Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Kontrolleri

Tekne Motoru 27 Ekim 2015

Bu yazımızda tekne almak isteyen ya da tekne motorunun durumu hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için dikkat edilmesi ve kontrol edilmesi gereken başlıkları ve önemlerini paylaşıyoruz. Bir tekne satın almak istiyorsanız motorun çalışma kondisyonunu görmeden karar vermek uygun değildir elbette. Ancak almayı planladığınız tekne karada ise bu biraz zor gibi gelebilir. Aslında yapılacak iş basittir. Resimdeki gibi tekne deniz suyu su girişine bir kovadan bağlantı yaparak kısa süreli de olsa motoru çalıştırabilirsiniz. Bu sürede de bazı motor kontrollerini yapmak mümkün olabilir.
Bu sırada gaz kolunu tam yol ve rölantide deneyebilirsiniz. Motoru çalıştırmadan önce motor üzerindeki kablolamaları da kontrol etmek iyi olacaktır. Genelde kablo konnektörleri vibrasyon nedeniyle bağlantı kaybı yaşayabilirler. Bağlantıların güvenli bir şekilde olduğundan emin olun.
Motoru çalıştırdınız. Hemen çalıştıysa bu iyi haberdir. İyi bir motor kısa sürede çalışmalı. Defalarca marşa basarak çalıştırılan motor ateşleme sistemi ile kötü haberler olduğunu düşündürmeli. Soğuk havalarda bu süre biraz uzayabilirse de bu süre çok uzamamalı. Genelde 2-3 denemede çalışmalıdır motor. Kısa sürede çalışan motor, kompresyon, yakıt sistemi, akü ve marş motorunun durumunun iyi olduğunu gösterecektir.
Yağ Basıncı göstergesini kontrol edin. Gösterge 15 saniye içerisinde yağ basıncını göstermiyorsa motoru hemen kapatın. Bu ciddi bir sorundur.


Egzoz Dumanına da bakmayı ihmal etmeyin. Modern, yeni tip tekne motorları çok az egzoz dumanı üretirler. Ancak eski tip motorlarda bu biraz daha fazladır. Motoru çalıştırmadan hemen sonra bir miktar duman normal kabul edilebilir. Ancak bu ilk birkaç dakikadan sonra ortadan kalkmalıdır.
Deniz suyu devridaimi de egzoz çıkışından kontrol edilmeli. Ayrıca pompası ılık olmalıdır. Ne çok sıcak ne de çok soğuk ise bu da sorun göstergesidir. Ayrıca motor çalışırken gürültü ve titreşimin miktarı da size bazı ipuçları verecektir.
Sızıntılar genelde yağ sızıntıları, soğutma suyu sızıntıları ve deniz suyu sızıntıları olmak üzere üç çeşit olarak karşınıza çıkabilir. Bir de en tehlikelisi de yakıt sızıntılardır ki bu direk yangın tehlikesini de beraberinde getirecektir.
Motor hararet göstergesi motor ısındığında olması gereken yerde mi? Soğuk ya da fazla sıcak çalıştırma da bildiğiniz gibi önerilmez.
Şanzıman da kontrol edilmeli ileri ve geri vites seçenekleri kolayca kullanılabiliyor mu? Şanzıman yağ seviyesi ne durumda? Gibi soruların yanıtlarını da bulmayı ihmal etmeyin.
Son olarak da motor devir saatini kontrol edin. Rölantide ve yüksek devirde motorun ulaşabildiği yüksüz devir kaç rpm’dir. Üreticinin verileri ile uyumlu mu? Bir kontrol etmekte fayda var…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]

 • Yelken Eğitimi Nereden Alınmalı?

  Tarafından AÇIK 12 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Yelken eğitimi ile ilgileniyorsunuz ancak nereden ve nasıl öğrenebileceğinizi bilmiyorsanız bunun için aşağıdaki yolların biri yada birkaçını değerlendirebilirsiniz. Arkadaşlardan Yelken Öğrenimi: Yelken eğitimi ile tanışmanın güzel yollarından biri de arkadaşlardan öğrenmektir. Arkadaşınızın teknesinde ve onun bilgilerinden faydalanarak konforlu ve güvenli şekilde yelken öğrenebilirsiniz. Ancak en doğrusu bir profesyonelden bu eğitim konusunda yardım almaktır. Yine de […]