• Cts. Nis 13th, 2024
Fiber Teknede Ozmos

Ozmos fiber teknenin yakalanabileceği belki de en kötü hastalıktır. Özellikle başına gelenler iyi bilir, ozmos ve etkileri maliyetli ve zor düzeltilen bir sorundur.
Eğer kurt bir denizcinin kanını dondurabilecek bir kelime varsa, o da ozmos’tur (“Osmoais”). Cam elyaf takviyeli plastik (CİP veya fiber) gövdede “ozmotik” kabarcıkların Keşfi bizlere sıkça ölümcül bir hastalığın tanısı olarak kötü çağışımlar yaptırır. Kendilerine hayatlarının aşkının korkunç bir frengiye yakalandığı söylenen tekne sahipleri en çok korkanlardır. Bazen korkulan doğrulanır da; çünkü ciddi ozmos vakalarının tedavisi pahalıdır; bununla birlikte, birçok durumda, gördüğünüz o hafif kabarcık döküntüleri sizin kolaylıkla tamir edebileceğiniz önemsiz bir dertten fazla bir şey de olmayabilir.
Ozmosun sebepleri, sonuçlan ve tedavileri çok çeşitli ve değişiktir. Bütün vakalara uygulanan tek bir kural vardır: Boş verip ihmal ederseniz daha beter olur.
Çoğu kabarcık CTP dış yüzeyinin 2,5 mm. altında başlar. Olayın buharlaşmış suyun jelkot üzerinden laminat içine geçmesi ve bazı kimyasallar ile etkileşip basınca sebep olması şeklinde bir kuramı vardır.
Küçük sığ kabarcıklar daha çok kozmetik bir problemdir. Oyulur, kurutulur, epoksi macun ile doldurulur, zımparalanır ve böylece yalıtılmış olurlar. Gövde bundan sonra su geçirmez bir koruma katıyla kaplanır ve şansınız varsa bir daha ozmos sorununuz olmaz.
Laminatın beşte birinden daha derin kabarcıklar katmanların ayrılmasına yol açarak ciddi bir yapısal sorun olabilirler Bu derece ilerlemiş kabarcıklanma bir uzmanın ilgisini ve laminatın kuruması için jelkotun sıyrılmasını gerektirebilir. Bu durumda deneyimli bir uzman (sörveyor/eksper) size fikir verebilecektir.
Jelkotun ve etkilenmiş laminatların sıyrılması ve “vinylester” reçine ile tekrar kaplanarak son kat yapılması pahalı bir iştir, işin maliyeti, yenice bir teknenin maliyetinin %25’i (veya daha fazlası) ve eskisinin %75’i kadar olabilir, dolayısıyla karinanızı sıkça kontrol edin ve herhangi bir kabarcıklanmayı erken safhada yakalayın.

Bir yanıt yazın

Translate »