• Sal. May 21st, 2024

Sezon yaklaşıyor, kış boyunca bolca küf üreten tekneler için Teknede Küf Temizliği için bazı ipuçları paylaşacağız. Küf özellikle nemin çok yoğunlaştığı fiber teknelerde daha fazla görülmekle birlikte tüm teknelerin sorunudur.

Ne yazık ki, küf teknelerde yaygın bir sorundur. Ticari küf sökücüler pahalıdır ve depolamada sınırlı bir ömre sahiptir. Kuru ve havalandırmanın açık olmasının yanı sıra, küf ile mücadele için birkaç ipucunu bu yazımızda paylaşıyoruz.

Teknede Küf Temizliği Nasıl Yapılır?

Bunun için kullanacağınız oldukça etkin madde beyaz bir tozdur ve aktif bileşen% 29’luk Lityum Hipoklorittir. Kaplıcalar ve spa küvetleri için klorlayıcı şok tedavisi olarak satılmaktadır ve herhangi bir havuz kimyasal dükkanında bulabilirsiniz. Çok ekonomik bir şekilde alabilir ve uzun süre kullanabilirsiniz.

Bu tozdan bir galon suya bir çay kaşığı kadar koyun. Bu gözünüze az gelebilir ama fazlasına gerek olmadığına emin olabilirsiniz.

Çözelti kapalı bir kapta tutulmalıdır, vidalı kapaklı plastik şişeler uygun olacaktır. Kazaları önlemek için iyi etiketleyin. Bir sprey şişesine gerektiği gibi aktarın, ancak hava deliği gücün birkaç gün içinde etkisinin azalmasına izin verdiği için sprey şişesinde saklamayın. Kapalı kapta bile sadece birkaç haftada özelliğini yitirir, ancak ticari preparatlara göre çok ucuzdur – devam edin, başka bir galon yapın.

Bu madde deniz yaşamı için toksik olduğu için aşırı derecede seyreltilmedikçe fazla çözeltiyi veya tozu suya atmayın. Artık çözelti, kullanmak için çok etkisiz hale gelirse, sintine içinde seyreltir ve denize pompalanmadan önce birkaç gün boyunca atmosfere maruz kalmasına izin verebilirsiniz. Sintinenizde yağ olmadığı sürece sintinenin temiz kalmasına yardımcı olur ve boşaltmadan önce kokan bakterileri öldürür. Küçük tekneler için alternatif bir bertaraf yöntemi bulmak gerekebilir.

Pürüzsüz yüzeylerde – boya, vinil, vernik vb. – Püskürtün, etki için birkaç saniye bırakın ve silin. Bir kağıt havluyu bile ıslatabilir ve yavaşça silebilirsiniz ve işe yarayacaktır. Yüzeyi durulamaya gerek yoktur, aslında kalıntıların küfün yeniden büyümesini engellediğini düşünülüyor. Klor kokusu olacaktır, bu yüzden ortamda iyi havalandırma olduğundan emin olun.

Halatlar, kanvas yüzeyler ve sert yüzeylerde basınlı yıkayıcılar da çok yararlı iş görürler.

Bu yazımız ilginizi çektiyse ” Tekneyi Nasıl Havalandırmalı” yazımızı da okumak için Tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »