Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Fiberglas Takviyeli Polyester (FRP) Tekne Bakımı

Bakım Onarım Kışlama 24 Mayıs 2020

Günlük kullanım için, fiberglas takviyeli polyester genellikle çok fazla bakım gerektirmez. Ancak bu, teknenin sonsuza dek bakım gerektirmeyeceği anlamına gelmez.
Aşınma, yıpranma ve su emilimi bir FRP teknenin ömrünü etkiler. Zor olan, yüzeyde gözlemlenebilecek hasarın sadece kozmetik bir hasar mı yoksa daha ciddi yapısal bir hasar mı olduğunu tespit etmektir.
Uzun bir süre bakım yapılmadığında, kaliteli bir FRP teknesi ahşap bir tekne kadar bakım gerektirir.

Bir teknenin pürüzsüz parlak yüzeyleri balmumu ile iyi bir cila ile korunabilir. Bu cila suyu iter ve yüzeyin temiz kalmasına yardımcı olur. Cilalama teknenin iç yüzeyi gibi pürüzlü yüzeyler için gerçekçi bir seçenek değildir. Aşınma ve yıpranma bu alanlarda genellikle oldukça fazladır.
Yüzeyde yeni hasar ve ezilmelere dikkat etmek önemlidir. Özellikle çatlaklar derinse ilgili alan geçici olarak kontrol altına alınmalıdır. Mümkün olan en kısa sürede, bu alanların hasarı düzgün bir şekilde onarılmalıdır. Teknenin bu şekilde kullanımına devam edilmesi yapısal hasara dönüşebilir.
Yüzey çok aşındığında, yağdan arındırılmalı, temizlenmeli ve aşındırılmalıdır. Sonrasında su hattının üstüne yeni bir son kat boya hızlı ancak kısa vadeli bir çözüm olacaktır. Boya parlak bir yüzey oluşturur ve kiri daha kolay iter. Ancak jelkot daha kalın bir tabaka oluşturur ve mekanik aşınma açısından daha dirençlidir.

Fiberglas takviyeli polyester bir tekne suda sürekli olarak bırakıldığında, su polyester tarafından emilebilir. Jelkot veya son kat su emilimini durdurmaz. Bu durumda yüzde 1.5 ila 2 su emebilir ve sertliğini kaybetmeye başlar.
Birkaç yıl sonra (5 ila 15) laminat, su ile kimyasal olarak reaksiyona girebilir. Çelikte paslanmaya benzer hidrolizasyon üretir. Bu durumun hızı ve kapsamı, su koşulları, sıcaklık ve tekne inşa edildiğinde kalite kontrolünün ne kadar iyi olduğuna bağlıdır.

Birkaç kat epoksi bariyer tabakası uygulandığında, gövde su emilimi yavaşlayacak ve teknenin çalışma ömrünü iyileştirilecektir. Suda sürtünmeyi azaltmak için gövdeye uygulanan kirlenme önleyici malzeme (zehirli boya) yakıt ekonomisini iyileştirir ancak su emilimini etkilemez.
Balıkçı tekneleri ve iş için kullanılan tekneler için parlak bir yüzey kaplaması yapmak ve korumak her zaman gerçekçi değildir. Bununla birlikte, bu tür yüzeyler suyu daha kolay iter ve kötüleşme daha uzun sürer.
Düzenli bakımın amacı, tekneyi iyi durumda ve mümkün olduğunca uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Fiber Teknelerin Kabusu: Ozmoz” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • Cummins Motor

  Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne Motoru Neden Durur? sorusunun yanıtları hakkında bu yazımız. Bakımlı bir tekne motoru, uygun bir kullanımla kolay kolay arıza yapmaz. Güç kaybeden, devri düşen, durma noktasına gelen ya da duran tekne motoru ile ilgili ilk düşünülmesi gerekenleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sağ kolonda belirtilen sebeplerin öncelik sırasını da görebilirsiniz. A- Yetersiz Yakıt Beslemesi 1 Yakıt sisteminde […]

 • Tekne Motoru Bujisi İpuçları

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir. Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]