• Paz. Ara 10th, 2023

Teknede ıslak bölgeler, eğik yüzeyler ve de kaygan bölgeler her zaman vardır. Özellikle yelkenli teknelerde güverte kadar havuzluk bölgesi ve kabin tavanın dış yüzeyinin de kaymaz olması istenir. Cilalanmamış ahşap yüzeyler, tik gibi ahşaplar tutması yüksek yerledir ve kolay kaymazlar. Fiberglas teknelerde ise gerekli yüzeylerde tırtıklı yerler, ya da fiberglas ile şekillendirilmiş kaymaz yüzeyler bulunabilir. Bunların olmadığı yerlerde kaymazlık özelliğini kendiniz de elde edebilirsiniz. Bunun için boyaya karıştıracağınız ince kum ile yapabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise boya kurumadan üzerine bir miktar ince kum serpmek olacaktır. Bu yöntemde boya kuruduğunda fazla kum süpürülmeli ve kum tanecikleri iyice yapışsın diye ikinci veya üçüncü kat boya üzerine sürülmelidir. Eğer fazla sert bir yüzey oluştuysa bir tuğla ile biraz ovalayıp bir kat daha boya uygularsanız daha yumuşak bir yüzey de elde edebilirsiniz.
tekne-kaymaz-boya
Bu işlem için bir de özel dokulu güverte kaplamaları satılmaktadır. Bu ürünler uzun ömürlü olmakla birlikte oldukça pahalı ürünlerdir.
Hiç biri ile uğraşmam derseniz kaliteli markaların sudan etkilenmeyen kaymaz bantlarını kullanmak da bir alternatif olarak her zaman durmaktadır…

Bir yanıt yazın

Translate »