Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Fiberglas Takviyeli Polyester (FRP) Tekne Bakımı

Bakım Onarım Kışlama 24 Mayıs 2020

Günlük kullanım için, fiberglas takviyeli polyester genellikle çok fazla bakım gerektirmez. Ancak bu, teknenin sonsuza dek bakım gerektirmeyeceği anlamına gelmez.
Aşınma, yıpranma ve su emilimi bir FRP teknenin ömrünü etkiler. Zor olan, yüzeyde gözlemlenebilecek hasarın sadece kozmetik bir hasar mı yoksa daha ciddi yapısal bir hasar mı olduğunu tespit etmektir.
Uzun bir süre bakım yapılmadığında, kaliteli bir FRP teknesi ahşap bir tekne kadar bakım gerektirir.

Bir teknenin pürüzsüz parlak yüzeyleri balmumu ile iyi bir cila ile korunabilir. Bu cila suyu iter ve yüzeyin temiz kalmasına yardımcı olur. Cilalama teknenin iç yüzeyi gibi pürüzlü yüzeyler için gerçekçi bir seçenek değildir. Aşınma ve yıpranma bu alanlarda genellikle oldukça fazladır.
Yüzeyde yeni hasar ve ezilmelere dikkat etmek önemlidir. Özellikle çatlaklar derinse ilgili alan geçici olarak kontrol altına alınmalıdır. Mümkün olan en kısa sürede, bu alanların hasarı düzgün bir şekilde onarılmalıdır. Teknenin bu şekilde kullanımına devam edilmesi yapısal hasara dönüşebilir.
Yüzey çok aşındığında, yağdan arındırılmalı, temizlenmeli ve aşındırılmalıdır. Sonrasında su hattının üstüne yeni bir son kat boya hızlı ancak kısa vadeli bir çözüm olacaktır. Boya parlak bir yüzey oluşturur ve kiri daha kolay iter. Ancak jelkot daha kalın bir tabaka oluşturur ve mekanik aşınma açısından daha dirençlidir.

Fiberglas takviyeli polyester bir tekne suda sürekli olarak bırakıldığında, su polyester tarafından emilebilir. Jelkot veya son kat su emilimini durdurmaz. Bu durumda yüzde 1.5 ila 2 su emebilir ve sertliğini kaybetmeye başlar.
Birkaç yıl sonra (5 ila 15) laminat, su ile kimyasal olarak reaksiyona girebilir. Çelikte paslanmaya benzer hidrolizasyon üretir. Bu durumun hızı ve kapsamı, su koşulları, sıcaklık ve tekne inşa edildiğinde kalite kontrolünün ne kadar iyi olduğuna bağlıdır.

Birkaç kat epoksi bariyer tabakası uygulandığında, gövde su emilimi yavaşlayacak ve teknenin çalışma ömrünü iyileştirilecektir. Suda sürtünmeyi azaltmak için gövdeye uygulanan kirlenme önleyici malzeme (zehirli boya) yakıt ekonomisini iyileştirir ancak su emilimini etkilemez.
Balıkçı tekneleri ve iş için kullanılan tekneler için parlak bir yüzey kaplaması yapmak ve korumak her zaman gerçekçi değildir. Bununla birlikte, bu tür yüzeyler suyu daha kolay iter ve kötüleşme daha uzun sürer.
Düzenli bakımın amacı, tekneyi iyi durumda ve mümkün olduğunca uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Fiber Teknelerin Kabusu: Ozmoz” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]