• Cum. Nis 19th, 2024

Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz gazlarıyla birlikte çıkan motor soğutma suyu doğal olarak aşağıya akar, ancak tekne gövdesinden çıktığı yerin su hattının üzerinde olması gerekir.
Pek çok yelkenlide çözüm, suyu ve gazı motordan aşağıya sulu bir susturucuya (waterlift) boruyla iletmektir. Burada su gelen egzoz gazının basıncıyla zorlanarak önce yukarıya, boyundan sonra aşağıya ve oradan da dışarıya aralıklarla püskürtülür.tekne egzoz sistemi
Bir başka seçenek de gerekli ilk yüksekliği kazanmak üzere bir egzoz gazı yükselticisi kullanmak olabilir. Soğutma suyu ayrı olarak yukarı pompalanır ve yükselticiye boyundan sonra aşağı yönde girer.O noktadan itibaren egzoz hattı susturucudan geçerek tekne gövde çıkışına kadar her 60 cm. uzunluk için en az 25 mm. düşen bir eğimle gider. Bu benzin veya dizel içten takma motorlarda en çok kullanılan ıslak egzoz yaklaşımıdır. Kuru egzoz sistemlerindeyse sıcak gazlar metal bir boruyla güverte üzerinden çıkartılıp atılırken, soğutma suyu doğrudan denize pompalanır. Kuru egzoz sistemlerini kullanan çok sayıda balıkçı teknesi ve bazı trolyatlar vardır.Bir ıslak egzoz sisteminde deniz suyunun veya motor soğutma suyunun egzoz manifolduna geri dönmesi olanaksız olmalıdır. Yoksa sular silindirlere ulaşır ve sonuç “felaket” sınıfından olur.

Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı yazımız ilginizi çektiyse “Egzoz Duman Renklerinin Anlamları” yazımızı da okumak için Tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »