modern, yeni tip tekne motorları çok az egzoz dumanı üretirler. Ancak eski tip motorlarda bu biraz daha fazladır. Motoru çalıştırmadan hemen sonra bir miktar duman normal kabul edilebilir. Ancak bu ilk birkaç dakikadan sonra ortadan kalkmalıdır.
Deniz suyu devridaimi de egzoz çıkışından kontrol edilmeli. Ayrıca pompası ılık olmalıdır. Ne çok sıcak ne de çok soğuk ise bu da sorun göstergesidir. Ayrıca motor çalışırken gürültü ve titreşimin miktarı da size bazı ipuçları verecektir.
Sızıntılar genelde yağ sızıntıları, soğutma suyu sızıntıları ve deniz suyu sızıntıları olmak üzere üç çeşit olarak karşınıza çıkabilir. Bir de en tehlikelisi de yakıt sızıntılardır ki bu direk yangın tehlikesini de beraberinde getirecektir.
Motor hararet göstergesi motor ısındığında olması gereken yerde mi? Soğuk ya da fazla sıcak çalıştırma da bildiğiniz gibi önerilmez.
Şanzıman da kontrol edilmeli ileri ve geri vites seçenekleri kolayca kullanılabiliyor mu? Şanzıman yağ seviyesi ne durumda? Gibi soruların yanıtlarını da bulmayı ihmal etmeyin.
Son olarak da motor devir saatini kontrol edin. Rölantide ve yüksek devirde motorun ulaşabildiği yüksüz devir kaç rpm’dir. Üreticinin verileri ile uyumlu mu? Bir kontrol etmekte fayda var…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]