Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Boya Çeşitleri

Bakım Onarım Kışlama 2 Ocak 2015

Tekne boya çeşitleri oldukça farklıdır. Hangi tekne boyası nerede nasıl kullanılır, tekne boya çeşitleri avantaj ve dezavantajları bu yazımızda.
Günümüzde boyaların çoğu üreticilerin “koruyucu kaplama” dedikleri dolgu maddeleri, macunlar düzleştirici ürünler, incelticiler ve astarları da kapsayan ürün grubu içinde yer alırlar.
Eğer hafif bir makyajdan ötesini düşünüyorsanız, üreticinin tüm talimatlarını öğrenmeniz lazımdır, çünkü çoğu zaman boyalar aynı üreticinin imalatı olsalar bile bir diğer türün astarına yapışmaz.
Deniz boyaları iki gruba ayrılabilir:
1- Üst yapı boyaları
2- Karina boyaları
Teknelerde en az dört çeşit, her birinin kendine göre karakteri ve uygulama yerleri olan üst yapı boyası vardır.

Alkit (Alkyd) Emaye: Deniz alkit emaye boya harici yağlı boyadan başka bir şey değildir. Teknelerde bu tür boyalar iç hacimlerde çok iyi iş görür ve ucuz bir güverte boyası olurlar. Otuz yıl önce alkit emaye boyalar üst yapılar için de önde gelen bir seçimdi ve o iş için hâlâ kullanılabilirler. Buna karşılık ahşaplara benzemeyen ve sürekli iş isteyen günümüzün ‘Fiberglass” gövdelerinde bu tür boyalar ancak uzun ömürlü üst yapı boyaları için iyi bir alt kat oluştururlar, o kadar, poliüretan (“Polyurethane”) boyalar, daha uzun ömürlü olur ve daha parlak görünümlüdürler.

Tek Elemanlı Poliüretan: Bu boyalar “ürethane”a değiştirilmiş alkit emaye boyalardır. İyi bir parlaklık, üç ila beş yıl ömür ve çok da zor olmayan bir uygulama yöntemi sunarak, gerçek poliüretan boyayla alkit emaye boya arasında bir orta yol olurlar.

Tekne Boya Çeşitleri

Tekne Boya Çeşitleri

İki Elemanlı Doğrusal Poliüretan: Bu tür boyalar yüksek parlaklık ve uzun ömür arıyorsanız yapa-bileceğiniz en iyi seçimdir. Yalnız uygulaması gerçekten zordur. Profesyonellerce püskürtülmeleri gerekir. Korunmak için nefeslik maskelerini giyseler bile amatörlerin yapacağı bir iş değildir. Bazı markalarda, doğru yapıldıklarında sonuçlar, püskürtmeden çok farklı olmayacak, rulo ve fırçalarla sürülebilecek ürünler de vardır. İdeal olarak iki kişilik iştir, bir kişi ruloyla düşeyine boyarken, arkasından gelen ikinci kişi fırçayla yatayına boyayı düzeltir. Deniz tipi boyalarla her zaman olduğu gibi ön hazırlık, başarı için olmazsa olmaz anahtardır. Astarlar, sürülecek üst kata uygun olmalıdır.

Epoksi (Epoxy): Epoksi bazen, gözenekli veya tırtıklı jelkotun üzerinde, deniz türü alkit emaye boyanın altına astar olarak kullanılır. Bununla beraber, morötesi ışınların etkilerine açık olduğundan epoksi boyalar üst kat olarak kullanılmaya uygun değildir.
Karina boyaları, çoğunlukla zehirli boyalardır, içlerinde kekamoz veya diğer deniz organizmalarını uzak tutup önlemek için bileşenler vardır, bu şekilde teknenin hızını yavaşlatıp, gövdeye hasar verebilecek zararlı organizmaların yapışıp büyümesi önlenebilir. Karina boyalarının en azından dört türü bulunur. Çözünüp giden, pul pul dökülen, değiştirilmiş epoksi ve vinil (“vinyl”); bu dört türün çoğunda bakır canlı öldürücü kimyasallar (“biocide”ler) bulunur. Teflon boyalarda “biocide” (canlı öldürücü) özelliği bulunmaz ve bu tür boyalar yarışlardan sonra sudan çıkarılan yarış teknelerinde kullanılır. Karina boyaları da birbiriyle uyumlu olmayabilir, bu yüzden üzerine yenisini almadan eski karina boyanızın ne tür olduğunu bilmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]